Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cum să deblocați VPN-uri în Rusia și China

Kanishk Jain Actualizat la 15 feb,2024 Informație verificată de Emma Ayres Cercetător științific
Actualizare 2024: În acest moment, Rusia are acces limitat la Facebook și poate decide limitarea suplimentară a altor platforme de socializare (precum Twitter sau Instagram). Pentru a vă putea folosi în continuare conturile de pe rețelele de socializare fără îngrădiri, vă recomand să descărcați un VPN de încredere (precum ExpressVPN) care să folosească criptare puternică și să poată ocoli firewall-urile.

Recent, președintele rus Vladimir Putin a semnat un proiect de lege care va interzice utilizarea rețelelor virtuale private (VPN-uri) pentru a-și limita eforturile de cenzură. Împreună cu Rusia, China a adoptat, de asemenea, o poziție strictă împotriva utilizării VPN-urilor. Acesta a ordonat celor trei giganți telecom ai țării să restricționeze accesul persoanelor fizice la VPN si, de asemenea, Apple a eliminat doi furnizori VPN importanți de pe piata chineză pentru a respecta noile reglementari.

Deși nu știm care va fi rezultatul noii legi a Rusiei, care va intra în vigoare în noiembrie, nu vrem să lăsăm utilizatorii fără posibilitatea de a accesa conținut prin VPN. Deci, dacă vă întrebați cum să ocoliți blocul VPN în Rusia și China, avem soluția pentru dvs.

Important. Utilizarea VPN-urilor neautorizate de autoritățile din China și Rusia este ilegală. Cu toate acestea, nu sunt cunoscute cazuri de turiști care să fi suferit repercusiuni din partea forțelor de ordine pentru utilizarea acestor VPN-uri neaprobate. Este important să rămâneți la curent cu legislația și să manifestați precauție. Nici eu, nici echipa mea nu încurajăm utilizarea ilegală a VPN-urilor. Fiabilitatea VPN-urilor în China poate fluctua din cauza schimbării regulilor. Deși orice VPN se poate confrunta cu perioade scurte de nefuncționare, cele enumerate aici s-au dovedit în mod constant fiabile.

Ce este cenzura Internetului?

Guvernul și diverse alte organizații, pentru a restricționa accesul la conținut sensibil sau periculos pe Internet, în general, impun cenzurarea acestuia. Cu toate acestea, unele guverne îl folosesc pentru promovarea agendelor politice sau a credințelor religioase.

Inițial, Internetul a reprezentat un mijloc ferm de promovare a libertății de exprimare și expresie. Comunitatea Internetului, mai degrabă decât guvernele sau organizațiile oficiale, o monitorizau. Cu toate acestea, multe țări împiedică accesul utilizatorilor la anumite site-uri populare de social media sau site-uri de știri. Uneori, toate site-urile cu un anumit tip de conținut sunt, de asemenea, blocate. În unele locuri, acesta poate fi implementat pe scară largă, care poate filtra întregul Internet al țării. Cenzura poate apărea chiar și pentru o scurtă durată din cauza anumitor condiții instabile din punct de vedere politic.

Pentru a fi la curent cu cenzura pe Internet din întreaga lume, verificați pagina actualizărilor live.

Cum reușesc VPN-urile să evite cenzura?

VPN-urile vă permit să ocoliți cenzura aproape oriunde. VPN-urile redirecționează traficul prin puncte de acces de încredere și criptează datele dvs., evitând cenzura Internetului și protejând confidențialitatea online. Pentru o privire mai detaliată la VPN-uri, consultați ghidul nostru de începători.

Sunt VPN-urile legale?

Chiar dacă sunt plasate blocaje VPN, politicile de evitare a acestor blocaje nu sunt stricte. Folosirea VPN-urilor aproape că nu vă va face niciodată probleme cu sistemul judiciar. Cu toate acestea, trebuie să rețineți că, deși utilizarea VPN-urilor și evitarea blocajelor VPN nu este ilegală, conținutul pe care îl accesați poate fi ilegal.

Cum sunt blocate VPN-urile?

Există multe modalități de a bloca o rețea VPN, dar există și modalități de a le ocoli. Deși nu știm cum va bloca Rusia VPN-urile, putem presupune că va fi una sau mai multe din următoarele metode.

  1. Blocarea accesului la site-ul web al furnizorului VPN

Pentru a preveni utilizarea VPN-urilor, multe organizații sau guverne restricționează accesul la site-ul unui furnizor VPN. Acest lucru vă împiedică să vă înscrieți și să utilizați software-ul.

  1. Blocarea adreselor IP ale serverelor VPN cunoscute

O altă metodă comună este identificarea adreselor IP ale VPN-urilor și blocarea acestora. Cu toate acestea, acest lucru este posibil numai cu companii VPN mai mari; cele mai mici au tendința de a se strecura.

  1. Inspecția Profundă a Pachetelor (DPI: Deep Packet Inspection)

Deep Packet Inspection (DPI) este o metodă de filtrare a pachetelor pe stratul de aplicație al modelului de referință Open System Interconnection (OSI). DPI poate identifica, clasifica și bloca pachetele de date specifice, care determină dacă datele trimise au fost criptate printr-un protocol VPN. Cu toate acestea, în timp ce un DPI poate identifica pachetele de date, nu le poate bloca.

  1. Blocarea porturilor specifice

OpenVPN, un protocol VPN foarte popular, utilizează portul 1194 pentru UDP, care este o modalitate prin care computerele comunică unul cu celălalt. Alte protocoale precum PPTP sau L2TP utilizează porturi diferite. Firewall-urile pot bloca aceste porturi, împiedicând VPN-urile să funcționeze.

Cum să ocoliți blocajele VPN

Dacă sunteți îngrijorat de cumpărarea unui VPN odată ce legea intră în vigoare, cel mai bine este să cumpărați o rețea VPN acum. Veți avea (cel mai probabil) acces la VPN. Cu toate acestea, dacă VPN-ul dumneavoastră este blocat prin una dintre metodele de mai sus, iată ce trebuie să faceți.

  1. Schimbați furnizorii VPN

Menținerea traseului tuturor adreselor IP care aparțin fiecărui furnizor de servicii VPN este o sarcină neobosită. Trecerea la un furnizor VPN care nu este blocat este o soluție. De asemenea, puteți încerca să treceți la o altă adresă IP care s-ar putea să nu fie blocată.

  1. Rulați propriul server VPN

Rularea propriului server VPN este o opțiune extrem de eficientă dacă încercați să accesați orice conținut dintr-o locație cenzurată. Deoarece serviciul VPN vă aparține, nu beneficiați de beneficiile obișnuite și de alte servicii asociate furnizorilor VPN comerciali. În schimb, obțineți o adresă IP unică VPN care nu este blocată de autorități. Cu toate acestea, crearea propriului VPN este foarte tehnică și nu vă sfătuim să încercați dacă nu aveți cunoștințe IT.

  1. Utilizați rețeaua Tor

Tor este prescurtarea de la The Onion Router. Este o organizație non-profit cu scopul de a permite oamenilor să navigheze pe Internet în mod anonim și să dezvolte noi și robuste instrumente de confidențialitate online. Rețeaua Tor vă maschează identitatea prin redirecționarea traficului prin intermediul unui număr de servere Tor răspândite pe tot globul. De asemenea, este criptat și re-criptat în fiecare etapă, asigurându-vă astfel că nimeni nu vă poate urmări. Puteți utiliza Tor Bridges pentru a ocoli blocajele IP pe nodurile Tor. Tor Bridges (punți) sunt releuri Tor care nu sunt indexate în directorul principal al lui Tor. Deci, chiar dacă furnizorul dumneavoastră de servicii Internet blochează toate releele Tor cunoscute, puteți evita cenzura, deoarece nu este posibil să blochezi toate punțile Tor. Cu toate acestea, punțile ar trebui utilizate numai dacă Tor nu funcționează regulat.

De asemenea, puteți utiliza obfsproxy pentru a ascunde traficul web de Deep Packet Inspection (DPI). Împachetează traficul lui Tor cu o criptare utilizând o strângere care nu are modele identificabile de octeți. Pluggable Transports transformă traficul astfel încât cenzorii care monitorizează traficul între client și punte vor percepe acest lucru ca fiind unul acceptabil în locul traficului real Tor.

  1. Schimbați numerele porturilor

Mulți furnizori de servicii VPN vă permit să modificați numerele de port pe care le utilizează în mod implicit. Portul TCP 80 și portul TCP 443 sunt cele două porturi cele mai favorizate.

TCP - portul 80

Acest port este utilizat de HTTP, care este cel mai utilizat protocol pentru întregul trafic pe Internet. Dacă acest port este blocat, atunci întregul Internet poate fi blocat. Deci, în general, acest port nu este niciodată blocat. Cu toate acestea, este ușor pentru tehnicile DPI să identifice traficul VPN care utilizează acest port.

TCP - portul 443

Acest port este utilizat de HTTPS și tot traficul VPN de pe acest port este direcționat prin criptarea TLS. Întrucât HTTPS asigură toate site-urile web securizate, operațiunile bancare și de comerț electronic se bazează pe acesta.

Dacă furnizorul dumneavoastră de VPN nu vă permite să schimbați numerele de porturi, puteți comuta la acesta cu o editare ușoară în fișierul de configurare OpenVPN (.ovpn). De asemenea, puteți utiliza protocolul STTP deoarece utilizează implicit portul TCP 443.

  1. Utilizați un tunel

Anumite tehnici DPI sensibile pot analiza mărimea și calendarul pachetului pentru a detecta strângerea de mână caracteristică OpenVPN chiar dacă este ascunsă sub HTTPS. Cele două moduri de bază care vă pot ajuta să evitați astfel de blocuri VPN sunt Tunelul SSL și tunelul SSH.

Tunelul SSL

Tunelul SSL, denumit și stunnel, este un program open-source care creează tuneluri TLS / SSL. HTTPS utilizează TLS / SSL pentru criptare. Prin urmare, este foarte dificil să filtrați traficul VPN din traficul HTTPS obișnuit atunci când acesta este rutat prin tuneluri TLS / SSL. În acest mecanism, datele OpenVPN sunt în continuare înfășurate într-un alt strat de criptare TLS / SSL. Tehnicile DPI care sunt utilizate pentru a identifica VPN-urile nu pot rupe acest strat de criptare și, prin urmare, criptarea OpenVPN din interior rămâne nedetectată.

Tunelul SSH

În SSH, datele VPN sunt înfășurate într-un strat tip Secure Shell. Conturile Shell pe sistemele Unix sunt accesate utilizând SSH. În termeni foarte tehnici, tunelul SSH utilizează telnetul PuTTY sau clientul SSH. PuTTY este un emulator de terminale libere și open source care poate acționa ca un client pentru SSH. Acest lucru vă permite să accesați conținut nedetectat.

Concluzie

În timp ce noua lege de blocare a VPN-urilor pare a fi sfârșitul accesării conținutului, nu există nicio modalitate prin care guvernul să blocheze complet utilizarea VPN-urilor. Majoritatea blocurilor VPN pot fi ușor de ocolite utilizând un alt VPN care poate trece nedetectat. Pentru tehnicile delicate de inspecție a pachetelor de profunzime, tunelul SSH, tunelul SSL sau servicii precum obfsproxy vă pot ajuta să ocoliți blocul cu ușurință.

Dacă doriți să utilizați o rețea VPN, verificați VPN-urile noastre cele mai recomandate.

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 84%!
4
9.5 /10
9.5 Scorul nostru
Economisiți 83%!
5
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 85%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Kanishk este blogger cu jumătate de normă și tocilar full-time în tehnologie, căruia îi place să scrie despre domeniul tehnic.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.