Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cum te conectezi la un VPN pe Android în 5 pași simpli

Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Se pare că ne îndreptăm spre o societate de tip "Orwelliană" bazată pe supraveghere, așa cum a fost descrisă de George Orwell în cartea sa 1984. Suntem permanenți supravegheați online de aproape toată lumea – guvern, hackeri, agenții de publicitate, ISP-uri și companii mari de tehnologie. Ei colectează tot felul de date personale de pe dispozitivul mobil, adesea fără consimțământul tău. În majoritatea țărilor, ISP-urile monitorizează activitățile tale de navigare și le vând agenților de publicitate fără permisiunea ta.

Legislatorii americani au votat recent să permită în mod legal furnizorilor de servicii Internet să urmărească activitățile de navigare pe internet ale clienților. De fapt, supravegherea a devenit modelul de afaceri al Internetului. Pentru că nu vedem cum funcționează acest lucru în realitate, adesea nu reușim să apreciem enormitatea riscului. Imaginează-ți că ești în casa ta și imagineazi că brusc peste zece persoane se plimbă pe la ferestrele tale și continuă să îți urmărească în continuu activitățile - este atât de grav.

Deoarece dispozitivele mobile devin cele mai populare mijloace de accesare a internetului (Android reprezintă o cotă de piață de 73% în conformitate cu StartCounter.com), preocupările privind confidențialitatea cresc și ele. Pentru a face lucrurile să se înrăutățească, sistemul de operare Android a fost conceput în primul rând pentru a colecta date despre tine și a le utiliza pentru a oferi reclame orientate. O mulțime de utilizatori sunt preocupați de aceste probleme de securitate și doresc să știe cum își pot proteja confidențialitatea online în timp ce utilizează dispozitive Android.

Cum îmi protejez intimitatea pe telefon?

Există o mulțime de moduri în care îți poți proteja confidențialitatea, dar cea mai importantă opțiune este utilizarea browserului anonim Tor pentru Android cunoscut sub numele de Orfox. Este cel mai privat browser mobil care există. Atunci când combini aplicații cum ar fi Orbot și orWall, obții chiar o mai mare confidențialitate, deoarece obligă aplicațiile să se conecteze prin rețeaua Tor, permițându-ți să accesezi incognito Internetul. Dar, încercarea de a utiliza această tehnologie poate fi o sarcină descurajantă și complicată pentru un utilizator de rând (Ghidul nostru pentru Tor Browser explică acest lucru chiar mai bine). Pentru majoritatea oamenilor, principalul dezavantaj cu Tor este că toate conexiunile sale tind să fie enervant de lente. Probabil nu este soluția simplă și amplă pe care o cauți.

O altă soluție populară de confidențialitate este reprezentată de proxy-urile web - cele mai multe dintre acestea fiind gratuite. Un proxy web acționează ca un intermediar între dispozitivul gadget și un site web. Dar nu este totul roz, aproximativ 75% din proxy-urile web gratuite nu pot fi de încredere, potrivit unei cercetări realizate de Christian Haschek. Dacă deja utilizezi unul, poți confirma credibilitatea acestuia testându-l cu proxycheck.haschek.at.

Pentru majoritatea oamenilor, cea mai bună soluție de confidențialitate pe internet este un serviciu de rețea privată virtuală (VPN) de încredere. În cazul în care nu știi ce este, un VPN - așa cum sugerează și numele - te ajută să creezi un tunel virtual criptat prin Internet. Dacă accesezi internetul prin acest tunel, este dificil pentru oricine, inclusiv pentru ISP, să îți urmărească activitățile online. De asemenea, VPN-ul te ajută să îți ascunzi locația oriunde în lume și să deblochezi servicii geografice restricționate, cum ar fi Hulu și Netflix - deși ultimul începe să blocheze VPN-urile.

Cum obțin și configurez un VPN?

Este relativ ușor să obții și să configurezi un VPN pe Android. Interesant este că există o mulțime de furnizori de servicii VPN în cadrul comunității Android. Cele mai multe sunt disponibile prin Magazin Google Play cu descărcare gratuită a aplicațiilor.

Cu toate acestea, la fel ca majoritatea serviciilor gratuite, un VPN complet gratuită s-ar putea să nu aibă un stimulent potrivit pentru a oferi cu adevărat nivelul dorit de protecție – să nu mai spunem că VPN-urile gratuite sunt în esență defecte. O modalitate ușoară de a-ți spori șansele de a avea un VPN care se ridică la așteptări este să plătești pentru unul. Cele mai multe se bazează pe un abonament lunar sau anual. Fii atent la cele cu multă lățime de bandă și mai multe site-uri. Cel mai bine este să le încerci în cadrul opțiunii "încercare gratuită" înainte de a te abona.

Android are suport integrat pentru anumite tipuri de VPN-uri pe care le poți utiliza pentru a te conecta la o rețea existentă dacă cunoști deja detaliile de conectare. Acest lucru este util în special atunci când dorești să te conectezi în siguranță la rețeaua companiei interne din lumea exterioară, fără a instala aplicații terțe. Pentru a te conecta utilizând VPN-ul Android încorporat pe dispozitivul tău mobil, urmează pașii de mai jos:

  1. Deschide aplicația Setări și fă clic pe "Mai multe" din secțiunea Wireless & Networks, după cum arată capturile de ecran de mai jos.
  2. Alege opțiunea VPN de pe ecranul Wireless & Networks.
  3. În colțul din dreapta sus, vei găsi un semn + sau "adaugă profilul VPN" (în funcție de versiunea Android).
  4. Apasă și introdu detaliile de autentificare ale VPN-ului furnizate de administratorul rețelei.
  5. După ce ai terminat, fă clic pe Salvează și alege VPN-ul pentru a te conecta.

Ce factori de încredere ar trebui să iau în considerare?

O problemă fundamentală cu furnizorii de servicii VPN este încrederea. Unele companii VPN sunt, de asemenea, implicate în practicile de confidențialitate foarte umbrite de care fugi, în special, furnizorii VPN mobili. O cercetare recentă a arătat că există mai multe VPN-uri Android frauduloase decât VPN-uri bune în Google Play. Pentru a fi în siguranță, verifică întotdeauna termenii de servicii ai furnizorului și evită-i pe cei care păstrează jurnalele activităților tale online. Cei care păstrează jurnalele pot să le vândă agenților de publicitate sau să le transfere la cerere. De asemenea, îți recomandăm să consulți cele mai bune opțiuni VPN pentru Android. Ceea ce dorești este un serviciu VPN cu cea mai bună șansă de a funcționa așa cum promite. Unele VPN-uri sunt atât de defecte încât îți sabotează adresa de Internet. O modalitate de a afla dacă VPN-ul îți sabotează adresa de Internet este să îl testezi cu testul nostru de scurgeri IP, iar dacă vezi adresa de internet a ISP-ului, poți fi sigur că VPN-ul tău este defect.

Care sunt limitările și dezavantajele?

Deși VPN-urile realizează mult, nu este o soluție unică pentru toate problemele de confidențialitate. De asemenea, are limitări și dezavantaje. Utilizarea unui VPN pe dispozitivul mobil te ajută să-ți protejezi datele în tranzit pe internet, dar nu protejează acel rezident pe dispozitiv. În mod similar, furnizorul de servicii de telefonie mobilă îți va cunoaște în continuare locația, urmărind conexiunile cu care comunică dispozitivul tău. Un VPN poate încetini viteza conexiunii la internet; Este de obicei recomandabil să te abonezi la un serviciu VPN care este aproape de locul în care locuiești. Un VPN nu îți poate îmbunătăți securitatea dacă dispozitivul mobil este deja compromis cu programe malware sau cu aplicații frauduloase. Dacă îți pasă foarte mult de confidențialitate, este mai bine să păstrezi numărul de aplicații cât mai redus posibil și să încerci să eviți să acorzi permisiuni inutile către informațiile pe care le consideri private.

În concluzie, cele mai bune VPN-uri pentru Android sunt...

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 84%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

  • Guy Fawkes
  • Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Experți anonimi care scriu pentru vpnMentor, dar își păstrează identitatea secretă.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.