Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cel mai bune (și cele mai rele) Ad Blockere ACTUALIZATE

James Everard Informație verificată de Ben Lawson Senior Writer

Anunțurile pop-up sunt unele dintre cele mai enervante lucruri pe care le veți găsi pe Internet, mai ales când apar brusc după ce faceți clic pe un site web sau pe un banner publicitar.

Cu toate acestea, nu toate ferestrele pop-up sunt reclame iritante; unele joacă un rol crucial pentru site-urile care le utilizează.

De exemplu, în zonele de plată securizate sau în cataloage, un pop-up vă asigură că rămâneți pe pagină și că îndepliniți o sarcină.

Din păcate, alte anunțuri pot fi rău-intenționate și ar putea fi criptate cu programe malware.

Dacă apar fără un motiv aparent, acestea ar putea fi un tip de malware, care nu numai că vă poate infecta browserul cu mai multe anunțuri, dar vă poate infecta întregul dispozitiv!

Întrucât, cel mai probabil, nu doriți anunțuri necorespunzătoare pe tot ecranul desktopului, este mai bine să fiți atenți atunci când faceți clic.

Din fericire, există o modalitate de a preveni aceste pop-up-uri rău intenționate de la început, prin folosirea unui ad blocker. Nu toate ad-blockerele sunt aceleași, dar unele protejează mai mult decât altele.

Mai jos, vă oferim o scurtă descriere a unora dintre cele mai bune (și nu foarte bune) ad-blockere pentru browserele online.

Cel mai bun și cel mai rău blocant al anunțurilor

1. AdBlock

Aceasta este cu siguranță alegerea noastră numărul unu pentru blocarea anunțurilor. După cum îi spune și numele, AdBlock nu numai că afișează pop-up-urile necesare (cum ar fi trebuit), dar blochează și alte anunțuri, inclusiv anunțurile enervante YouTube.

Ceea ce ne place cu adevarat la AdBlock este că poate fi personalizat. Opțiunile includ filtre prestabilite, blocarea anunțurilor individuale, permiterea afișării altor anunțuri și lista albă.

Este disponibil ca extensie pe majoritatea browserelor web (inclusiv Safari) și este ușor de instalat. Multitudinea de caracteristici din această aplicație gratuită face ca acesta să fie primul nostru ad-blocker pe această listă.

Recomandăm? Absolut!

2. Opera

Deși nu este cel mai folosit browser web, Opera oferă anumite caracteristici de confidențialitate cu mult peste blocarea generică a pop-up-urilor.

Una dintre cele mai bune caracteristici pe care le are este un VPN încorporată, deci știți că este orientată spre securitate.

Cu toate acestea, ca un ad-blocker, Opera blochează, de asemenea, anunțurile pe pagină și blochează cookie-urile de urmărire.

Opera vă permite să gestionați care ferestre pop-up sunt blocate și care sunt permise utilizând funcția de filtrare IP. Deoarece include alte niveluri de securitate cibernetică (cum ar fi posibilitatea de a utiliza o altă adresă IP și de a naviga pe Internet anonim), a pus-o pe lista noastră.

Recomandăm? Da. Mai ales dacă doriți și un VPN.

3. Firefox

Dacă utilizați Firefox ca browser online, aveți noroc. Ad-blockerul din Firefox are unele dintre cele mai bune programe de blocare a anunțurilor din câte există.

În timp ce caracteristicile sunt limitate în comparație cu software-ul terților, este destul de sigur pentru a fi încorporat în browser.

Firefox poate bloca ferestrele pop-up, cookie-urile de urmărire și include o listă albă pentru a permite excepții. Când am testat-o, Firefox excelat pe toate fronturile; permițând ferestrele pop-up bune și blocându-le pe cele rele.

Dacă nu intenționați să instalați un ad-blocker terț, vă sugerăm să începeți să navigați pe Internet cu Firefox. (Și vă puteți mări siguranța cu aceste 20 de recomandări ad-on suplimentare).

Recomandăm? Da.

4. Google Chrome

Al patrulea loc îl deține Chrome. Browserul iubit, ușor de folosit de Google are o linie decentă de apărare împotriva anunțurilor.

Blochează majoritatea anunțurilor rău intenționate și permite afișarea ferestrelor pop-up securizate. De asemenea, are o anumită flexibilitate; include un blocker pentru cookie-urile de urmărire și puteți adăuga site-uri de încredere care permit ferestre pop-up atunci când este necesar.

Dar, pentru că Google este cunoscut că vă urmărește activitatea pentru reclame, nu putem avea încredere în acesta pentru a bloca întotdeauna anunțuri nedorite.

Recomandăm? Da, dar încercați să adăugați și o extensie de blocare a anunțurilor.

5. AdFender

Deși AdFender nu este un ad-blocker gratuit, cum sunt restul din această listă, am decis totuși să îi acordăm o șansă. AdFender oferă o încercare pentru o perioadă limitată de timp, dar trebuie să vă reînnoiți licența în fiecare an.

Deoarece avem de-a face cu neutralitatea rețelei, ne place foarte mult cum permite AdFender să răsfoiți anonim cu TOR. Dar este mai mult decât atât. AdFender blochează anunțurile video (chiar și pe Youtube), o serie de alte ferestre de tip pop-up și vă permite să vă personalizați setările.

De asemenea, puteți vizualiza statisticile de navigare, lucru pe care nu puteți să îl faceți cu alte aplicații.

Cu toate acestea, trebuie să plătiți pentru a obține toate aceste caracteristici. Asta, și faptul că AdFender este disponibil numai pentru Windows, îl pune pe lista noastră.

Recomandăm? Da, dacă sunteți dispus să plătiți. În caz contrar, puteți găsi un ad-blocker similar gratuit.

6. Microsoft Edge

Chiar dacă este unul dintre browserele web mai puțin populare, am fost impresionați de blocarea anunțurilor oferită de Microsoft Edge.

Ca succesor spiritual al Internet Explorer, Edge a blocat orice anunț rău intenționat și a activat toate ferestrele pop-up bune.

Cu toate acestea, spre deosebire de software-ul încorporat al Firefox, setările nu pot fi modificate, astfel că lista albă nu este disponibilă. Cei care au revizuit programul au menționat, de asemenea, că Edge tinde să blocheze anumite ferestre de tip pop-up necesare pentru ca site-urile să funcționeze.

Recomandăm? Numai dacă sunteți un mare fan al Internet Explorer, în caz contrar, vă sugerăm să consultați alte browsere.

7. Adblock Plus

Pentru a nu fi confundat cu AdBlock, Adblock Plus este o extensie simplă care vine cu câteva opțiuni.

Puteți alege să activați anumite ferestre pop-up pentru anumite site-uri web, să creați o listă albă și să creați propriul dvs. filtru.

Nu am fost impresionați de sistemul său de filtrare, deoarece nu a reușit să blocheze unele dintre anunțurile deranjante, dar este totuți un ad-blocker gratuit. Dacă doriți doar să începeți cu minimul necesar, Adblock Plus este o opțiune excelentă.

Recomandăm?Nu prea. Există alte ad-blockere mai bune.

8. uBlock

Dacă sunteți doar în căutarea unui simplu ad-blocker, uBlock este excelent pentru asta. Dar, dacă doriți ceva cu mai multe caracteristici pe care le puteți personaliza, vă sugerăm să căutați în altă parte.

Deoarece nu puteți ajusta puterea filtrului său, nu există prea mult control asupra blocării. Pe de altă parte, acesta include o listă albă. Dar, cantitatea limitată de date din jur ne face curioși.

Cu toate acestea, pentru că utilizează puțină memorie și este gratuit, considerăm că este un ad-blocker decent.

Recomandăm?Nu chiar, dar își face treaba.

9. Smart Popup Blocker

Acesta nu este un ad-blocker bun și nu vă sugerăm să îl utilizați.

Smart Popup Blocker a fost singurul ad-blocker care a eșuat la fiecare test.

În timp ce funcțiile pe care le afișează sunt utile, cum ar fi o listă albă și funcția de a șterge cookie-urile nedorite, nu este o extensie ușor de instalat pentru browserul dvs. De asemenea, ne întrebam de ce are un bloc pop-up pentru Windows Messenger. Cine folosește asta?

Cu caracteristicile sale datate și blocarea incompetentă, nu putem recomanda acest blocant.

Recomandăm?Nu.

Există multe ad-blockere pe care să le alegeți pe Internet, dar știind care sunt cele care își fac treaba, vă va oferi o experiență mai bună. Sperăm că această listă vă va ajută în căutarea unei experiențe de navigare fără anunțuri.

În concluzie, acestea sunt cele mai bune VPN-uri cu blocatoare de reclame din 2024...

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

James pledează cu convingere pentru libertatea de exprimare și denunță cenzura. El crede că este dreptul fiecăruia să-și protejeze confidențialitatea în mediul online și să refuze urmărirea datelor. Dintr-o perspectivă profesională, el a dezvoltat conținut pe tema securității cibernetice, întreținerea magazinelor de comerț electronic, SaaS și MFA pentru companii.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.