Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cum să îi opriți pe alții să vă urmărească activitatea browserului

Kristina Perunicic Director editorial

Pe măsură ce răsfoiți pe web, activitățile dumneavoastră de navigare pot fi monitorizate și agregate de agenți terță parte cu sau fără consimțământul dumneavoastră. Fenomenul este cunoscut sub numele de navigare sau de urmărire online, în care site-urile web și agenții de publicitate colaborează pentru a aduna datele dv. de navigare pentru a vă crea un profil detaliat al intereselor, totul pentru câștiguri comerciale. E atât de ascuns făcut totul încât rareori simțiți sentimentul ciudat de a fi urmărit; sentimentul pe care îl primești când îți dai seama brusc că o mulțime de străini te pândesc prin ferestrele tale sau că ești urmărit de mulți vânzători dintr-un magazin.

Tehnici utilizate în mod obișnuit

Ei folosesc tot felul de tehnici, cum ar fi beaconi web, jurnale de server, scripturi de urmărire, agenți utilizator, cookie-uri și amprente ale browserului pentru a urmări activitățile dvs de navigare.

Beaconi Web

Beaconii web sunt mici imagini grafice încorporate pe paginile web care avertizează serverul când pagina este încărcată. Companiile de anunțuri utilizează aceste "balize" pentru a spune cine a deschis o pagină web sau un e-mail și când. De aceea, majoritatea aplicațiilor de e-mail vă vor întreba dacă aveți încredere în expeditor înainte să afișeze imaginile.

Jurnale de Server

Jurnalele de serverul reprezintă o altă tehnică de urmărire a browserului utilizată pentru a ține evidența cererilor pe care serverele web le primesc de la browsere, cum ar fi ce pagină a fost încărcată și când, la ce site a fost browserul înainte de a ajunge la acea pagină (http referrer) și adresa de Internet (pentru urmărirea locației).

Agenți utilizator de browser

Agenții utilizatori de browser sunt mici aplicații care dezvăluie informații despre proprietățile browserului și despre sistemul de operare subiacent. Acest lucru permite agenților de publicitate să adune informații despre identitatea vizitatorilor site-ului web.

Cookie-uri

Cookie-urile sunt cele mai proeminente tehnologii de urmărire a browserului cunoscute de om. Un cookie este în esență un șir de text stocat pe computer de către site-urile pe care le vizitați, care identifică în mod unic browserul.

Când un site vede că șirul de text este setat într-un modul cookie, știe că browser-ul este unul pe care la văzut anterior. Agenții de publicitate utilizează această tehnologie pentru a monitoriza comportamentul de navigare a utilizatorilor pentru a viza anunțurile.

Având în vedere că gradul de intruzivitate al cookie-urilor a crescut, dezvoltatorii de browsere au răspuns prin adăugarea unui mod de navigare privată în produsele lor. Dezvoltatorii independenți au început, de asemenea, să creeze pluginuri de conservare a confidențialității, iar utilizatorii și-au recăpătat treptat controlul asupra confidențialității prin învățarea eliminării cookie-urilor.

Ca un joc cu pisici și șoareci, companiile de anunțuri, la rândul lor, au recurs la o nouă tehnică care ascunde informații (module cookie) în Adobe Flash, care pot fi stocate sau preluate ori de câte ori un utilizator accesează o pagină care conține o aplicație Flash.

Cookie-uri Flash

Ca și cookie-urile obișnuite, cookie-urile Flash conțin informații care identifică în mod unic browserul dvs și pot supraviețui curățării cookie-urilor normale. Datele ascunse în cookie-urile Flash vor fi apoi folosite pentru a restabili cookie-urile șterse normale. Agențiile de anunțuri s-au bazat pe această tactică inteligentă timp de câțiva ani, până când cercetătorii și-au pierdut practicile umbrite.

Amprenta Browser-ului

În ultima vreme, agenții de publicitate s-au mutat la o nouă formă puternică de urmărire, care are mai multe informații durabile despre identitatea utilizatorului, chiar dacă modulele cookie sunt dezactivate sau șterse complet. Această tehnică nouă se numește amprentă browser sau dispozitiv. Permite unui site web să identifice dispozitivele sau vizitatorii site-ului prin setările de configurare ale browser-ului utilizator sau prin alte caracteristici care pot fi identificate. De exemplu, dacă ați vizitat ieri un site web și l-ați vizitat din nou astăzi, ați putea fi identificați prin amprenta browserului dvs, chiar dacă ați șters toate cookie-urile și ați deghizat adresa IP.

Ansamblul de amprente ale browserului provine din conceptul de amprentare umană folosit ca un marker unic pe termen lung al identității umane. Presupunerea este că ar fi posibilă și o deosebire unică între toate computerele de pe Internet, fără consimțământul explicit al utilizatorilor înșiși.

Acest lucru se face prin obținerea de informații despre mediul de browser al unui utilizator, cum ar fi setările de ecran, numele browserului, numărul versiunii, pluginurile instalate, fonturile și alte proprietăți, pentru a crea o "amprentă digitală" unică a computerului utilizatorului. Combinația acestor proprietăți este unică pentru marea majoritate a browserelor.

Amprentarea nu este întotdeauna neplăcută, putând fi folosită pentru combaterea fraudei de clicuri sau pentru autentificarea utilizatorilor și prevenirea fraudei, în special în cazul site-urilor online bancare și de retail. Cu toate acestea, amprentarea prezintă, de asemenea, o potențială amenințare la adresa confidențialității utilizatorilor online, deoarece reprezintă un alt front într-o bătălie de lungă durată pentru a urmări comportamentul de navigare a utilizatorilor, care poate fi destul de intruziv dacă este legat de orice informație personală de identificare.

În trecut, amprentarea browserului a fost limitată la anumite browsere. Cu toate acestea, cercetătorii de la începutul anului 2017 au dezvoltat o tehnologie de amprentă de ultimă oră cunoscută sub denumirea de amprentare a browserului încrucișat, care este mai precisă și funcționează în mai multe browsere de pe același dispozitiv. Implicația este că, chiar dacă comutați între browsere, companiile de anunțuri vă pot recunoaște și urmări în continuare.

Cum vă puteți proteja confidențialitatea

Protejarea dispozitivului împotriva amprentelor poate fi foarte dificil de realizat. Dezactivarea JavaScript și Flash utilizând instrumente precum NoScript sau ScriptSafe poate reduce considerabil expunerea dvs la amprentare. Cu toate acestea, provocarea este că majoritatea site-urilor web se bazează pe faptul că acestea funcționează corect.

Un mijloc mai eficient de reducere a riscului de a avea o amprentă unică ar fi să vă asigurați că configurația browserului se amestecă cu restul. Cu cât setările de configurare ale browserului dvs sunt mai asemănătoare, în concordanță cu alte persoane de pe Internet, cu atât este mai greu să vă identificați.

Acest lucru se întâmplă deja cu browserele dispozitivelor mobile, care nu pot fi personalizate în mod unic în măsura în care pot fi utilizate browserele de computer. Broswer-ele Tor au fost, de asemenea, descoperite a fi foarte eficiente împotriva amprentelor încrucișate în browser. Puteți utiliza instrumente cum ar fi AmIUnique (amprentare browser single) and Uniquemachine (amprentare cross browser) pentru a afla cum puteți fi identificat pe Internet. Uneltele EFF Panopticlick vă poate arăta, de asemenea, cât de bine este protejat browserul dvs împotriva amprentării și urmăririi în general.

De asemenea, puteți utiliza un serviciu VPN pentru a vă masca adresa IP și pentru a cripta datele de navigare.

“CyberGhost” are un avantaj în acest context, deoarece pretinde că are o caracteristică anti-amprentare care, atunci când este activată, poate ajuta la diminuarea amprentelor browserului. Deși rețelele VPN maschează adresa dvs IP, acestea nu vă vor proteja neapărat de urmărirea și anunțurile invizibile. Pentru a vă proteja împotriva urmăririi ubicuoase a anunțurilor, utilizați blocante de anunțuri, cum ar fi uBlock origin sau Ghostry, precum și blocante de urmărire, cum ar fi DoNotTrackMe, PrivacyBadger sau Disconnect.

Pentru a rezuma totul, atâta timp cât publicitatea rămâne un element vital al modelului de afaceri pe Internet, este suficient să spunem că urmărirea browserului în general și amprentarea, în special, sunt aici pentru a rămâne. Nu aveți altă soluție decât să îmbrățișați tehnologii care protejează confidențialitatea (inclusiv VPN) dacă vă pasă cu adevărat de intimitatea dvs.

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 83%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Kristina Perunicic a lucrat ca Editor pentru vpnMentor. Este expertă în securitate cibernetică și are un interes puternic pentru VPN-uri și importanța acestora în peisajul confidențialității digitale.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.