Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Tot ce trebuie să știți despre ICO în 2024

Amakiri Welekwe Scriitor de Tehnică și Cercetător în Tehnologie

ICO înseamnă Initial Coin Ofering (Ofertă Inițială de Monede), și este o modalitate de a face crownfunding cu criptomonede. Start-up-urile o folosesc pentru a-și finanța afacerile, însă se bazează pe faptul că start-up-ul va crește. ICO este o modalitate de a oferi o monedă digitală în formă token și este simplu de făcut. Citiți mai departe pentru a afla mai multe despre ICO.

Ce este un ICO?

Oferta Inițială de Monede (ICO) este un mijloc alternativ nereglementat de crowdfunding bazat pe noile criptomonede digitale care au apărut în afara sistemului financiar tradițional. Recent, a crescut în popularitate, devenind o sursă majoră de capital pentru start-up-uri.

Încă de la primul set de ICO-uri – creat de Omni Layer (în mod oficial Mastercoin) în 2013 și Ethereum în 2014 – multe altele au urmat.

Peste 3.2 miliarde de dolari au fost strânși anul acesta numai din vânzările de valute digitale către investitori. Acest model ajută multe proiecte și start-up-uri să obțină finanțarea necesară pentru a-și începe afacerea.

Două start-up-uri emergente, Filecoin și Tezos, au în prezent cea mai mare ofertă inițială de monede de până acum, de 257 milioane de dolari și respectiv 232 milioane de dolari.

Cum funcționează ICO-urile?

Start-up-urile generează bani prin crearea și vânzarea propriei monede digitale, numită token. Token-urile sunt similare, în ceea ce privește imaginea și caracteristicile, cu monedele digitale faimoase, precum Bitcoin și Ether.

Crearea propriei monede digitale și inițierea unei ICO nu este atât de complicată cum pare. ICO-urile au loc, de obicei, pe rețeaua Ethereum, care este cel mai mare blockchain (tehnologia din spatele monedelor digitale) și cea mai mare platformă pentru ICO-uri.

Software-ul din spatele Ethereum și Bitcoin este open source, adică codul sursă este liber disponibil pentru oricine să-și modifice și să creeze propria monedă digitală folosind Ethereum Smart Contract.

Acesta este un protocol de calculator care facilitează transferul de active digitale între părți în condițiile convenite de tranzacționare. Dacă nu vă simțiți confortabil cu codul, există companii care doresc să facă acest lucru pentru dumneavoastră pentru o mică taxă.

Investitorii cumpără, de obicei, noile monede sau token-uri, trimițând dezvoltatorilor Bitcoin sau Ether – moneda digitală din interiorul rețelei Ethereum. Token-urile achiziționate sunt folosite exclusiv pe baza unui serviciu de calcul pe care dezvoltatorii îl construiesc sau promit să îl construiască.

De exemplu, un start-up ofering un serviciu de streaming video ar putea vinde publicului înainte de lansare și ar putea acumula clienți motivați să promoveze serviciul odată ce acesta va intra live.

Cu toate acestea, convingerea investitorilor de a cumpăra tokenul sau moneda dumneavoastră cu o promisiune a valorii viitoare este, de obicei, partea dificilă, și multe start-up-uri înființate falimentează înainte ca acestea să merite ceva.

De ce oamenii investesc în aceste monede?

Cei care strâng fonduri în cadrul unui ICO promit accesul deținătorilor de token-uri la un serviciu online sau la o platformă de aplicații online.

Token-urile pe care le vând sunt folosite ca bilet de intrare la platformă. În aproape toate cazurile, nu există produse sau servicii concrete, ci doar o promisiune.

În plus, oamenii investesc în monede, deoarece speră că valoarea se va aprecia odată ce serviciile promise de dezvoltatori vor fi finalizate, creând astfel cerere pentru token-uri.

Care este relația dintre IPO și ICO?

Deși inspirată de Ofertele Publice Inițiale (IPO), Oferta Inițială De Monede (ICO) este, în realitate, diferită.

ICO nu oferă investitorilor dreptul de proprietate asupra acțiunilor, iar majoritatea proiectele din spatele ICO-urilor, dacă nu toate, nu au un produs sau un serviciu funcțional.

Cu toate acestea, ICO-urile sunt o alternativă mai ieftină la IPO deoarece nu se bazează pe bursele de valori și pe documentele sale riguroase asociate.

Puteți obține mai mulți bani cu ICO ca un start-up decât ați putea vreodată de la o bursă de valori sau investitori privați.

Sunt ICO-urile legale sau o înșelătorie?

Pe măsură ce legile încearcă să țină pasul cu progresele tehnologice, lacunele de reglementare sunt inevitabile.

Acest lucru este în mod clar cazul ICO în majoritatea țărilor, cu excepția Chinei și a Coreei de Sud, unde acestea sunt interzise.

Unele țări, cum ar fi SUA și Marea Britanie, intensifică supravegherea reglementară a ICO, în mod similar cu modul în care acestea reglementează acțiunile și obligațiunile. Între timp, însă, fondatorii și investitorii ICO merg înainte.

ICO pot fi utilizate pentru o serie de activități, de la strângerea de fonduri de la început și de la finanțarea corporativă până la fraudă totală. Investitorului mediu îi poate fi dificil să efectueze cercetare cu diligență pe proiectele ICO și să identifice potențialele oportunități din schemele de tip „ia-banii-și-fugi”.

Comisia Americană Pentru Valori Mobiliare și Burse (SEC) a avertizat investitorii să se ferească de escrocii care utilizează ICO pentru a executa scheme de „pompare și depozitare”.

Acesta este locul în care escrocii umflă artificial prețul unui token deținut prin declarații pozitive înșelătoare, pentru a le vinde după ce prețul este „pompat” de frenezia de cumpărare pe care o creează.

Odată ce operatorii sistemului „vând în masă” token-urile lor exagerat de scumpe, prețul scade și investitorii își pierd banii.

Ce spun companiile financiare despre ICO-uri?

Indiferent că ne place sau nu, devine din ce în ce mai greu pentru investitorii instituționali să ignore monedele digitale. Majoritatea firmelor financiare încep să exploreze modalități de a exploata tehnologia blockchain. Există un interes și o presiune crescândă din partea clienților pentru a urmări și chiar tranzacționa monedele digitale.

De exemplu, potrivit rapoartelor, Goldman Sachs se consultă cu experți în criptare pentru a începe o afacere de tranzacționare cu Bitcoin. Un purtător de cuvânt al companiei, Tiffany Galvin, a fost citat spunând: „Ca răspuns la interesul clientului față de monedele digitale, explorăm modul în care trebuie să îl ajutăm mai bine în acest spațiu”.

Dar, într-o mișcare surpriză divergentă, CEO-ul JPMorgan Chase, Jamie Dimon, a numit Bitcoin o fraudă, chiar dacă banca lui încă oferă cotații pentru prețurile Bitcoin. Potrivit Reuters, Dimon a spus că „nu poți avea o afacere unde oamenii pot crea o monedă din nimic și cred că oamenii care o cumpără sunt cu adevărat inteligenți. Dacă vreun trader JPMorgan tranzacționează criptovalută, i-aș da foc într-o secundă, din două motive: este împotriva regulilor noastre, iar sunt proști, ambele sunt periculoase.”

Alții ca Chris Dixon de la Andreessen Horowitz (o firmă americană cu capital de risc) susțin că token-urile ar putea oferi un model pentru crearea unor rețele deschise, descentralizate și resurse de calcul partajate (calculatoare, baze de date și stocare de fișiere) pentru a ajuta la inversarea centralizării internetului.

Ar trebui să investesc în ICO?

Gândiți-vă cu atenție înainte de a investi într-un ICO. De obicei nu este atât de ușor să se stabilească viabilitatea proiectelor din punct de vedere al afacerilor și tehnologiei.

Mulți emitenți ICO promit restituiri nerezonabile, deși mulți investitori s-au bucurat enorm, pe măsură ce unele monede au explodat în valoare. Cu toate acestea, potrivit experților, piața este încă caracterizată de o volatilitate uriașă.

Acesta este motivul pentru care unii cer autorităților de reglementare să aplice legea pe ICO iresponsabile. Din moment ce nu există prea multe recursuri, deocamdată rezultatul probabil este că investitorii vor pierde bani atunci când lucrurile se vor schimba.

Prin urmare, este înțelept, ca de obicei, să nu investiți niciodată mai mulți bani decât vă puteți permite să pierdeți.

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Amakiri este un consultant tehnic instruit în Marea Britanie. Are peste 10 ani de experiență în gestionarea serviciilor IT, a rețelelor de calculatoare și a securității informațiilor. El este pasionat de împărtășirea informațiilor din domeniul securității cibernetice către publicul larg și scrie frecvent despre securitate și tehnologie.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.