Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

De ce nu ar trebui să folosiți Wifi-ul Airbnb

Sarit Newman Informație verificată de Eric Raue Cercetător în securitatea Internetului

Pentru cei care călătoresc frecvent, Airbnb este un site fantastic pentru alternative de cazare. Nu numai că obțineți un preț decent (adică: mai ieftin decât la un hotel), dar, de asemenea, aveți o șansă mai mare de a experimenta cultura și oamenii. Una dintre facilitățile esențiale întâlnită la toate Airbnb-urile de astăzi este WiFi-ul. În câteva minute de la sosire, oaspeții primesc parola WiFi, iar în timp ce nu este nimic în neregulă cu asta, utilizarea acelui WiFi ar putea fi periculoasă.

Indiferent dacă sunteți vizitator sau gazdă, informațiile și conturile dvs. pot fi ușor hackuite. În continuare, vă vom arăta cum să vă protejați în timp ce găzduiți sau călătoriți.

Securitatea Wi-Fi reprezintă o mare preocupare

V-ați întrebat vreodată cine a partajat conexiunea Wi-Fi când erați în vacanță? Nu presupunem că gazdele Airbnb sunt o comunitate de hackeri, dar parolele Wi-Fi ale unor astfel de locuri de cazare sunt, de obicei, transmise unui număr mare de persoane, iar parolele nu sunt schimbate frecvent.

S-ar putea să fiți conectat(ă) la o rețea hăckuită de un vizitator anterior sau proprietarul ar putea să distribuie rețeaua, făcând WiFi-ul chiar mai puțin sigur.

Deoarece multe gazde partajează deseori aceeași rețea WiFi cu oaspeții lor, ei se pun, de asemenea, în pericol. (Aici găsiți 10 motive pentru care ar trebui să opriți utilizarea WiFi-ului public).

Hăckuirea unei rețele Airbnb este foarte simplă

În timp ce majoritatea rețelelor WiFi sunt criptate, totuși acestea sunt foarte simple de spart.

Toate routerele de acasă pot fi controlate printr-un browser, iar oricine are puțină experiență tehnică poate găsi rapid adresa IP atribuită. Dacă introduceți adresa IP a routerului în bara de adrese a browserului, puteți găsi rapid detaliile de conectare implicite și puteți obține controlul asupra routerului și a rețelei.

Asta nu e tot. Odată ce accesați routerul, puteți accesa și modifica și gateway-ul. De exemplu, ați putea configura un Raspberry Pi astfel încât tot traficul de rețea să fie direcționat prin dispozitivul dvs.

Dacă aveți un server DNS propriu pe acest dispozitiv, puteți crea pagini care arată foarte asemănătoare cu Gmail sau Facebook. Odată ce faceți acest lucru, este foarte simplu să convingeți pe cineva din rețea să introducă detaliile de conectare. Nu ar ști niciodată diferența, dar acum aveați toate informațiile de care aveți nevoie pentru a le fura identitatea.

Deși acesta este un scenariu exagerat, se poate întâmpla. Este foarte simplu pentru orice vizitator Airbnb să ascundă un dispozitiv care să continue să colecteze informații despre parolă și de conectare până când dispozitivul este descoperit sau când se modifică parola WiFi.

Partajarea unei rețele distribuie și alte lucruri

Chiar și fără hăckuire, cineva conectat la aceeași rețea poate vedea lucrurile pe care le-ați distribuit, cum ar fi fotografii de vacanță, foi de calcul, documente, fișiere PDF, muzică și videoclipuri.

Deși este convenabil (și de obicei inofensiv) să vă distribuiți calendarul cu oricine din rețeaua dvs. - mai ales dacă sunteți o gazdă și este rețeaua dvs. de domiciliu – dacă un vizitator Airbnb se conectează la acea rețea, poate vedea și el.

Dacă nu puteți obține o rețea separată pentru vizitatorii dvs., asigurați-vă că nu aveți nicio informație pe care nu doriți să o vadă.

Protecție VPN pentru călători

Dacă vizitați frecvent Airbnb și folosiți rețele deschise sau conexiuni Wi-Fi, este necesară o rețea virtuală privată (VPN). Un VPN criptează datele dvs. și oferă un nivel de securitate care vă protejează de oricine din aceeași rețea. Este aproape imposibil de hăckuit, și este un must-have dacă doriți să vă protejați datele și informațiile online.

Multe rețele VPN vă permit să utilizați mai multe dispozitive simultan, astfel încât să nu vă faceți griji dacă luați telefonul și laptopul în călătoriile dvs. Sau, dacă sunteți acasă, este nevoie să se utilizeze aceeași rețea VPN de câțiva oameni simultan.

VPN-urile includ câteva funcții de securitate deosebite, cum ar fi un comutator de închidere, care vă poate deconecta imediat dispozitivul dacă se întrerupe conexiunea din orice motiv. VPN-urile au și alte caracteristici minunate, cum ar fi accesarea conținutului geoblocat, permiterea conectării simultane a dispozitivelor și includerea locațiilor serverului în întreaga lume.

Nu toate VPN-urile includ aceste caracteristici (și unele chiar accesează datele dvs.), deci este mai bine să utilizați un VPN recomandat. Cele mai bune VPN-uri includ funcții de securitate de top și servere din întreaga lume, astfel încât să vă conectați de oriunde vă va duce călătoria.

Protejați-vă ca și gazdă Airbnb

Ca gazdă Airbnb, este, de asemenea, important să vă protejați datele online. În timp ce Airbnb are un proces de screening, așa cum am explicat mai sus, este foarte ușor ca cineva să vă hăckuiască rețeaua și să o acceseze mult timp după ce a plecat.

Cea mai bună modalitate de a vă proteja este să aveți o rețea Wi-Fi separată pentru oaspeții dvs. și să schimbați frecvent parola.

Dacă partajați rețeaua dvs. Wi-Fi cu invitații, un VPN este o investiție bună. Nu numai că vă va oferi acces la toate conținuturile Netflix (yay!), ci va cripta și datele dvs., protejându-vă de orice oaspete suspect pe care îl aveți.

În timp ce nu puteți ști întotdeauna cine va fi la Airbnb-ul dvs., puteți să vă asigurați că datele și informațiile dvs. rămân în siguranță cu un VPN.

Pe scurt, aici sunt cele mai bune VPN-uri în 2024...

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 83%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Sarit este un scriitor cu experiență în domeniul securității pe internet și un editor cu o obsesie pentru o gramatică adecvată. A scris pentru multe companii și a redactat numeroase texte, inclusiv manuscrise de 300 de pagini. Îi place să fie organizată și crede că toată lumea are dreptul la intimitatea online.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.