Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

10 lucruri despre VPN pe care probabil nu le știați

Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

VPN-urile sunt folosite de mulți oameni, deoarece se numără printre cele mai fiabile și mai sigure servicii care asigură confidențialitatea datelor personale online. Deși utilizarea VPN-urilor este în continuă creștere, oamenii încă nu cunosc diverse lucruri fascinante despre VPN-uri.

Din ce în ce mai mulți indivizi și organizații se bazează pe VPN-uri pentru a-și asigura datele pe internet, precum și pe alte rețele publice. Conform recentelor descoperiri, un uimitor rezultat 1 din 4 persoane din lume utilizează servere VPN. Iată 10 lucruri interesante despre VPN-urile pe care probabil nu le știați.

 1. Furnizorii VPN vă păstrează datele doar pentru ei
  Există o concepție greșită pe scară largă că furnizorii VPN păstrează jurnalele clienților în scopul de a le preda autorităților guvernamentale. Acest lucru este fals! Datele sunt folosite pentru a determina posibilele probleme în rețea sau pentru a-și îmbunătăți serviciile. Cu toate acestea, există unele țări în care guvernele pot solicita ca furnizorii să predea aceste jurnale.
 2. Un VPN este similar cu un firewall, cu excepția faptului că nu poate fi detectat
  În timp ce firewall-urile sunt ca un sifter care verifică pachetele de date care intră și ies dintr-o rețea sau computer (și vă protejează împotriva virușilor). VPN-urile sunt puțin diferite. VPN-urile folosesc criptarea tunelului pentru a vă asigura că informațiile dvs. se deplasează între servere și fac mai dificil ca anumite lucruri ca virușii să ajungă la rețea sau la computer. Ambele caracteristici protejează lucruri diferite și sunt la fel de importante. Firewall-urile protejează rețelele prin cernere și VPN-urile protejează rețelele prin faptul că nu pot fi detectate. Ca o rețea WAN (Wide Area Network), VPN-urile modifică adresele IP și localizarea geografică, oferindu-vă acces securizat pe orice site web.
 3. PPTP este cel mai vechi protocol VPN
  Gurdeep Singh-Pall, inginer de software la Microsoft, a dezvoltat PPTP (Protocolul de Tunel Peer-to-Peer) la mijlocul anilor 1990 și a pregătit calea pentru VPN-uri. Deși mulți susțin că PPTP este cel mai rapid din toate protocoalele, acesta a fost inițial conceput pentru acces dial-up și are cel mai scăzut nivel de criptare. Proiectul standardizat de IPsec a fost introdus în 1996.
 4. Utilizarea unui VPN nu vă face complet anonim
  Chiar dacă unele servicii VPN garantează navigarea pe internet anonimă, nu este în întregime anonimă. Chiar dacă nu au nevoie de informații despre dvs., vă pot identifica în continuare prin adresa IP. Dar nu este ceva de care trebuie să vă fie frică, deoarece serviciile nu încearcă să vă dezvăluie identitatea.
 5. Încă mai puteți fi hackuit cu o rețea VPN
  Este doar extrem de greu să se întâmple acest lucru. În timp ce un VPN poate să vă schimbe adresa IP, să vă ascundă de terțe părți și să vă cripteze datele, este posibil să fiți hackuit de către infractorii cibernetici. Cu toate acestea, criptarea VPN face aproape imposibil acest lucru. Chiar dacă este posibil, este mult mai sigur să utilizați un VPN decât deloc.
 6. VPN-urile vă pot economisi bani pe abonamente
  Abonamentele la serviciile de streaming sau alte site-uri internet își ajustează prețurile în funcție de locația dvs. Utilizarea unui VPN pentru a vă schimba adresa IP poate reduce prețul unui abonament online. Verificați cum am obținut un abonament lunar mai mic la Eurosport atunci când am încercat să vizionez turneul Wimbledon.
 7. VPN-urile vă permit să accesați conținut blocat
  În timp ce navigați online, există momente când anumiți furnizori de servicii Internet (ISP) blochează accesul utilizatorilor la site-uri web. De fapt, ISP-urile, guvernele sau chiar site-urile web blochează uneori conținutul în funcție de locația dvs. Nu numai că serviciile VPN evită astfel de restricții și oferă acces deplin la conținut, dar vă permit, de asemenea, să descărcați conținutul de pe Internet fără efort.
 8. VPN-urile vă pot economisi bani pe hoteluri și zboruri
  Site-urile web modifică prețurile la biletele de avion și oferte hoteliere în funcție de localizarea dvs. Puteți să vă modificați locația "virtuală" cu un VPN și să economisiți bani în următoarea călătorie. Pentru a modifica locațiile, cookie-urile dvs. de browser trebuie să fie șterse sau să navigați în modul privat. Dar, asigurați-vă că evitați VPN-urile în timp ce accesați e-banking și PayPal deoarece au existat cazuri de blocare a conturilor din cauza suspiciunii de utilizare frauduloasă.
 9. VPN-urile vă pot oferi uneori o viteză mai rapidă de internet
  În întreaga lume, ISP-urile activează în mod activ traficul web al oamenilor, ceea ce determină viteze mai scăzute decât cele anunțate pe Internet. Acest lucru este comun cu activitățile de lățime de bandă ridicată, cum ar fi streaming video HD. Utilizarea VPN-urilor puternic criptate împiedică ISP-ul să scadă viteza anumitor site-uri web. Nu permite ISP-ului să vă diferențieze traficul în tuneluri de mare viteză și de viteză redusă, obligându-i să traseze legal tot traficul web așa cum promitea viteza de conectare anunțată.
 10. Din 196 de țări, 30 au interzis VPN-uriles
  În țările cu legi autoritare, VPN-urile sunt interzise pentru accesul online. Autoritățile interzic VPN-urile să aibă control complet asupra practicilor online ale cetățenilor lor.
  Acestea cenzorează site-uri care promovează opiniile opuse din diverse motive, cum ar fi menținerea securității naționale, impunerea de valori sociale și menținerea stabilității politice în țară. Coreea de Nord, China, Iran, Arabia Saudită, Vietnam, Myanmar, Siria și Rusia se numără printre cele 30 de țări în care VPN-urile sunt interzise.

Tehnologia VPN este o modalitate eficientă de navigare pe internet fără a fi nevoie să vă faceți griji că informațiile dvs. personale ar putea ajunge să fie cunoscute publicului. Aste o necesitate pentru dispozitivele de zi cu zi cum ar fi telefoanele mobile, calculatoarele desktop și laptopurile. Alegeți-vă de la furnizorii noștri VPN de top:

În concluzie, acestea sunt cele mai bune VPN-uri din 2024...

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 83%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

 • Guy Fawkes
 • Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Experți anonimi care scriu pentru vpnMentor, dar își păstrează identitatea secretă.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.