Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cum alegeți cel mai bun VPN – 8 sfaturi pentru începători

Nicky Hosek Informație verificată de Kristina Joshevska Cercetător în domeniul securității cibernetice

Cercetați piața pentru o rețea VPN. Grozav!

VPN-urile au multe beneficii de la criptare și securitate la navigarea anonimă și la diferite adrese IP, dar sunt sigur că deja știți asta.

Dacă nu, sau doriți să aflați mai multe despre ele, faceți clic aici.

(Dacă sunteți nesigur dacă o rețea VPN este potrivită pentru dvs., lista noastră de argumente pro și contra vă poate ajuta.)

Acum că ați început să căutați un VPN, probabil ați observat că există o mulțime.

De fapt, există peste 300 VPN-uri pe piață acum! Deci, de unde știți care este cel mai bun pentru dvs?

Simplu. Vă dați seama ce căutați într-o rețea VPN și apoi găsiți una care se potrivește.

Ghid rapid: Cum să obțineți un VPN în 3 pași simpli

 1. Alegeți un VPN. Citiți mai departe pentru a determina cea mai bună variantă. Sau, puteți alege direct ExpressVPN. Este VPN-ul pe care îl recomandăm cu cea mai mare încredere, dar dacă îl încercați și vă dați seama că nu răspunde nevoilor voastre, vă puteți recupera toți banii în termen de 30 de zile.
 2. Descărcați VPN-ul. Descărcați VPN-ul de pe website-ul furnizorului pe dispozitiv.
 3. Începeți să folosiți VPN-ul. Conectați-vă la un server și începeți să navigați, să faceți streaming, să vă jucați sau să descărcați torrente cu cea mai înaltă securitate.

Încearcă ExpressVPN acum

Dar cum știți ce să căutați?

Uitați-vă la lista de mai jos. Cele 8 sfaturi vă vor ajuta să aflați ce să căutați într-un VPN și cum să-l alegeți pe cel mai bun.

 1. Aflați pentru ce aveți nevoie de un VPN

  Nu veți intra într-un magazin Apple și veți cumpăra primul laptop pe care îl vedeți. Același lucru se aplică și VPN-urilor.

  Dacă doriți o rețea VPN pentru întreaga dvs. gospodărie, o soluție VPN bazată pe router - sau una care permite conexiuni simultane multiple - este ceea ce ar trebui să căutați.

  Dacă intenționați să faceți streaming de filme online, aveți nevoie de un VPN cu conexiuni de mare viteză, de încredere și cu lățime de bandă nelimitată.

  Între timp, călătorii obișnuiți, care depind în mare măsură de rețele publice WiFi, au nevoie de o rețea VPN care oferă o securitate excelentă și servere situate în întreaga lume.

  Odată ce veți afla pentru ce veți folosi un VPN, scrieți o listă cu caracteristicile importante pentru dvs. și cele la care puteți renunța. După finalizarea procesului, va fi mult mai ușor să vă decideți ce VPN să utilizați.

 2. Uitați-vă la calitățile fiecărui VPN

  Fiecare companie VPN acordă prioritate pentru ceva. Ar putea fi viteză, ar putea fi criptare, ar putea fi anonimitate – trebuie să vă asigurați că prioritățile dvs. se potrivesc cu ale lor.

  Dacă doriți să urmăriți conținut blocat din punct de vedere geografic, o prioritate este VPN care are reputația de a debloca conținutul.

  De examplu, multe VPN-uri au probleme cu ocolirea blocului VPN al Netflix, dar ExpressVPN și CyberGhost reușesc continuu să negocieze aceste obstacole.

  Dacă sunteți jurnalist sau altcineva care își apreciază confidențialitatea și anonimatul, un VPN care nu păstrează jurnalele și are o criptare sigură, ar trebui să fie prioritatea dvs.

  Merită, de asemenea, să verificați protocolul de securitate și dacă VPN include o caracteristică de kill-switch.

 3. Verificați ce dispozitive sunt compatibile

  Deși cele mai multe VPN-uri suportă principalele platforme Windows, Mac, Android, Linux și iOS, unele VPN-uri nu sunt disponibile pe toate platformele.

  Dacă aveți un computer Windows, dar utilizați un iPhone, atunci doriți să vă asigurați că VPN-ul are o platformă și o aplicație pentru ambele.

  De asemenea, este o idee bună să vedeți câte dispozitive puteți conecta simultan. Unele VPN-uri permit dispozitive nelimitate, în timp ce altele permit doar conectarea a până la trei.

 4. Găsiți un VPN cu o interfață prietenoasă

  Setarea și interfața de utilizator pe o mulțime de rețele VPN poate fi destul de complexă. Deci, dacă nu sunteți expert în tehnologie și nu doriți să vă faceți probleme încercând să configurați un VPN, este important să găsiți unul care oferă proceduri simple și o platformă ușor de utilizat.

  Unele VPN-uri oferă o configurare virtuală, astfel încât să nu trebuiască să ridicați un deget.

 5. Asigurați-vă că locațiile dvs. importante sunt acoperite

  Numărul de servere și locații poate fi factorul decisiv pentru unele VPN-uri.

  Dacă locuiți într-o țară mai puțin populată sau dezvoltată sau plănuiți să călătoriți sau să trăiți acolo pentru ceva timp, veți avea nevoie de un VPN care să aibă servere în acea locație sau în apropiere.

  China este renumită pentru serviciul său de internet limitat și având o rețea VPN care poate aborda în mod eficient cenzura și restricțiile este esențial dacă aveți de gând să trăiți sau să lucrați acolo.

 6. Decideți ce plan de plată preferați

  Plata este întotdeauna importantă atunci când căutați un VPN. Prețurile diferă în funcție de caracteristicile VPN și de lungimea abonamentului.

  Modul în care plătiți este, de asemenea, important. Unele VPN-uri oferă sisteme de plată complet anonime, precum BitCoin, în timp ce altele vă permit să cumpărați carduri cadou pentru a evita utilizarea informațiilor personale.

  În timp ce VPN-urile gratuite sunt tentante, nu vă recomandăm să utilizați unul. Chiar dacă nu plătiți cu banii, veți plăti într-un alt mod, indiferent dacă este vorba de anunțuri, de protecție nesigură sau de streaming de calitate proastă.

  Dacă prețul este o problemă, luați în considerare utilizarea unuia care oferă reduceri și cupoane.

 7. Căutați un VPN cu servicii de încredere pentru clienți

  Unul dintre factorii cei mai uitați, dar foarte importanți ai unui VPN este dacă furnizorul oferă servicii 24/7 pentru clienți.

  VPN-urile se schimbă tot timpul și este important să puteți contacta cu ușurință pe cineva care să vă ajute cu orice provocare ați întâlni.

  Preferăm VPN-urile care oferă chat live, deoarece e-mailurile și biletele pot dura ore - dacă nu zile - pentru a răspunde.

 8. Asigurați-vă că include o garanție de returnare a banilor

  O garanție de returnare a banilor este o modalitate excelentă de a vă asigura că nu rămâneți blocat cu un produs pe care nu îl doriți.

  Dacă alegeți un VPN, dar decideți că nu este cel potrivit pentru dvs., ieșirea din contract poate fi o problemă importantă.

  Căutați o rețea VPN care vă promite returnarea banilor într-o anumită perioadă de timp, astfel încât să nu fiți obligat să rămâneți cu unul până când contractul dvs. se termină. Toate VPN-urile noastre de top oferă o încercare gratuită sau o garanție de returnare a banilor.

Nu vă lăsați păcăliți crezând că toate VPN-urile oferă același serviciu.

Faptul că aveți nevoie de o rețea VPN și decideți ce caracteristici sunt importante pentru dvs. vă va ajuta să o alegeți pe cea mai bună.

Dacă nu aveți timp să căutați prin sutele de VPN-uri disponibile, VPN-urile noastre recomandate sunt compatibile cu majoritatea dispozitivelor, au servere în mii de locații, oferă planuri de plată și servicii pentru clienți, și toate includ o garanție de returnare a banilor.

În concluzie, acestea sunt cele mai bune VPN-uri din 2024...

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.5 /10
9.5 Scorul nostru
Economisiți 82%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

 • Nicky Hosek
 • Nicky Hosek Cercetător în domeniul securității cibernetice

Un fost jurnalist de la Londra, Nicky este acum un scriitor independent care locuiește în Africa de Sud. Între caii de antrenament, ea scrie articole fluente, inteligente despre securitate cibernetică cu creativitate și fler.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.