Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

5 moduri de a economisi bani pe hoteluri cu un VPN

Guy Fawkes Informație verificată de Ben Lawson Expert anonimi în securitatea cibernetică

Călătoriile pot costa o mulțime de bani.

Dacă te duci în vacanță, există două lucruri care golesc portofelul: zborurile și locurile de cazare.

V-am arătat deja cum puteți să economisiți bani pe zboruri cu un VPN, dar hotelurile pot uneori costavmai mult.

Sigur, găsirea unui loc unde să vă cazați nu este dificilă dacă folosiți Airbnb, dar să spunem că doriți să obțineți experiența completă a unui hotel. Găsirea unui hotel care nu vă va cost un braț și un picior poate fi dificilă.

Și cine are timp să treacă prin toate site-urile de comparație?

Pentru a vă economisi timp (și bani!), vă vom arăta cum utilizarea unui VPN vă poate economisi sume mari de bani atunci când faceți rezervări la hoteluri.

Spoiler alert! Am salvat 308 de dolari pe noapte cu un VPN!

(Dacă doriți să economisiți bani pe VPN-uri, consultați pagina noastră cu oferte aici.)

Hotelurile își schimbă prețurile în funcție de locația dvs.

Nu, nu glumim.

Motivul principal pentru care este aproape imposibil de a obține o ofertă inedită este pentru că acele site-uri de comparație vă urmăresc, de obicei, locația și vă oferă prețuri bazate pe locul din care navigați.

De exemplu, dacă rezervați un hotel pentru Londra din America, prețurile vor fi (de obicei) mai scumpe decât dacă le rezervați din Africa.

Nu ne credeți? Citiți mai departe.

Site-urile vă urmăresc locația cu un număr de instrumente

Știți cum urmărește Google preferințele dvs.? Site-urile de comparație și site-urile hotelurilor fac același lucru.

Iată cum o fac:

 • Urmăresc cookie-urile dvs.
  Cookie-urile stochează istoricul navigării. Din cauza asta, site-urile de comparație pot detecta când căutați online același articol de mai multe ori. Dacă văd că îl căutați foarte mult (adică există o șansă bună să rezervați o cameră), acestea vor crește prețul la hoteluri disponibile.
 • Adresa IP
  Adresa IP- cunoscut și sub numele de Internet Protocol - este cel mai simplu mod de a căuta locațiile de călătorie. În funcție de locația dvs., vă pot arăta prețuri diferite ale hotelului.
 • Utilizarea urmăririi mobile
  Caracteristica GPS de pe dispozitivul mobil, ca de exemplu smartphone-ul sau tableta dvs., poate indica locația dvs. Dacă navigați pe site-uri de călătorie de pe dispozitivul dvs. mobil, veți vedea probabil prețuri diferite în funcție de locația dvs.
 • Urmăresc Wi-Fi-ul dvs.
  Dacă acordați permisiuni site-urilor, acestea vă pot detecta locația folosind WiFi-ul.

De ce este importantă această problemă?

Dacă le puteți împiedica să vă urmărească, puteți schimba prețurile pe care le oferă.

Cum puteți face acest lucru?

Am găsit cinci modalități de a economisi bani. Două dintre ele necesită un VPN.

5 moduri de a economisi bani pe hoteluri

Pentru a testa ipoteza că un VPN vă poate economisi bani, ne-am uitat la un hotel de cinci stele din Londra.

Londra este unul dintre cele mai frumoase orașe în perioada Crăciunului, deci pare a fi destinația perfectă pentru o vacanță de Crăciun.

Din moment ce Crăciunul este și o perioadă scumpă a anului, economisirea banilor este mult mai importantă.

Goring este un hotel de lux, chiar lângă Palatul Westminster, hubul Regatului Unit și chiar la ușa Reginei. Este locul perfect de petrecut Crăciunul, iar camerele de hotel se umplu rapid.

Am decis să aflăm cât de mult costă The Goring.

Cu o adresă IP stabilită în Regatul Unit, cazarea săptămânală la The Goring Hotel în perioada 20-27 decembrie va costa 602 de lire pe noapte, ceea ce înseamnă aproximativ 795 de dolari.

Hopa! Asta înseamnă mulți bani.

Dar, din fericire pentru noi, ne-am dat seama de o modalitate de a salva peste 300 de dolari pe noapte.

Iată cum:

1. Schimbați locația cu o rețea VPN

După cum am menționat mai sus, site-urile hotelului afișează prețurile în funcție de locația dvs. Deci, dacă vă schimbați locația, puteți schimba prețul.

Un VPN poate face asta.

Un VPN, cunoscut și ca o rețea privată virtuală, vă schimbă adresa IP într-o altă locație, în funcție de serverul la care vă conectați. De asemenea, adaugă criptarea și asigură conexiunea la internet.

Dacă doriți să aflați mai multe despre modul în care funcționează un VPN (și cum să îl utilizați), citiți acest articol.

Am vrut să vedem dacă prețul hotelului The Goring se schimbă cu o altă locație, așa că am trecut VPN-ul la o locație din Paris.

Chiar dacă Parisul nu este o țară ieftină, prețul la The Goring s-a schimbat la 495 € pe noapte, sau aproximativ 583 de dolari.

Pentru a face matematica pentru dvs., asta înseamnă cu 212 dolari mai puțin pe noapte! Pentru întreaga săptămână, acest preț vă va economisi mai mult de 1400 dolari!

2. Comutați IP-ul într-o țară cu venituri mai mici

De multe ori, navigarea dintr-o țară cu venituri mai mici vă poate economisi mai mulți bani pe hoteluri.

Dacă nu aveți timp să vă schimbați serverul VPN și să căutați ofertele bune, verificați întotdeauna o țară cu venituri mai mici.

De exemplu, puteți alege să căutați din India.

Prețul din India este de 37,944 rupii, sau aproximativ 584 dolari, același preț pe care l-am găsit căutând din Paris.

În acest caz, navigarea din India nu vă va economisi în plus, dar vă va economisi mai mult decât prețul inițial.

3. Găsiți o țară cu reducere

De multe ori, hotelurile vor oferi reduceri persoanelor din anumite locații.

Am găsit o reducere prin conectarea la un server din America.

Cu adresa IP stabilită în Washington DC, am găsit o reducere suplimentară de 17% pentru același hotel și aceleași date.

Deci, în loc să plătiți aproape 800 de dolari pe noapte, plătiți doar 487 de dolari. Asta înseamnă peste 300 de dolari economisiți! Peste 21000 în total!

Cu prețuri ca acestea, cazarea într-un hotel de lux de cinci stele în mijlocul Londrei tocmai a devenit mai accesibilă.

4. Ștergeți istoricul navigării

Dacă nu doriți să utilizați o rețea VPN, puteți să ștergeți istoricul navigării și să aveți un preț mai bun.

După cum am menționat mai devreme, site-urile de comparație urmăresc locația și istoricul navigării pe baza cookie-urilor stocate în browserul dvs.

Ele iau aceste informații și ajustează prețurile în consecință.

Ștergeți modulele cookie și datele browserului pentru a reseta aceste prețuri și pentru a vedea costul inițial al rezervării hotelului dvs.

(De asemenea, este util să ștergeți modulele cookie înainte de a utiliza o rețea VPN, așa că faceți-o oricum.)

5. Aveți răbdare

Ar fi minunat dacă ne-am putea loga online, găsi un hotel, și imediat să îl rezervăm. Dar economisirea de bani necesită, de obicei, timp.

Sfatul nostru: nu vă grăbiți.

Poate dura ceva timp pentru a găsi cea mai bună ofertă. Examinați locațiile, ștergeți istoricul navigării, căutați date diferite (dacă este posibil) și veți găsi cu siguranță o ofertă bună pentru dvs.

Este legal?

Dacă sunteți îngrijorat de legalitatea utilizării unei VPN pentru a rezerva hoteluri, stați liniștit. Site-urile de comparație nu au nicio problemă în acest sens.

Aceste site-uri sunt destinate să citeze prețuri diferite pentru clienții din diferite locații. Navigarea cu un VPN vă poate ajuta să profitați de aceste diferențe și să economisiți o mulțime de bani.

Este de la sine înțeles că, dacă vreți să economisiți bani la rezervările hotelului, cel mai bun pariu este să vă ascundeți locația utilizând o rețea VPN.

Dacă sunteți în căutarea unui VPN bun pentru a economisi bani pe hoteluri, verificați VPN-urile noastre de top:

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

 • Guy Fawkes
 • Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Experți anonimi care scriu pentru vpnMentor, dar își păstrează identitatea secretă.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.