Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cel mai bun ghid pentru browser-ul Tor (Sfaturi importante) 2024

Daniel Krohn Actualizat la 29 feb,2024 Informație verificată de Ben Lawson Cercetător în domeniul securității cibernetice

Actualizare:

Tor a lansat recent un nou nivel de securitate. Noile modificări includ algoritmi de criptare, autentificare îmbunătățită și un sistem de directoare reproiectat. În plus, noile domenii onion vor fi mai lungi pentru a păstra adresele complet private.

Atenție: Tor nu este de ajuns pentru a vă păstra în siguranță de unul singur. Pentru a fi protejați și în anonimitate, vă trebuie totuși un VPN. ExpressVPN este cea mai bună recomandare a noastră pentru Tor deoarece este rapid, sigur și super avantajos. Mai mult, cu cel mai nou discount al nostru, puteți economisi 49%. Sau, puteți arunca o privire la alegerile noastre pentru cele mai bune VPN-uri pentru Tor aici.

Testați ExpressVPN fără riscuri acum!

Prima dată: Ce este Tor?

Dacă ați ajuns la acest articol, probabil că ați auzit de Tor și vă întrebați dacă ar trebui să-l utilizați. Deci, haideți să începem cu lucrurile de bază: Ce este exact Tor?

Tor este un acronim pentru "The Onion Router” care se referă la straturile multiple de criptare folosite pentru a vă proteja confidențialitatea. Funcția de bază a lui Tor este de a ascunde amprenta voastră de pe internet, permițându-vă să navigați pe Internet și să descărcați fișiere în mod anonim.

Dar să fie clar, Tor nu este nici VPN, nici un browser cu VPN încorporat. Deși atât Tor cât și VPN-urile permit navigarea privată pe Internet, aceste sunt tehnologii foarte diferite.

Tor a fost inițial dezvoltat de către US Navy pentru a proteja comunicațiile guvernamentale ale SUA în timpul operațiunilor de spionaj. Acum este o organizație non-profit care promovează confidențialitatea online.

Cum funcționează Tor?

Acum că știți ce este Tor, să vedem cum funcționează și cum să îl folosiți.

Utilizarea lui Tor este relativ ușoară.

Descărcați și instalați Browser-ul Tor, care va înlocui Chrome, Firefox sau orice alt browser pe care îl utilizați în mod normal. Orice faceți pe browser-ul Tor este privat și sigur.

Tor îmbină datele în pachete criptate înaintea intrării acestora în rețea. Elimină apoi partea din pachet care conține informații precum sursa, dimensiunea, destinația și datele temporale, toate acestea putând fi folosite pentru a afla date despre expeditor (care ați fi voi).

Apoi, acesta criptează restul informațiilor înainte de a le trimite în cele din urmă prin intermediul a numeroase servere sau relee diferite, la întâmplare, astfel încât să nu poată fi urmărite.

Fiecare releu decriptează și apoi re-criptează doar date suficiente pentru a ști de unde a provenit și unde va merge mai departe pachetul, dar nu poate urmări informațiile dincolo de asta.

Multe straturi de criptare folosite de Tor pentru a asigura anonimitatea sunt similare cu o ceapă, de unde și numele. Ilustrația de mai jos este o explicație bună (deși foarte simplificată) a modului în care funcționează Tor.

De ce să folosesc Tor?

Rețeaua Tor vă ascunde identitatea prin mutarea activității voastre de pe internet prin diferite servere.

Permite anonimatul și securitatea completă împotriva oricui încearcă să vă urmărească activitatea, cum ar fi autoritățile, hackerii și agențiile de publicitate.

Tor este, de asemenea, un gateway spre "Deep Web" sau "Dark Web", care sună mai rău decât este în realitate. De fapt, Web Deep cuprinde cea mai mare parte a internetului.

Deep Web este alcătuit din site-uri web care nu au fost înregistrate cu niciunul dintre motoarele de căutare dintr-un motiv sau altul.

Deși multe website-uri nu ai fost înregistrate din întâmplare, unele nu au fost înregistrate în mod intenționat, deoarece nu doresc să fie ușor de găsit. De exemplu, Silk Road, piața online a traficului de droguri care a fost oprită în urmă cu câțiva ani, nu a putut fi accesată de browser-ele web obișnuite.

O analogie populară pentru a descrie Deep Web este un aisberg: ceea ce se poate căuta prin motoarele de căutare standard este doar vârful, în timp ce restul internetului sau Deep Web-ul este ceea ce se află sub suprafață.

Dar, Tor nu este folosit doar pentru activități ilegale de pe web. Este, de asemenea, foarte popular în rândul jurnaliștilor, activiștilor, lucrătorilor în domeniul drepturilor omului și al avertizorilor, în special în rândul celor care locuiesc sau lucrează în țări cu restricții de internet.

Tor nu ascunde numai activitatea pe internet, ci ajută și la ocolirea restricțiilor. De exemplu, Edward Snowden a lansat informații prin Tor.

De ce să nu folosesc Tor?

Cel mai mare neajuns al lui Tor este performanța sa. Sau, mai bine spus, lipsa acesteia

Deoarece datele trec prin atâtea relee, Tor este foarte lent, mai ales pentru audio și video. Acest lucru poate face streaming-ul sau descărcarea de fișiere unui coșmar și este unul dintre motivele principale pentru utilizarea unui VPN sau a unui browser cu VPN încorporat este preferată de mulți utilizatori.

De asemenea, este important să știți că utilizarea lui Tor nu vă face 100% invulnerabili.

De fapt, mulți cred că Tor este destul de ușor de decoficicat, deoarece nodurile de ieșire (ultimul releu înainte ca informațiile voastre să ajungă la destinație) vă pot vedea traficul dacă site-ul pe care îl accesați nu utilizează SSL. Utilizarea HTTPS în loc de HTTP poate adăuga un strat suplimentar de protecție, dar nu este încă sigur.

În cele din urmă, agențiile guvernamentale pot vedea dacă folosiți Tor. Deci, chiar dacă nu văd ce faceți, acesta poate fi totuși un motiv de suspiciune.

Folosirea lui Tor cu un VPN

Tor împreună cu un VPN pot fi utilizate împreună, dar relația este puțin complexă. Puteți să setați Tor peste VPN sau VPN peste Tor, dar există o mare diferență între cele două variante.
Nu vom deveni prea tehnici, dar este important să înțelegem avantajele și dezavantajele fiecăreia. De asemenea, rețineți că, indiferent de setarea pe care o utilizați, aceasta va reduce semnificativ performanța.

Atât Tor, cât și VPN-ul încetinesc viteza internetului, iar combinarea celor două face aceasta chiar mai vizibilă.

Tor peste VPN

Într-o conexiune Tor over VPN va trebui mai întâi să conectați VPN-ul pentru a masca identitatea de la ISP-ul vostru, apoi puteți încărca browser-ul Tor și vă puteți conecta la internet.

Beneficiul acestui aranjament este că veți putea să ascundeți browserul Tor față de ISP. Pe lângă faptul că rămân ascunse de ISP, nodurile de intrare Tor nu vă vor putea urmări prin adresa IP. Dacă rămâneți anonim față de aceste două entități, veți crea un nivel foarte solid de securitate.

Desigur, nimic nu este perfect nici prin conectarea la Tor prin intermediul rețelei VPN. Această metodă va oferi furnizorului de servicii VPN adresa IP reală și nu veți avea opțiunea de a opri nodurile de ieșire Tor rău intenționate de la vătămarea computerului.

Deși recunoaștem că această metodă nu este la fel de sigură ca utilizarea criptării end to end de care v-ați putea bucura cu VPN-through-Tor, aveți mai multe opțiuni de VPN-uri compatibile cu Tor în cadrul acestei metode.

După testarea VPN-urilor noastre preferate cu TOR, cele mai bune 2 sunt:

  1. ExpressVPN
  2. CyberGhost

VPN peste Tor

Pentru a configura conexiunea VPN over Tor, trebuie mai întâi să reglați setările din VPN pentru a funcționa cu Tor. Apoi, veți putea să vă conectați direct la Tor, care vă va anonimiza înainte de a intra online. După ce v-ați conectat la Tor, puteți activa VPN-ul și puteți masca adresa IP.

Metoda VPN peste Tor este semnificativ mai sigură, oferind o anonimitate aproape perfectă.

Dacă doriți să utilizați această opțiune, atunci aveți doar două opțiuni de VPN-uri care vă oferă posibilitatea să vă conectați în acest mod; AirVPN și BolehVPN.

Desigur, dacă nu vă deranjează să vă limitați la cele două VPN-uri pe care le puteți utiliza, metoda VPN peste Tor este mai bună.

Beneficiul evident este acela că vă veți proteja anonimatul față de furnizorul VPN, singurele informații pe care le va avea fiind IP-ul pentru nodurile de ieșire Tor. Dacă mergeți atât de departe, ar trebui să plătiți cu Bitcoin prin browser-ul Tor, pentru a nu fi identificați de furnizorul VPN, chiar dacă acesta păstrează log-uri.

De asemenea, veți fi protejați față nodurile de ieșire Tor rău intenționate, deoarece datele voastre sunt protejate de VPN.

Acest lucru are, de asemenea, efectul suplimentar de a ocoli orice restricții ale nodurilor de ieșire Tor (cum ar fi cenzura), pe care setarea Tor over VPN nu o poate face.

În concluzie, dacă nu doriți să treceți prin problemele rulării unui VPN peste Tor, puteți rula întotdeauna Tor peste VPN prin simpla rulare a browser-ului Tor după conectarea la VPN.

Nota editorului: Prețuim relația cu cititorii noștri și ne străduim să îți câștigăm încrederea prin transparență și integritate. Facem parte din același grup de proprietate cu unele dintre produsele de top recenzate pe acest site: Intego, Cyberghost, ExpressVPN și Private Internet Access. Cu toate acestea, acest lucru nu ne afectează procesul de recenzare, deoarece respectăm o metodologie strictă de testare.

Cum se utilizează Tor

Pentru început, descărcați browserul Tor, care este de fapt o versiune modificată a lui Firefox. De aici, verifica semnătura pachetului pentru a fi siguri că nu este o versiune malițioasă.

Următorul pas este să instalați browserul Tor, care se instalează automat pe desktop.

Tor este un software portabil care nu se integrează în Windows, ceea ce înseamnă că puteți rula browserul de oriunde din computer, chiar de pe un stick USB.

Dacă doriți să modificați locația de instalare, pur și simplu faceți clic pe Browse și alegeți destinația de acolo. De aici, procesul de instalare este la fel ca oricare altul.

Utilizarea lui Tor cu un VPN sau proxy

Odată ce browserul este instalat, acesta va crea un folder numit " Tor Browser" în destinația aleasă. În interior, veți găsi " Start Tor Browser."

Când faceți clic pe el, veți vedea o opțiune de conectare directă la rețeaua Tor sau opțiunea de a configura mai întâi setările proxy. Dacă utilizați metoda Vpn-through-Tor sau utilizând un proxy (sau dacă sunteți conectat la o rețea monitorizată, cenzurată sau limitată în orice mod), va trebui să configurați setările manual, utilizând a doua opțiune.

Oricum ați proceda, odată ce vă aflați în Browser-ul Tor, asigurați-vă că sunteți conectat corespunzător, efectuând o verificare a adresei IP. Dacă nu este IP-ul vostru original, sunteți ok!

Odată ce v-ați conectat, iată câteva sfaturi pentru o securitate suplimentară:

  • Accesați doar site-uri care HTTPS, nu HTTP. Deși Tor criptează tot traficul din cadrul rețelei Tor, acesta nu criptează traficul în afara rețelei, lăsându-vă vulnerabil odată ce traficul ajunge la nodurile de ieșire. De aceea, trebuie să utilizați întotdeauna criptările end-to-end, precum SSL sau TLS, dar și numai site-urile care utilizează HTTPS. Pentru a vă asigura că utilizați numai site-uri HTTPS, luați în considerare utilizarea pluginului HTTPS Everywhere.
  • Nu utilizați traficul P2P în Tor. Tor nu este construit pentru partajarea de fișiere peer-to-peer și probabil va fi blocat de multe noduri de ieșire. Utilizarea traficului P2P pe Tor vă amenință anonimatul, deoarece clienții BitTorrent trimit adresa voastră IP la trackerele BitTorrent
  • Ștergeți întotdeauna cookie-urile - Puteți utiliza un add-on, cum ar fi Self-Destructing Cookies pentru a șterge automat aceste fișiere.
  • Nu folosiți e-mail-ul real - Trebuie să fie evident, însă considerați acest lucru un memento. Folosirea e-mailului real cât timp ce folosiți Tor este ca și cum ați merge la un bal mascat, dar purtați eticheta cu numele vostru pe costum.
  • Nu utilizați Google - Google este recunoscut pentru colectarea de informații despre obiceiurile de navigare și datele de căutare ale utilizatorilor săi pentru a contribui la creșterea veniturilor din anunțuri. În schimb, utilizați motoarele de căutare ca DuckDuckGo.

Considerații finale despre Tor

Confidențialitatea a devenit din ce în ce mai evazivă, deoarece guvernul, hackerii și chiar iubitul nostru Google găsesc mereu modalități mai avansate de a ne urmări. Chiar și cu vulnerabilitățile sale cunoscute, browserul Tor este un pas excelent spre a deveni mai anonim online. Acesta este, totuși, doar o singură piesă a puzzle-ului.

Dacă doriți cu adevărat să vă protejați, luați în considerare unul dintre VPN-urile de mai jos, împreună cu browserul Tor.

Iată cel mai bun VPN pentru Tor în 2024

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!

Nota editorului: Transparența este una dintre valorile de bază la vpnMentor, așadar trebuie să știi că facem parte din același grup de proprietate cu ExpressVPN. Cu toate acestea, acest lucru nu ne afectează procesul de recenzare.

Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

  • Daniel Krohn
  • Daniel Krohn Cercetător în domeniul securității cibernetice

Scriitor de tehnică cu pasiune pentru intimitatea mediului online.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.