Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Pro și Contra VPN - Tot ce trebuie să știți

Kristina Perunicic Director editorial

Deci, vreți să cumpărați un VPN. Minunat!

VPN-urile (care reprezintă o rețea virtuală privată) nu vă permit doar să accesați conținut blocat, vă protejează și vă asigură conexiunea la internet.

Dar, știați că există peste 300 de VPN-uri disponibile? Sunt multe din care aveți de ales.
Să nu mai vorbim de faptul că unele VPN-uri sunt bune pentru securitate, iar altele sunt cunoscute pentru viteza lor, iar altele sunt doar proaste.

De unde știți dacă VPN-ul este potrivit pentru dvs.?

Mai jos, descompunem diferitele componente ale unui VPN. Vorbim despre cele mai bune, rele și urâte.

Bonus! Avem, de asemenea, o listă cu recomandările noastre cu cele mai bune VPN-uri de pe piață din zilele noastre.

(Dacă aveți nevoie de ajutor pentru a alege VPN-ul potrivit, această postare vă poate ajuta.)

Nu fiecare VPN este la fel

Nu pot sublinia acest lucru suficient: nu toate VPN-urile sunt create egale. VPN-urile gratuite vă vor economisi bani, dar vă vor costa securitatea.

Alte VPN-uri au o securitate uimitoare, dar nivelul lor de criptare le încetinește viteza. (Nu este bine dacă doriți un VPN pentru streaming-ul emisiunilor și filmelor preferate.)

Ce componente ar trebui să căutați?

Există o mulțime de aspecte care trebuie luate în considerare atunci când căutați o rețea VPN. Unii oameni doresc viteză, alții vor să aibă securitate.

Să vedem ce și cum.

Acesta este probabil cel mai important element al oricărui VPN. Dacă securitatea dvs. este compromisă, care este scopul utilizării acestuia?

Acestea fiind spuse, există unele aspecte care v-ar putea face să optați pentru un VPN diferit.

Pro:

 • traficul personal este criptat și transmis prin internet în siguranță. Acest lucru vă păstrează în siguranță de o mulțime de amenințări de pe internet.
 • Rețelele VPN fac incredibil de dificil pentru hackeri să vadă sau să interfereze cu comunicările personale sau de afaceri.
 • Puteți să accesați WiFi public fără a vă îngrijora de hackeri și vă puteți conecta la un server la distanță în siguranță.
 • Cu un nivel ridicat de securitate, puteți fi anonim pe web.

Contra:

 • În funcție de tipul de VPN, protocolul de securitate poate fi dificil de configurat la început și - dacă nu este efectuat corect - poate duce la erori de securitate.
 • În cazul în care VPN-ul este setat incorect, scurgerile de DNS și IP sunt mai frecvente, facilitând accesul hackerilor la informațiile dvs.
 • Există o mulțime de protocoale de securitate din care să alegeți alege, și s-ar putea să nu știți care este cel mai bun. (Puteți citi ce protocol de securitate să alegeți aici.)

Securitatea este întotdeauna importantă atunci când vine vorba de VPN-uri, dar știind ce VPN-uri oferă protocoalele de securitate și cum trebuie să le configurați poate face o mare diferență.

Ah, da. Cu toții căutăm o ofertă bună atunci când vine vorba de cost.

Din păcate, dacă doriți un VPN fiabil, va trebui să plătiți.

Oricare dintre VPN-urile gratuite decente limitează lățimea de bandă, viteza sau timpul pe care îl puteți utiliza. VPN-urile rele vă vor înregistra datele și vă vor compromite securitatea.

Cele mai bune VPN-uri vă fac să cheltuiți bani. Din fericire, puteți găsi, de obicei, unele OFERTE INCREDIBILE pentru VPN care vă vor economisi mulți bani.

Pro:

 • VPN-urile sunt semnificativ mai ieftine decât alte forme de configurații de securitate.
 • Nu trebuie să vă faceți griji cu privire la hardware-ul de instalat pentru securitate.
 • Nu sunt necesari profesioniști externi, ceea ce elimină necesitatea de a plăti taxe de setare, instalare sau lunare.
 • Trebuie doar să luați în considerare costul taxelor lunare sau anuale.

Contra:

 • VPN-urile ar putea costa mai mult sau mai puțin în funcție de caracteristici, deci trebuie să cercetați foarte mult pentru a vă asigura că obțineți un raprt calitate-preț bun.
 • Durata abonamentului modifică, de asemenea, prețul.
 • Serviciile gratuite nu au aceleași niveluri de securitate și pot fi de fapt un risc pentru securitatea sau confidențialitatea dvs.

Nu mulți dintre noi ne gândim la design atunci când cumpărăm un VPN, dar experiența utilizatorului poate face o diferență semnificativă (fără a menționa mai puține dureri de cap).

Pro:

 • Multe VPN-uri au o interfață ușoară care este perfectă pentru cei care sunt începători sau nu se pricep în acest domeniu.
 • Un design ușor de utilizat face ca utilizarea VPN să fie mult mai ușoară.

Contra:

 • Dacă nu aveți un design ușor, puteți petrece mult timp încercând să configurați VPN-ul.
 • O configurare manuală poate duce uneori la scurgerile de IP și DNS.

Acest articol ar trebui să fie cu adevărat intitulat "Cum să știți dacă VPN-ul dvs. este destinat pentru afaceri sau nu", și iată de ce.

VPN-urile orientate spre afaceri au prerogative diferite.

În timp ce majoritatea sunt similare (viteza, lățimea de bandă, numărul de dispozitive simultane etc.), VPN-urile destinate companiilor își vor îmbunătăți caracteristicile în mod diferit decât un VPN destinat persoanelor fizice.

În orice caz, doriți un VPN care intenționează să crească și să se îmbunătățească.

Pro:

 • Pentru întreprinderi, este importantă creșterea nivelului de servicii.
 • VPN-urile de afaceri au mai multe niveluri de servicii care sunt scalabile pentru a răspunde nevoilor companiilor pe măsură ce acestea se dezvoltă, cum ar fi adăugarea de noi utilizatori într-un cont fără costuri suplimentare.
 • Pentru utilizatorii privați, anumite VPN-uri iau în considerare nevoile individului, deci plătiți numai pentru ceea ce utilizați și pentri care aveți nevoie.

Contra:

 • Unele VPN-uri au limite de scalare, în funcție de pachetul achiziționat.
 • Există un număr limitat de conexiuni simultane per serviciu.
 • Pachetele limitează numărul de comutatoare server, lățimea de bandă și viteza accesibilă într-un pachet dat.

Dacă a existat vreodată un subiect despre zona gri, acesta este.

Ceea ce se întâmplă este că VPN-urile sunt minunate pentru accesarea conținutului geo-restricționat, cum ar fi site-urile de streaming.

Pe de altă parte, aceeași tehnologie poate fi folosită pentru activități ilegale, cum ar fi accesarea torrentelor unde este interzisă.

Concluzie: sunteți responsabil pentru ceea ce faceți cu un VPN.

Pro:

 • VPN-urile pot accesa conținut geografic restricționat, inclusiv site-uri de streaming, cum ar fi Netflix sau BBC. Acest lucru este ideal dacă doriți să vizionați US Netflix din afara Statelor Unite sau BBC dintr-o țară restricționată.
 • Unele site-uri Web vor schimba conținutul sau întregul site web în funcție de locația dvs., un VPN vă permite să ocoliți blocarea.

Contra:

 • Multe site-uri de streaming sunt conștiente de VPN-uri și le blochează pentru a opri sau a reduce accesul la conținut restricționat.
 • Din păcate, VPN-urile pot fi folosite și pentru activități ilegale, ceea ce conferă tehnologiei o reputație rea.

Cum pot să îl folosesc?

Știind avantajele și dezavantajele unei rețele VPN vă poate ajuta să decideți dacă este potrivit pentru dvs. De asemenea, vă poate ajuta să alegeți cel mai bun VPN pentru nevoile dvs.

Odată ce v-ați dat seama ce doriți cu VPN-ul dvs., aruncați o privire la cele mai bune VPN-uri pe care le recomandăm. (puteți găsi o listă mai extinsă cu descrieri și recenzii >aici.)

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 84%!
3
9.5 /10
9.5 Scorul nostru
Economisiți 82%!

Doriți să aflați mai multe despre VPN-uri, consultați ghidul nostru pentru începători.

Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Kristina Perunicic a lucrat ca Editor pentru vpnMentor. Este expertă în securitate cibernetică și are un interes puternic pentru VPN-uri și importanța acestora în peisajul confidențialității digitale.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback