Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cum să obțineți bilete de avion ieftine cu un VPN

Guy Fawkes Informație verificată de Christine Johansen Expert anonimi în securitatea cibernetică

Indiferent dacă călătorești de plăcere sau pentru afaceri, găsirea unor oferte de zbor care să nu îți afecteze portofelul poate fi foarte provocatoare. Să treci prin numeroasele site-uri de călătorie doar pentru a găsi o ofertă bună poate fi o sarcină consumatoare de timp, iar cea mai urâtă parte este că prețurile continuă să fluctueze ascendent. Motivul pentru care s-ar putea să nu reușești să stabilești în mod constant o ofertă bună în ceea ce privește prețurile zborurilor este pentru că site-urile web comparative îți urmăresc, de obicei, locația și îți oferă prețuri bazate pe locul din care navighezi și rata cererii în locația specifică.

Site-urile care compară zborurilor îți urmăresc locația utilizând:

Cookie-uri: cookie-urile urmăresc și stochează istoricul de navigare, astfel încât site-urile de comparație pot detecta când interoghezi motoarele de căutare pentru același articol de căutare de mai multe ori și, prin urmare, are loc creșterea prețului zborurilor disponibile.

Adresa IP: Adresa ta IP, cunoscută și sub numele de Internet Protocol, este, fără îndoială, cel mai simplu mod de a căuta locațiile de călătorie și, în consecință, îți poate oferi prețuri de zboruri diferite. (Citește mai multe despre ascunderea adresei IP aici.)

Urmărirea telefonului mobil: caracteristica GPS de pe dispozitivul tău mobil, cum ar fi smartphone-ul sau tableta, poate indica locația. Dacă navighezi pe site-uri de călătorie de pe dispozitivul tău mobil, vei vedea probabil prețuri diferite în funcție de locația ta.

Codul HTML5: codarea HTML5 este, de asemenea, o altă modalitate prin care site-urile web îți pot detecta locația atunci când folosești un computer personal.

WiFi-ul: dacă acorzi permisiunea site-urilor web, acestea vor putea să îți detecteze locația folosind WiFi-ul.

Când menționezi biletele de avion, site-urile de comparație îți văd locația, moneda cu care vei plăti, punctul de vânzare și alți factori. Este comun pentru clienții din diferite țări care utilizează valute diferite să vadă prețuri diferite pentru aceeași companie aeriană, destinație și data călătoriei. Este de la sine înțeles că, dacă vrei să economisești pe biletele de avion, fără să pierzi prea mult timp căutând pe diferite site-uri o ofertă bună, cel mai bun pariu este să îți ascunzi pur și simplu locația și istoricul de navigare folosind un VPN..

Iată câteva sfaturi utile despre utilizarea unui VPN pentru a economisi bani pe biletele de avion.

Navighează Dintr-o Țară cu Venituri Mici

Utilizează un VPN pentru a-ți seta adresa IP dintr-o țară cu venituri mici și urmărește diferența de preț. De exemplu, dacă setezi adresa IP la un server din India în timp ce navighezi pe site-ul Kayak.com, vei vedea prețuri diferite decât dacă ai efectua rezervarea zborului din SUA.

Având în vedere că august este o lună grozavă pentru călătorii, am decis să verificăm un zbor din Aeroportul JFK din New York către aeroportul din Napoli din Italia, cu o dată de plecare stabilită pentru 14 august și întoarcere pe 21 august.

Cu adresa IP setată în India, acesta este mesajul pe care l-am văzut:

Când am schimbat adresa IP pentru a părea că navigăm din SUA, prețurile au fost semnificativ diferite:

Chiar dacă calendarul și companiile aeriene sunt aceleași, prețurile se schimbă. Sigur, nu o să salvezi sute de dolari, dar cei 72 de dolari pe care îi vei economisi ar putea fi folosiți pentru cumpărarea de suveniruri sau pentru o cină la un restaurant elegant. Schimbarea locației într-o țară cu un venit mai mic poate avea o mare diferență dacă călătorești cu un buget.

Modifică IP-ul în Țara Companiei Aeriene

De asemenea, poți încerca să îți schimbi IP-ul în țara în care se află compania aeriană. În acest caz, călătorim cu Brussels Airlines, cu sediul în Belgia. Schimbarea la o adresă IP belgiană pentru aceeași călătorie va indica un preț diferit.
Setarea adresei IP în Belgia:

Setarea adresei IP în SUA:

În acest scenariu, același zbor ne-a salvat 67$! Din nou, nu sunt tone de bani, dar aceste mici economii se pot adăuga. Schimbarea adresei IP la țara companiei aeriene poate economisi mulți bani pe termen lung.

Căi Alternative de Economisire pentru Biletele de Avion

Șterge Istoricul Navigării

După cum am menționat mai devreme, site-urile de călătorie pot urmări locația și istoricul de navigare pe baza cookie-urilor de navigare și pot ajusta prețurile corespunzător. Ștergerea cookie-urilor și a datelor de navigare te poate ajuta să resetezi prețurile, permițându-ți să vezi biletele de avion inițiale. Cu toate acestea, nu există nicio garanție că vei putea să îți asiguri prețuri mai ieftine decât dacă ai naviga anonim utilizând o rețea VPN. Unii călători spun că navigarea în versiunea internațională a unui site de călătorie, de ex. (.ca) pentru Canada sau (.co.uk) pentru Marea Britanie ți-ar putea permite să vezi cotații de preț diferite pentru biletele de avion, astfel încât poți fi norocosul unei oferte bune.

Caută Prețurile după Dată utilizând Google Flights

Google Flights oferă numeroase avantaje pentru călătorul cu buget. Unul dintre aceste avantaje este abilitatea de a alege prețurile pe baza datelor. Dacă ai deja o destinație, va trebui să alegi anumite date către și de la destinație. Google Flights te poate ajuta să găsești cea mai ieftină zi de zbor prin afișarea prețului în fiecare zi. Acest instrument este util în special dacă datele tale de călătorie sunt flexibile.

Alege cu Grijă Zilele și Orele de Călătorie

Potrivit lui Rick Seaney, fondatorul site-ului de comparare a biletelor de avion farecompare.com, rezervarea biletelor de avion pentru zboruri transatlantice, de luni până joi, poate economisi până la 5% din costuri, comparativ cu zborurile de vineri până duminică.
Marți, la ora 3:00 este cunoscut ca timpul de aur, deoarece acesta este momentul în care poți obține cel mai mare număr de locuri ieftine, dar acestea sunt de obicei disponibile timp de aproximativ trei zile înainte să fie alese. Cum funcţionează asta? Departamentele de vânzări ale companiilor aeriene au stabilit vânzările pentru următoarea săptămână, de obicei, luni după-amiaza și distribuie aceste vânzări pe propriul site și pe alte site-uri de călătorie precum Kayak.com. Companiile aeriene concurente pot vedea aceste vânzări în dimineața zilei de marți și își ajustează propriile tarife astfel încât tarifele finale să fie disponibile până la ora 3:00. Timpul Estic Standard. În plus, ai putea realiza economii semnificative zburând în afara orelor de vârf între orele 5AM și 7AM sau după 8PM.

Amestecă și Potrivește Zborurile

Dacă ai tot timpul, dar ești mai preocupat de economisirea banilor, ia în considerare posibilitatea de a te juca cu alegerile de zbor. De exemplu, poți opta pentru un zbor cu o escală; Acestea sunt adesea mult mai ieftine, indiferent de destinația ta. De asemenea, ai putea realiza economii considerabile prin zburarea dus și întors din diferite aeroporturi sau cu companii aeriene diferite.

Este legal?

Dacă ești îngrijorat de legalitatea utilizării unei VPN pentru a rezerva zboruri, poți fi sigur că site-urile de călătorie și companiile aeriene nu au o problemă cu acest lucru. Aceste site-uri menționează, de fapt, prețuri diferite pentru clienții din diferite locații geografice, iar navigarea anonimă folosind o rețea VPN te poate ajuta să profiți de aceste diferențe și să faci economii semnificative.

Cauți un VPN pentru a economisi bani pe zboruri? Verifică VPN-uri noastre top cinci.

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 83%!
4
9.5 /10
9.5 Scorul nostru
Economisiți 82%!
5
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 85%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

  • Guy Fawkes
  • Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Experți anonimi care scriu pentru vpnMentor, dar își păstrează identitatea secretă.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.