Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Proxies vs. VPN vs. Tor - Înțelegerea diferenței

Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Există multe motive pentru utilizarea instrumentelor de confidențialitate și anonimitate online atunci când navigați pe Web, descărcați sau faceți streaming de conținut. De la, după cum se spune, acoperirea părții din spate atunci când utilizați software-ul Torrent, la obținerea accesului la Netflix dintr-o țară străină în timp ce călătoriți.

Selectarea soluției potrivite (sau soluțiilor) pentru nevoile dvs. poate fi dificilă, mai ales dacă nu sunteți un expert în confidențialitate și criptare online.

Ar trebui să utilizați o rețea VPN? Poate că este mai eficient din punct de vedere al costurilor să folosiți un tip de server proxy, mai ales că multe sunt disponibile gratuit? Dacă da, ce tip de proxy ar trebui să îl utilizați? Sau poate, nevoile dvs. nu pot fi deservite de VPN-uri sau proxy-uri și ar trebui să vă împărtășiți conexiunea cu alți utilizatori pe Tor? Pentru a lua decizia corectă, este important să înțelegeți diferențele tehnice de bază dintre servicii.

Ce sunt serverele proxy?

VPN1_620

Serverele proxy sau, în acest caz, "serverele proxy deschise" pot fi descrise ca simple "conducte" virtuale pentru traficul dvs. de internet în drum spre serverul țintă. Pe serverul respectiv (și pe routere de-a lungul drumului), traficul va apărea ca trafic provenind de la adresa serverului proxy, în timp ce IP-ul și activitatea dvs. sunt înregistrate (sau nu) pe serverul proxy în sine.

Există două tipuri principale de servere proxy deschise aplicabile confidențialității și anonimatului online: servere proxy HTTP și SOCKS.

Serverele proxy HTTP

Cel mai simplu și cel mai de bază tip de server proxy este proxy-ul web. Tot ce poate face este să redirecționeze traficul web (HTTP și HTTPS) de la client (browserul dvs.) către gazdă (serverul care găzduiește site-ul web pe care doriți să-l accesați), ascunzând efectiv IP-ul dvs. ca sursă a traficului web.

Avantaje

Deoarece aceste servere se ocupă numai de cererile HTTP, ele tind să fie mai rapide decât serviciile gratuite VPN sau serverele proxy SOCKS
Multitudinea de servicii gratuite proxy disponibile fac servere proxy gratuite o alegere deosebit de eficientă din punct de vedere al costurilor pentru scopuri simple de aninimat pe web.
Dezavantaje

Când trebuie să utilizați un server proxy Web?

Dacă un anumit site web este blocat în țara dvs. sau este indisponibil (din motive tehnice) prin intermediul Furnizorului de servicii de internet, un server de proxy web poate fi de ajutor în obținerea temporară (deși lentă și nesigură ) a accesului la site-ul web menționat.

Servere proxy SOCKS

Puțin mai avansate și mult mai rare decât proxy-ul web de bază, aceste servere își extind capabilitățile în alte servicii decât navigarea pe Internet.

Avantaje

 • Suport pentru trafic non-HTTP, cum ar fi traficul SMTP, FTP și Torrent

Dezavantaje

 • Aceleași probleme de securitate ca serverele proxy web
 • Servere mai slabe decât serverele proxy HTTP (web)

Când trebuie să folosiți un server proxy SOCKS?

Din moment ce traficul este necriptat, nu v-am sfătui să accesați e-mailurile prin intermediul unui proxy SOCKS gratuit.Cu toate acestea, puteți să îl utilizați pentru a accesa serverele FTP inaccesibile dinadresa IP sau să redați jocuri pe bază de turneu sau single player pe servere internaționale. Jocurile de noroc în timp real sunt aproape imposibile datorită latenței create de extra "releele" în călătoria traficului prin Internetul global.

Ce sunt VPN-urile?

VPN-urile (Virtual Private Networks) nu sunt simple "pipe", ci tuneluri criptate cu capabilități sofisticate de confidențialitate și securitate care fac mult mai mult decât să ascundă adresa IP. Cu un client VPN de pe dispozitivul conectat la un server VPN, întregul dvs. trafic este criptat la un grad diferit de complexitate și securitate.

Avantaje

 • Securitate și confidențialitate complet criptate
 • Flexibil și de încredere

Dezavantaje

 • Este necesar un cont plătit pentru o funcționalitate și o fiabilitate completă
 • Serviciul gratuit poate fi lent

Când trebuie să utilizați un serviciu VPN?

Dacă sunteți în căutarea anonimității și securității online, un VPN este cea mai bună alegere. Această fiabilitate vine la un cost, dar este adesea preferabil să plătiți bani decât prin alte moduri neplăcute.

Ce este Tor?

Tor, prescurtat de la The Onion Router este un instrument excelent și popular pentru navigarea și descărcarea anonimă, cu sau fără VPN. Funcționează prin crearea unei rețele criptate complet de utilizatori care, își împart lățimea de bandă și adresa IP între ei și contribuie la o putere de locală pentru a menține rețeaua criptată pe tot parcursul utilizării.

Puteți utiliza protocolul Tor pentru criptarea și anonimizarea întregului trafic prin instalarea unui client local Tor sau doar prin navigarea pe web cu un software de browser Tor.

Avantaje

 • Criptare pe mai multe straturi
 • Acces la site-urile "Deep Web" nelistate
 • Gratuit de utilizat

Dezavantaje

 • Foarte lent din cauza tuturor straturilor de criptare, deci nu este util pentru Torrent, Kodi sau streaming audio.
 • Utilizarea Tor poate ridica un semnal de alarmă pentru organizațiile guvernamentale chiar dacă nu faceți nimic ilegal.

Când trebuie să utilizați Tor?

Pentru o securitate sporită (la viteze apropiate de dial-up), Tor poate fi utilizat în colaborare cu o rețea VPN pentru a oferi un alt nivel de confidențialitate și anonimitate necesar consumului sau publicării de conținut sensibil.

Tor este adesea folosit de către jurnaliști, activiști și lucrători în domeniul drepturilor omului mai ales de cei care locuiesc sau muncesc în țări cu restricții pe internet.

VPN

Verdictul

Soluția potrivită de confidențialitate și securitate online pentru dvs. depinde foarte mult de sarcina în curs: streaming de conținut, jocuri, acces anonim la web sau altceva în totalitate.

Proxy-urile oferă o soluție limitată, iar cele gratuite vă pot pune în pericol confidențialitatea. Tor este o soluție flexibilă gratuită, dar nu fără propriile sale deficiențe unice.

Este sigur să spunem că serverele VPN sunt superioare proxy-urilor. Nu numai că sunt foarte fiabile și sigure, ci pentru că sunt cele mai bune în ceea ce fac. Deoarece anonimitatea dvs. online este mult îmbunătățită, este o modalitate chiar mai bună de a ocoli blocarea ISP și blocarea guvernamentală a anumitor site-uri de conținut.

Singurul motiv pentru care cineva ar alege vreodată un proxy și nu un server VPN (pentru orice altceva decât sarcinile simple de navigare pe web) este nehotărârea sau incapacitatea de a plăti pentru servicii VPN de calitate. Merită să considerăm că serviciile VPN nu sunt la fel de scumpe cum ar părea și pot costa doar 10$ pe lună.

Faceți clic aici pentru a vedea VPN-urile de top (și cele mai accesibile).

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

 • Guy Fawkes
 • Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Experți anonimi care scriu pentru vpnMentor, dar își păstrează identitatea secretă.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.