Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Top 5 VPN-uri fără logare pentru Confidențialitate maximă

Daniel Krohn Cercetător în domeniul securității cibernetice

Ca și în multe lucruri din viață, există multe tipuri diferite de utilizatori VPN și, prin urmare, multe nevoi diferite. Unii utilizatori au nevoie de un VPN care să acceseze geo-blocarea pentru a accesa conținutul de streaming, în timp ce alții vor să-și securizeze conexiunea atunci când utilizează Wifi. Totuși, alții folosesc un VPN pentru a descărca Torrente în siguranță sau în teritorii în care sunt restricționate în totalitate. Acești oameni vor trebui să-și facă temele pentru a se asigura că VPN-ul pe care îl aleg se poate adapta nevoilor lor.

Există o altă categorie de utilizatori pentru care VPN-ul joacă un rol mai important - poate fi chiar diferența dintre viață și moarte. Acesta este un utilizator care are absolut nevoie să se asigure că rămâne anonim și este dispus să sacrifice în alte domenii, cum ar fi viteza, numărul de servere, serviciul pentru clienți sau accesul la Netflix (șoc!). Activiștii politici și jurnaliștii, de exemplu, se bazează pe VPN-uri pentru a eluda cenzura guvernamentală, astfel încât să poată comunica în siguranță cu lumea exterioară. În funcție de țara în care se află, acest lucru poate fi împotriva legii.

Cele mai importante aspecte pe care trebuie să le examinezi atunci când căuți cel mai bun furnizor de VPN securizat sunt jurisdicția (unde este bazat VPN-ul), politica de logare și acceptarea Bitcoin. La urma urmei, dacă un furnizor VPN efectuează înregistrări ale activităților utilizatorilor, șansele ca aceștia să poată să facă față pretențiilor lor de a oferi o anonimitate încep să scadă rapid. În plus, un VPN localizat într-o țară cu legi care permit guvernului să solicite transferarea datelor utilizatorului este în detrimentul unui astfel de utilizator.

Asta nu înseamnă că siguranța este garantată 100% chiar și în cazul VPN-urilor fără înregistrare în cele mai prietenoase țări, dar este o situație destul de sigură. Toți furnizorii de VPN pe care îi recomandăm în acest articol se află în țări care nu au 14 ochi, nu păstrează jurnale și acceptă plata Bitcoin.

Iată primele 5 VPN-uri ce nu necesită înregistrare pentru cei care doresc cea mai bună confidențialitate:

cactus

 

 

CactusVPN este o rețea VPN cu sediul în Moldova. Ei sunt complet lipsiți de înregistrare (începând din 2016) și acceptă Bitcoin ca metodă de plată. Aceștia permit până la trei conexiuni simultane, lucru bun pentru un jurnalist care dorește să își conecteze laptopul și telefonul mobil. Nu au o listă mare de țări sau servere pentru conectare, dar oferă o conexiune foarte sigură de 256 biți AES. De asemenea, au un "apps Killer", care este o versiune mai bună a unui comutatpr de închidere.


Cyberghost

 

 

Acest VPN cu sediul în România este cel mai transparent din câte există, având adresa de birou și informațiile de contact ale CEO-ului afișate pe site! Aceștia au o gamă largă de servere din care poți alege, precum și o versiune gratuită - deși limitată - a VPN-ului lor. Software-ul lor este foarte intuitiv si dispune de un comutator de închidere, pe care îl apreciem.


ExpressVPN Logo Horizontal

ExpressVPN are sediul în Insulele Virgine Britanice și este greu de învins în majoritatea categoriilor. Este deosebit de fiabil în ceea ce privește securitatea, folosind criptarea AES-256-bit, un kill switch și o politică strictă fără logare care acoperă istoricul navigării, interogările DNS, destinația traficului și conținutul datelor. Puteți economisi bani dacă utilizați cea mai nouă reducere de 49%. Dacă aveți nevoie de cea mai bună securitate și doriți să puteți accesa Netflix, nu veți avea probleme cu serverele super rapide de la ExpressVPN deoarece nu au lag și sunt dispuse în locații de pe tot globul


Trust.Zone

 

 

 

Seychelles este o țară extrem de prietenoasă cu VPN - sau ar trebui să spun arhipelag - așa cum se evidențiază în urmă multitudinii de VPN-uri care ies din această țară, inclusiv Trust.Zone. Software-ul lor face o treabă foarte bună de a alege automat cel mai bun server pentru tine, și au și un comutator de închidere. Dezavantajul pentru Trust.Zone este că au doar o aplicație Windows nativă.


VPN tunnel

 

 

Bazat în Seychelles, VPNTunnel este un serviciu bun dacă dorești să rămâi anonim. Tot ce au nevoie este o adresă de e-mail și nu înregistrează nicio informație privată despre utilizator. Este, de asemenea, minunat pentru cei care doresc să vizioneze conținut popular în SUA și Marea Britanie, cum ar fi Pandora, Hulu și Netflix sau BBC iPlayer. Cu toate acestea, utilizatorii au observat de-a lungul timpului că suportul pentru clienți lasă de dorit.

Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

  • Daniel Krohn
  • Daniel Krohn Cercetător în domeniul securității cibernetice

Scriitor de tehnică cu pasiune pentru intimitatea mediului online.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback