Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Ce protocol de VPN să folosesc? (Ghid ușor - actualizare 2024)

Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Rețelele virtuale private (VPN) reprezintă o soluție neprețuită pentru o problemă care se răspândește astăzi - păstrarea anonimatului și a securității pe Internet. Mulțimea incredibilă de milioane de utilizatori VPN este cel mai probabil interesată nu numai de obținerea unui VPN, ci de a afla mai multe despre secretele sale. Acest articol este îndreptat spre cei care doresc să își facă o idee mai bună despre protocoalele VPN, precum și informații în legătură cu ceea ce ar trebui să optați.

Am oferit deja o explicație în detaliu a diferitelor protocoale VPN, împreună cu argumentele pro și contra lor. Dacă doriți să vă familiarizați cu ele în detaliu, asigurați-vă că aruncați o privire mai jos. Acest articol va oferi informații mai concise pentru cei care doresc un răspuns rapid și simplu la cel mai bun protocol VPN global.

Bazele Protocolului

În cazul în care începeți de la zero, un protocol VPN, în termeni simpli, este pâinea și untul fiecărui serviciu VPN. Acesta este coloana vertebrală, constând din protocoale de transmisie și standarde de criptare care vă oferă acces rapid și securizat la serverele VPN și înapoi. Există cinci protocoale VPN majore: OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec, IKEv2, și SSTP. Odată cu trecerea timpului, beneficiile unor servicii le-au pus în prim-plan, în timp ce defectele altora le-au marcat ca fiind de evitat. Cu toate acestea, există cazuri în care un protocol poate fi superior celorlalte. Iată un scurt rezumat:

 • OpenVPN ar trebui să fie protocolul de elecție. Este opțiunea cea mai versatilă, oferind un echilibru perfect între viteză, securitate și fiabilitate - de fapt, majoritatea serviciilor VPN o utilizează în mod implicit.
 • IKEv2 este excelentă pe dispozitivele mobile datorită capacității sale de a se reconecta automat în cazul pierderii conexiunii la Internet (de exemplu, în cazul parcurgerii unei trecători montane sau trecerii printr-un tunel). Viteza este un mare avantaj pentru acest protocol, dar vine cu costul unor platforme limitate și un proces de instalare provocator.
 • L2TP/IPSec este o alternativă decentă dacă, din anumite motive, nu puteți folosi OpenVPN. Exemplul ideal al unui „factotum”, dar „maestrul nimicului”, acest protocol este o alegere solidă în scopuri non-critice.
 • SSTP se poate dovedi a fi tot ce aveți nevoie în ceea ce privește protocoalele VPN, cu condiția să rulați Windows. Ca parte a sistemului de operare, este complet integrat și ușor de utilizat - și se bucură de sprijinul Microsoft. Totuși, stabilirea unui protocol SSTP pe alte platforme este extrem de dificilă, dacă nu chiar imposibilă. Faptul că este tehnologia este proprietatea Microsoft poate fi, de asemenea, o îngrijorare pentru unii.
 • PPTP - Încercați să nu folosiți acest protocol dacă nu este absolut necesar. Acesta este cel mai vechi protocol și timpul nu a trecut peste el într-o manieră bună. În ciuda vitezei sale decente, securitatea este practic inexistentă. Evitați acest protocol VPN dacă vă apreciați intimitatea.

Detaliile Protocolului

Iată cele mai importante aspecte ale fiecărui protocol VPN:

OpenVPN

 • Protocol relativ nou deschis, considerat „standardul de aur” datorită fiabilității acestuia.
 • Extrem de popular cu serviciile de la terți, fără suport nativ pe nici o platformă.
 • Sprijină o gamă largă de algoritmi, asigurând cel mai bun nivel de securitate.
 • Unul dintre cele mai rapide protocoale disponibile - viteza depinde de nivelul de criptare, dar utilizatorii obișnuiți nu vor simți piedici în majoritatea cazurilor.
 • Instalarea poate părea complicată la prima vedere, dar fiecare serviciu util VPN vine cu un proces automat care necesită un minim al utilizatorului.

IKEv2 (Internet Key Exchange v2)

 • Protocol de tunelizare bazat pe IPsec, dezvoltat de Microsoft și Cisco.
 • Stabil și sigur datorită capacităților de reconectare și suport pentru o varietate de algoritmi.
 • Oferă multe în „departamentul de viteză”. Este relativ mai rapid decât L2TP, SSTP și PPTP.
 • Suportă dispozitivele BlackBerry, dar disponibilitatea platformei este limitată.
 • Tehnologia deținută de Microsoft, deci opinia dvs poate depinde de sentimentele avute față de companie.

L2TP (Protocol de Tunelizare Nivel 2)

 • Îți are originea în L2F de la Cisco și PPTP-ul Microsoft.
 • Nu oferă nici o securitate pe cont propriu, motiv pentru care este, de obicei, asociat cu IPSec.
 • Este încorporat pe toate dispozitivele moderne / sistemele de operare compatibile VPN.
 • Un protocol decent per total, dar scurgerile recente indică compromiterea acestuia de către NSA.
 • Nu oferă niciun avantaj real în comparație cu OpenVPN.

SSTP (Secure Socket Tunneling Protocol)

 • Prima dată introdus în Windows Vista SP1 de Microsoft.
 • Complet integrat în Windows - este posibil ca alte platforme să nu poată fi utilizate.
 • Trece de cele mai multe firewall-uri cu ușurință.
 • În calitate de tehnologie proprie a Microsoft, aceasta oferă puține reasigurări cu privire la locul în care ajung datele dvs.
 • Rapid și relativ sigur, dar vulnerabilitatea backdoor îl face unul dintre cele mai puțin atractive protocoale.

PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol)

 • Primul protocol VPN acceptat de Windows.
 • Suportat de fiecare dispozitiv compatibil VPN.
 • Foarte rapid datorită standardului de criptare inferior.
 • Extrem de nesigur - cunoscut ca fiind ușor de spart de către NSA pentru o lungă perioadă de timp;
 • În ciuda patch-ului PPTP oferit de Microsoft, ei încă recomandă utilizarea altor protocoale, cum ar fi SSTP sau L2TP / IPSec.

Conclusion

Pentru a rezuma, pentru utilizarea non-critică de zi cu zi, nu puteți merge greșit cu OpenVPN, L2TP / IPsec sau IKEv2. SSTP poate funcționa, de asemenea, (dacă vă aflați pe Windows), dar am fi precauți să îl folosim din cauza potențialelor exploatări. Același lucru este valabil și pentru L2TP și IKEv2 - adevărul este că, din punct de vedere al securității, aceste protocoale sunt la fel de puternice ca și credința dvs în Microsoft. Chiar dacă sunteți un Microsoft devotat, tratați PPTP ca o ultimă soluție; capacitatea sa de a proteja intimitatea cu siguranță nu a îmbătrânit bine.

Singura modalitate de a vă garanta pe deplin securitatea este alegerea unui protocol care a avut o reputație îndelungată pentru lipsa de slăbiciuni cunoscute. OpenVPN este în prezent singura opțiune care se potrivește acestei categorii. Este, de asemenea, printre puținele protocoale sigure disponibile pe o varietate de platforme.

Vital cum este, știind care este cel mai bun protocol VPN nu contează prea mult, dacă nu alegeți un serviciu care să îl susțină. Așadar, am compilat o listă cu cele mai bune VPN-uri disponibile pe piață - fiecare dintre ele are OpenVPN și alte protocoale rapide și sigure integrate pe deplin în serviciile lor, împreună cu procese de instalare ușoare pentru o experiență lină a VPN care vă va satisface așteptările. Aruncați o privire:

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 83%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

 • Guy Fawkes
 • Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Experți anonimi care scriu pentru vpnMentor, dar își păstrează identitatea secretă.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.