Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Sunt Blockchain și Bitcoin într-adevăr imutabile?

Harsh Maurya Expert Tehnic senior

Am acordat o atenție deosebită conceptului de blockchain, cum se aplică Bitcoin-ului și dacă acestea sunt imutabile sau nu.

Ori de câte ori vorbim despre blockchain, imutabilitatea este următorul lucru care ne vine în minte. Există opinii diferite cu privire la acest subiect, dar când vine vorba de el, toată lumea caută un răspuns la o singură întrebare – sunt Blockchain și Bitcoin imutabile? Răspunsul scurt este – da, Blockchai-urile și Bitcoinii nu pot fi schimbate. Răspunsul lung este că mai trebuie să cunoști motivele din spatele acestui răspuns pentru a înțelege implicațiile.

Înainte de a ne scufunda în subiect, este important să înțelegi noțiunile de bază ale blockchain-ului. Cu toate acestea, nu vom intra în detalii tehnice, deoarece reprezintă un subiect în sine. Deci, ce este un blockchain? Mulți oameni folosesc în mod interschimbabil termenul de blockchain și Bitcoin, dar nu sunt același lucru. Blockchain este un concept, o idee. Bitcoin este prima și cea mai importantă implementare a acestei idei. Pot exista alte implementări diferite în partea de sus a blockchain, care nu sunt deloc legate de Bitcoin. De fapt, s-au înregistrat progrese decente în alte domenii, cum ar fi contractele inteligente, așezările interbancare etc., care sunt mai interesante decât Bitcoin.

În esența sa, blockchain-ul este doar un registru distribuit. Spre deosebire de paradigmele comune în care există o autoritate centrală de încredere pentru a controla lucrurile, blockchain-ul oferă o rețea în care nu există un singur punct de putere. Nu este nevoie să ne punem încrederea în nimeni, deoarece sistemul în sine face aproape imposibil ca oricine să preia controlul. Această descentralizare este ceea ce îl face atât de puternic și atrăgător pentru oameni.

Bitcoin este o cripto-valută bazată pe blockchain care nu este reglementată de nimeni. Tranzacțiile sunt instantanee și există o taxă minoră asociată cu o tranzacție, ceea ce îl face foarte popular pentru plățile globale. Cu toate acestea, nu există nicio valoare intrinsecă a monedei, deoarece nu este susținută de nimic. Valoarea sa depinde exclusiv de cât de mulți oameni sunt dispuși să plătească și se corelează direct cu încrederea pe care o au oamenii în sistem. De aceea vezi că prețul unui Bitcoin crește ori de câte ori apare o veste negativă asociată blockchain (Poți citi mai multe despre Bitcoin aici.)

Acum, ce este imutabilitatea și de ce ar trebui să îți pese? În termeni generali, imutabilitatea se referă la ceva care nu poate fi modificat după creație. Cei care sunt din lumea programării software cunosc importanța obiectelor imutabile. În contextul blockchain, imutabilitatea are un înțeles similar, dar o importanță mult mai mare. Pentru a explica de ce este atât de important, să vorbim în termeni concreți, luând exemplul Bitcoin.

Tranzacțiile Bitcoin - care se întâmplă în întreaga lume - sunt de fapt stocate într-o manieră distribuită în rețea, cu mai multe copii ale informațiilor de pe internet. Este literalmente un bloc de lanțuri legate între ele. Acum, dacă aceste blocuri sunt mutabile, atunci este posibil ca orice persoană răuvoitoare să schimbe istoricul tranzacțiilor și să fie super-bogată prin modificarea pur și simplu a înregistrărilor. De aceea imutabilitatea blocurilor este atât de importantă. Să intrăm în detalii:

Pentru a iniția o nouă tranzacție, difuzează un mesaj cu detaliile tranzacției, cum ar fi "plătește Bob 9 BTC". Dar cum știe lumea că ești tu și nu altcineva care este inițiatorul tranzacției? Pentru aceasta, software-ul/portofelul Bitcoin pe care îl utilizezi creează o semnătură digitală din cheia ta privată, are este cunoscută numai ție (sistemului tău) și este unică pe tranzacție. Alții vor folosi o cheie publică corespunzătoare pentru a decripta mesajul. Diagrama de mai jos explică fluxul la un nivel ridicat:

Cu toate acestea, deoarece tranzacția trece prin rețele și computere, care nu pot fi de încredere, cum te asiguri că mesajul este imutabil și cineva nu schimbă detaliile? Modul în care funcționează o semnătură digitală este că dacă mesajul este modificat, invalidează întreaga semnătură și, prin urmare, toată lumea știe că a fost manipulată. Apoi, tranzacția merge într-un grup de tranzacții neconfirmate. Persoanele care participă la rețeaua Bitcoin iau parte la aceste tranzacții și încearcă să le adauge în blocul existent. Cu toate acestea, pentru a adăuga tranzacția, un puzzle matematic trebuie rezolvat (SHA256 Hash, pentru a fi precis). Găsirea soluției pentru acest puzzle necesită timp, ceea ce marchează o caracteristică foarte importantă în infrastructura Bitcoin, după cum vom vedea mai târziu. Acum, mai mulți oameni vor încerca să rezolve acel puzzle. Cine îl rezolvă primul, va adăuga tranzacția la blocul existent și va primi un mic procent de Bitcoin ca recompensă. Mai jos este diagrama explicată. Reține că ultima tranzacție are un indicator pentru tranzacția mai veche care formează un bloc.

Datorită naturii infrastructurii Bitcoin, pot exista mai multe ramuri ale blocului care conțin informații conflictuale. De unde știi în cine să ai încredere? Regula este aceea că ramura mai lungă este cea în care trebuie să ai încredere, iar ramura mai scurtă se întoarce în fondul de tranzacții neconfirmate. De aceea există o perioadă de răcire după ce efectuezi o tranzacție, iar pentru perioada inițială este, în general, riscantă și neconfirmată. Unele portofele marchează tranzacția în roșu pentru a denumi același lucru.

Acum, întrebarea noastră reiese. Blocul este într-adevăr imutabil? Este posibil ca un atacator malware să schimbe blocul în favoarea sa? Răspunsul este că nu este 100% imutabil, dar abordarea matematică pe care am discutat-o ​​mai devreme face aproape imposibil acest lucru. Pentru ca un atacator să reușească, el trebuie să creeze un lanț de blocuri mai lungi decât cele existente. Distribuția și consumul de timp al procesului fac practic imposibil pentru cineva să facă acest lucru.

Dar cum rămâne cu blocul deja acceptat? Este predispus la modificări? Da, dar din nou, din moment ce nodurile sunt distribuite, ar fi nevoie de un atacator pentru a prelua controlul asupra unui număr mare de computere din rețea. Probabil, ar fi nevoie ca atacatorul să preia controlul asupra 51% din computere și, prin urmare, numele de “atac de 51%”. Dar atunci, un argument logic ar fi că, dacă cineva are controlul asupra mai multor computere, ar fi mai avantajos să câștigi Bitcoin prin minerit și să joci un joc corect, mai degrabă decât să înșeli sistemul.

Deci, în ansamblu, ar fi înțelept să spunem că blocul este aproape imutabil, atâta timp cât există un număr foarte mare de participanți. Dar este de asemenea important să înțelegi motivul pentru care unii oameni sunt paranoici în legătură cu acest lucru și pe bună dreptate.

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Harsh Maurya este un entuziast de tehnologie care a contribuit la numeroase instrumente open-source gratuite pentru public. În timpul liber, îi place militeze pentru securitatea internetului și este autorul cărții Cum să nu fii hackuit.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.