Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

VPN-urile sunt legale? Unde sunt ilegale? Ghid complet 2024

Harsh Maurya Expert Tehnic senior
Cuprins

Ne uităm la legalitatea VPN-urilor și dacă și unde sunt legale.

Înainte să ne decidem ce furnizor VPN să alegem, prima întrebare care ne vine în minte este dacă VPN-urile sunt sau nu legale. Este o întrebare foarte frecventă pe care o cer oamenii în forumuri online și, având în vedere implicațiile încălcării unei legi, este o idee bună să o înțelegeți complet.

Răspunsul la întrebare, cu toate acestea, diferă de la o țară la alta. Asta pentru că unele țări, precum Rusia și China, au declarat VPN-uri ilegale. Cu toate acestea, alte țări permit în continuare utilizarea acestora.

Înainte de a ne scufunda în legalitatea VPN-urilor, este important să rețineți că, în timp ce VPN-urile ar putea fi legale, nu este permisă o activitate ilegală cu acestea. Dacă faceți ceva ilegal pe un VPN, atunci sunteți obligat să fiți urmărit penal în conformitate cu legile țării dsv. Deci, în timp ce un VPN vă poate ajuta să vă ascundeți identitatea; vânzarea de droguri, materialele de drepturi de autor, răspândirea virușilor etc. este încă ilegală și poate atrage în mod evident probleme.

Deoarece unii, din păcate, folosesc VPN-uri pentru probleme ilegale, mulți oameni au impresia că VPN-urile nu sunt permise. Totuși, acesta lucru este departe de adevăr. Există atât de multe utilizări legitime ale VPN, încât pur și simplu depășesc părțile negative. Mai jos sunt câteva dintre cele mai comune și populare utilizări ale unui VPN:

 1. Organizațiile guvernamentale și corporațiile folosesc VPN-uri pentru a-și asigura locurile de muncă. Este foarte important ca aceștia să adauge un nivel suplimentar de securitate pentru a-și proteja datele sensibile, ceea ce altfel ar face ca acestea să fie neprofitabile sau să ducă la pierderea gravă a proprietății intelectuale. În medii mai sigure - cum ar fi băncile de investiții - nu li se permite angajaților să acceseze direct stațiile de lucru de la domiciliu, ci să utilizeze VPN complementare cu tehnologia RSA pentru a se asigura că datele lor rămân sigure.
 2. Oamenii care sunt preocupați de confidențialitatea lor folosesc VPN-urile pentru a rămâne anonimi și pentru a se salva de ochii curioși ai guvernului și ai altor organizații. Unii autori și reporteri scriu despre subiecte îndrăznețe și sensibile. Utilizarea unor VPN-uri îi protejează de repercursiuni și, prin urmare, își asigură securitatea personală. Unii oameni nu doresc ca motoarele de căutare să urmărească istoricul căutărilor și să le difuzeze anunțuri direcționate. Utilizarea unei rețele VPN asigură că adresa dvs. IP rămâne sigură, iar motoarele de căutare nu pot identifica persoana reala din spatele VPN-ului.
 3. Utilizarea rețelei publice WiFi este considerată periculoasă în ceea ce privește securitatea datelor dvs. personale. Wi-Fi-ul public ar trebui, în general, să fie folosit doar pentru navigarea pe internet și niciodată pentru efectuarea tranzacțiilor securizate. Este incredibil de ușor să vă contaminați conexiunea cu programe malware. Folosirea unui VPN pentru a vă tunela toate datele printr-o rețea securizată vă va proteja atunci când utilizați o configurație wifi neasigurată.
 4. Dacă utilizați servicii VOIP, este important să știți că a devenit destul de ușor să se asculte un astfel de tip de comunicare. Ar trebui să utilizați un VPN dacă sunteți îngrijorat de faptul că comunicarea este monitorizată de cineva.
 5. Aveți posibilitatea să utilizați o rețea VPN pentru a renunța la restricții geografice. De exemplu, puteți utiliza Netflix sau HULU în afara SUA sau puteți accesa orice alt serviciu care este destinat unei anumite țări. Cu toate acestea, vă rugăm să rețineți că, de obicei, acest lucru se încadrează într-o zonă gri. Deși nu este obișnuit ca acești furnizori de servicii să dea în judecată persoana în cauză, aceștia se află într-adevăr în dreptul de a interzice contul dvs. și de a vă împiedică să accesați conținutul lor în viitor.

În ceea ce privește securitatea în timp ce utilizați o rețea VPN, majoritatea furnizorilor VPN își protejează utilizatorii printr-o politică strictă. Asta înseamnă că informațiile dvs. nu sunt urmărite și nici activitatea dvs. online nu este monitorizată. Acest lucru este se întâmplă pentru ca guvernele să nu poată obține informațiile dvs., chiar dacă declară că furnizorul VPN trebuie să raporteze acest lucru.

Cu toate acestea, majoritatea furnizorilor trebuie să respecte autoritățile din țara în care și-au înregistrat activitatea. Deci, dacă este necesar, pot să predea înregistrările agențiilor de aplicare a legii. Pentru a contracara acest lucru, unele servicii VPN operează în țări în care astfel de reguli de conformitate lipsesc sau sunt foarte slabe. În felul acesta, pot scăpa cu respectarea cu strictețe a autorităților de reglementare, deoarece nu există nici o lege în care să fie obligați să facă acest lucru.

După cum am menționat mai sus, legalitatea VPN diferă de la o țară la alta. În timp ce SUA, Canada și Marea Britanie permit VPN-urile, alte țări nu. Mai jos, vom arunca o privire asupra țărilor în care utilizarea unei VPN este interzisă parțial sau total:

 1. China: Utilizarea VPN-urilor este ilegală în China. Furnizorii VPN pot funcționa în continuare dacă obțin o licență din partea guvernului, dar termenii și condițiile pe care trebuie să le accepte spulberă pur și simplu întregul scop.
 2. Iraq: Pentru a urmări și a opri ISIS, Irak a interzis utilizarea VPN-urilor complet. În timp ce intenția poate fi bună, vine la prețul disconfortului pentru cetățeni.
 3. EAU: utilizarea unui VPN în Emiratele Arabe Unite vă poate costa foarte mult, deoarece amenzile sunt foarte mari (până la 412 240 £). Principala motivație care stă la baza interdicției este furnizarea de servicii VOIP care scad profitul companiilor de telecomunicații. Deci, pentru a sprijini aceste industrii, guvernul a făcut acest pas.
 4. Turkey: Pentru a împiedica utilizarea mijloacelor de comunicare socială, guvernul turc a blocat diverse site-uri web, inclusiv cele care furnizează servicii VPN.
 5. Belarus: În 2015, în urma pașilor Rusiei, Belarus a decis să blocheze utilizarea serviciilor Tor și VPN. Furnizorii de servicii Internet ISP trebuie să verifice zilnic lista serviciilor interzise publicate de agenție.
 6. Oman: Țara interzice activ și cenzură mass-media, inclusiv internetul, și interzice și utilizarea unui VPN.
 7. Iran: Legea privind utilizarea VPN afirmă că puteți utiliza una, dar numai dacă vine de la furnizori care sunt licențiați de guvern, ceea ce în mod indirect sfidează scopul VPN-ului în sine.
 8. Russia: Guvernul rus a adoptat o lege care interzice VPN-urile. Puteți citi mai multe despre povestea în curs de dezvoltare aici.

Aceasta nu este o listă completă și legile se schimbă în mod constant, deci este întotdeauna o idee bună să verificați cele mai recente reglementări din țara dvs. Pagina Actualizări live conține toate știrile actuale despre cenzura online și VPN-uri.

Concluzie

Cele mai multe țări permit utilizarea unei rețele VPN, deci ar trebui să fiți în regulă atâta timp cât nu faceți nimic ilegal cu un VPN.

În opinia mea, favorizez neutralitatea rețelei și cred că rețeaua de internet ar trebui să fie disponibilă tuturor. Nu trebuie să existe nici o restricție sau favoritism de către ISP atunci când vine vorba de furnizarea de conținut pe internet. Ajută la menținerea internetului transparent, util și echitabil pentru toată lumea.

Folosirea unor tehnici precum blocarea unui VPN indică doar o problemă mai mare, care trebuie rezolvată din rădăcină, mai degrabă decât punerea unei interdicții care este doar o soluție pe moment.

S-ar putea sa-ti placa si:

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Harsh Maurya este un entuziast de tehnologie care a contribuit la numeroase instrumente open-source gratuite pentru public. În timpul liber, îi place militeze pentru securitatea internetului și este autorul cărții Cum să nu fii hackuit.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.