Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

De ce CHIAR TREBUIE să încetezi să utilizezi WiFi-ul public

Hilah Mazyar Manager de conținut și scriitor tehnic

WiFi-ul public. Un mod atât de convenabil și fără efort de a naviga pe Internet oriunde pe banii altcuiva. Deși odată rar, WiFi-ul public este acum disponibil aproape oriunde mergi: cafenele, aeroporturi, hoteluri, școli și chiar pe străzi. Nimeni nu poate nega cât de convenabil este, dar ar trebui să-l folosim cu adevărat?

WiFi-ul public, cunoscut și sub denumirea de "hotspot" public, este o locație fizică în care poți obține acces la internet prin intermediul tehnologiei WiFi, prin intermediul unei rețele locale fără fir (WLAN) utilizând un router conectat la un furnizor de servicii de Internet. În timp ce acest lucru pare extraordinar pentru toți cei care nu vor să-și piardă datele mobile, WiFi-ul public este, de fapt, cel mai ușor loc pentru alții să vă vadă informațiile. Când vă conectați la o rețea Wi-Fi, vă trimiteți propriile informații personale prin intermediul site-urilor web sau al aplicațiilor mobile și este foarte simplu pentru hackeri să vă intercepteze și să vă deterioreze informațiile. (Este atât de simplu, chiar și un copil șapte ani poate să o facă).

Pentru a-ți arăta de ce CHIAR TREBUIE să încetezi să utilizezi WiFi-ul public, vom lista 10 moduri în care poți fi ușor hăckuit în timp ce utilizezi WiFi public.

  1. Rețele/site-uri web necriptate

Criptarea este cheia pentru păstrarea informațiilor tale personale pe internet. În mod esențial, scanează informațiile pe care le trimiți prin Internet, transformându-le într-un cod pentru a evita accesarea acestora de către părți terțe nedorite. Un site criptat protejează informațiile pe care le trimiți numai site-ului respectiv. O rețea fără fir securizată criptează toate informațiile pe care le trimiți, folosind aceeași rețea. Trimiterea informațiilor către site-uri care nu sunt complet criptate și utilizarea aplicațiilor mobile care necesită informații personale sau financiare este un joc foarte riscant pe care nu dorești să îl joci. Dacă utilizezi o rețea nesecurizată pentru a te conecta la un site necriptat - ceilalți utilizatori care utilizează rețeaua respectivă pot vedea ce vezi și tu.

Cele mai multe hotspoturi WiFi nu criptează informațiile pe care le trimiți prin Internet și, prin urmare, nu sunt sigure. De fapt, dacă o rețea nu are nevoie de o parolă WPA sau WPA2, probabil că nu este sigură. Acesta va fi cazul pentru majoritatea hotspoturilor publice.

  1. Configurare WiFi slabă

Având în vedere toate progresele în tehnologia informației și metodele din ce în ce mai eficiente de hacking, erorile simple ale utilizatorilor sunt câteva dintre cele mai frecvente amenințări la adresa rețelelor publice WiFi. Nu există nicio modalitate de a garanta că proprietarii de afaceri sau angajații care au înființat rețeaua au luat toate măsurile pentru a asigura protecția datelor. Nu este neobișnuit ca angajații să lase pur și simplu utilizatorul implicit și parola pe un router WiFi, făcând astfel rețeaua accesibilă cu ușurință.

  1. Atacuri MitM

Una dintre cele mai frecvente amenințări la adresa rețelelor publice se numește Man in the Middle (MitM) sau atac cu Om la Mijloc în limba română. În esență, un atac MitM este un fel de ascultare. Când un computer sau un telefon se conectează la internet, datele sunt trimise de pe acel dispozitiv la un serviciu sau la un site web. MitM este atunci când diferite vulnerabilități pot permite unei terțe părți să ajungă în mijlocul acestor transmisiuni și să le vadă pe toate. În zilele noastre, cu noi instrumente de hacking disponibile online gratuit, hăckuirea rețelelor publice este simplă, chiar și pentru utilizatorii cu know-how tehnic limitat. De fapt, crearea unui atac MitM pe un WiFi public este atât de ușoară, încât doar pentru a sublinia acest punct - HMA a rulat un experiment în timpul căruia o fată de 7 ani a reușit să hăckuiască cu succes o rețea publică, folosind doar laptopul și câteva tutoriale Google. Întregul proces i-a luat copilului mai puțin de 11 minute, la sfârșitul căruia a reușit să fure informații chiar din alte computere conectate la aceeași rețea WiFi.

  1. Malware

Datorită găurilor de securitate și slăbiciunilor constatate în sistemele de operare și programele software, atacatorii pot trimite pe ascuns programe malware în computerul tău, fără să știi nimic despre el. Exploatarea acestor vulnerabilități este destul de ușoară, scriind codul pentru a viza o anumită vulnerabilitate, apoi se injectează malware-ul pe dispozitiv. Dacă nu ai avut niciodată un atac malware, hai să spunem că nu vrei să te pui în pericol pentru unul.

That public WiFi in your favorite coffee shop could be dangerous.
  1. Snooping & sniffing

Wi-Fi snooping și sniffing înseamnă „băgare de seamă” și „adulmecare”. Vom explica imediat ce înseamnă asta. Utilizând kituri și dispozitive software speciale care pot fi achiziționate online, criminalii cibernetici pot asculta cu ușurință semnalele Wi-Fi. Această tehnică le permite atacatorilor să acceseze tot ce faci online — întregi pagini web pe care le-ai vizitat și orice informație introdusă în ele, acreditarile tale de autentificare pentru orice cont online etc., permițându-le să utilizeze identitatea virtuală așa cum doresc. Gândește-te când te conectezi la contul tău bancar. Hacker-ul îți poate vedea numele de utilizator, parola și toate informațiile despre contul bancar, pe care le poate utiliza mai târziu pentru a se autentifica și pentru a-ți fura banii.

  1. Puncte de acces false

Punctele de acces false trimit victimele să se conecteze la ceea ce pare a fi o rețea legitimă, folosind un nume care pare perfect normal, cum ar fi numele unei afaceri sau al unui hotel în care stai. Pe măsură ce oricine își stabilește o rețea, poate să o numească cum vrea, poți căuta și te poți conecta la o rețea Wi-Fi numită „Joe's Cafe”, când rețeaua oficială, legitimă este, de fapt, „Joe's Coffee”. Nu vei ști niciodată diferența și poți cădea într-o capcană a hackerilor. Și voila! Tocmai te-ai conectat la un hotspot necinstit creat de infractorii cibernetici care văd acum tot ce faci.

  1. Analizor de pachete de trafic

Analizoarele de pachete, cunoscute și sub numele de sniffers de pachete, sunt programe de calculator relativ mici, care pot monitoriza traficul pe o rețea. Ele pot chiar să intercepteze anumite pachete de date și să furnizeze informații despre conținutul găsit în ele. În cel mai bun caz, aceste programe pot fi utilizate într-un mod inofensiv, doar pentru colectarea datelor despre trafic. În cel mai rău caz, ele pot fi, de asemenea, o altă portiță prin care hackerii se pot strecura pentru a îți vedea informațiile.

  1. Gemenii malefici (Evin Twins)

Gemenii malefici sunt foarte asemănători cu un punct de acces necinstit sau rău intenționat, dar mult mai sofisticați în mascarea scopului lor. Gemenii malefici sunt creați pentru a arăta și a acționa ca un punct de acces legitim. Hackerii pot clona, de fapt, un Punct de Acces pe care îl cunoaști și ai încredere, creând unul identic. Odată ce te-ai conectat prin gemeni, acesta va continua să îți trimită informațiile către hacker. Rețelele publice Wi-Fi sunt în special vulnerabile la aceste tipuri de atacuri.

  1. Ad hoc-uri

Ad hoc-urile sunt rețele P2P ce conectează direct două calculatoare. În mod normal, acestea utilizează aceleași canale ca și conexiunile wireless. Când utilizezi o rețea Wi-Fi publică, computerul va fi cel mai probabil setat să descopere rețele noi. Pe aici, hackerii se pot conecta direct la telefon sau la computer dacă se află în raza de acțiune, deoarece canalele sunt deschise pentru noi conexiuni. Este suficient ca un capăt al rețelei WiFi să permită conexiuni ad-hoc pentru a oferi hackerilor acces la întreaga rețea.

  1. Worms (Viermi)

Viermii sunt foarte asemănători cu virușii tradiționali de calculator, dar diferă într-un singur aspect cheie: virușii de calculator necesită un program atașat pentru a putea lucra. Viermii se pot propaga singuri. Când ești conectat la o rețea WiFi publică, fără o siguranță adecvată, un vierme se poate agăța de computerul tău de la un alt dispozitiv care este conectat la aceeași rețea pe care o utilizezi, provocând o mare neplăcere dispozitivului.

Fără un VPN bun pentru a îți proteja informațiile atunci când te conectezi online, toți suntem doar niște rațe care așteaptă ca cineva să profite.

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 83%!

Deci, data viitoare când stai în holul tău de hotel și simți că ar trebui să joci un joc online cu prietenii tăi acasă - nu face asta. Sau, dacă trebuie, fă-ți o favoare și instalează-ți un VPN de calitate înainte de a începe.

Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Hilah Mazyar scrie de când era copil. Ea a fost scriitor de conținut de ani de zile, pentru companii start-up, instituții financiare, corporații antreprenoriale și proiecte tehnice. Hilah sa alăturat personalului vpnMentor ca Manager de conținut în 2017, cu scopul de a vă ajuta să rămâneți mai sigur și să vă protejați confidențialitatea online.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.