Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

VPN vs. VNC - Care este mai sigur? Care este mai rapid?

Kanishk Jain Cercetător științific

VNC (Virtual Network Computing) și VPN (Virtual Private Network) pot să pară asemănătoare, dar de fapt sunt destul de diferite.

Virtual Network Computing este utilizat pe computere pentru a vizualiza și controla alte echipamente de la distanță printr-o conexiune de rețea. Este extrem de util pentru utilizarea unui desktop pe drum sau din altă parte a casei. Este, de asemenea, un bun instrument pentru administratori de a depana de la distanță calculatoarele conectate în rețea.

VPN-urile, pe de altă parte, conectează calculatoarele la o rețea securizată utilizând un anumit server. Orice date transmise între aceste computere sunt criptate, făcându-le o soluție ideală pentru companii și pentru cei care doresc să-și protejeze informațiile..

Cum funcționează VNC-urile?

Codul VNC este deschis sub licența GNU General Public și a fost dezvoltat de laboratoarele AT&T.

VNC este construit pe un Remote Framebuffer la distanță sau RFB. Acest protocol robust permite unui server să actualizeze framebuffer-ul pe computerele la distanță. Este independent de platformă, astfel încât poate fi utilizat pe toate sistemele de operare și interfețele grafice.

VNC utilizează un model client-server unde un vizualizator este instalat pe un computer local și conectat la unul de la distanță. Acesta interpretează comenzile utilizatorilor, cum ar fi intrările de la tastatură sau clicurile de mouse din vizualizator și efectuează acțiuni corespunzătoare pe server.

Toate mașinile VNC trebuie să se conecteze la TCP/IP și să aibă porturi deschise pentru a permite traficul de la adresele IP pe dispozitivele care au nevoie.

Care sunt utilizările comune ale VNC?

 1. Angajați la distanță
  Multe companii permit personalului să utilizeze computerele de la distanță, în timp ce sunt departe de birou. Ei pot accesa documente importante ale organizației lor de oriunde folosind o conexiune VNC. Acest lucru îmbunătățește și securitatea, deoarece datele nu trebuie să părăsească biroul.
 2. Procesele de continuitate a afacerii (BCP)
  Uneori, o catastrofă poate face dificil sau imposibil accesul fizic la locul de muncă. Deoarece multe companii stochează date în Cloud, un VNC poate fi extrem de util aici. În caz de dezastru, este posibil să nu puteți accesa un server prin mijloace normale. Unii furnizori vă vor permite să lansați un VNC temporar pentru a permite accesul la distanță la consola.
 3. Suport tehnic la distanță
  VNC este una dintre cele mai populare alegeri pentru suport tehnic la distanță. Tehnicienii vă pot opera computerul ca și cum ar fi fost la fața locului și repara rapid problemele fără a avea nevoie de cunoștințe anterioare despre persoana care are nevoie de suport. Multe departamente IT folosesc VNC-uri pentru a oferi suport tehnic cuprinzător. Este soluția perfectă deoarece receptorul poate viziona tot ceea ce se întâmplă pe ecran și poate interveni ori de câte ori este necesar. Cu toate acestea, deși VPN și VNC se numără printre termenii cei mai frecvent utilizați în domeniul tehnologiei informației, înseamnă lucruri diferite.

Care sunt dezavantajele VNC?

 • Folosesc o lățime de bandă excesivă
  Un VNC utilizează o mulțime de lățime de bandă. Pentru a combate acest lucru, este mai bine să utilizați ecrane de rezoluție redusă, în tonuri de gri pentru transferuri mai rapide.
 • Se execută mai încet
  Forma cea mai de bază a codului VNC utilizează codarea brut. Aceasta este o tehnică foarte primitivă și lentă, iar dacă computerele client și server nu împărtășesc metode avansate de codificare, ecranul brut este trimis de la unul la altul pixel-cu-pixel de la stânga la dreapta. De obicei, numai pixelii modificați sunt trimiși pentru a limita efectele negative. Acest lucru este bun pentru mișcări mici, cum ar fi schimbarea cursorului mouse-ului, dar nu va funcționa când întregul ecran este schimbat.
 • Utilizabilitate redusă a aplicațiilor
  VNC vă permite să utilizați numai aplicațiile instalate pe computerul la distanță. Dacă doriți să utilizați o aplicație locală de la distanță, va trebui să o instalați mai întâi pe aparatul de la distanță.

Care sunt diferențele dintre un VNC și un VPN?

Un VNC este utilizat, în general, pentru a controla computerele de pe alt computer folosind o conexiune la rețea.

Un VPN este o aplicație software foarte populară care permite utilizatorilor să conecteze computerele la o rețea.

O rețea VPN oferă concepte mai avansate, cum ar fi protocoalele de tunel. Este o modalitate de a construi o rețea privată pe o rețea publică mai largă, cum ar fi Internetul.

Un VNC vă permite să controlați un computer la distanță, în general printr-o rețea VPN.

Un VPN va permite oricărei aplicații de pe desktop să acceseze Internetul printr-o conexiune sigură și criptată. De asemenea, vă va ascunde identitatea schimbând adresa IP, oferindu-vă acces la o mulțime de site-uri web restrânse.

 VNC versus VPN. Care e mai bun?

Chiar dacă rețelele VPN sunt mai complicate decât conexiunile VNC, acestea vă permit să utilizați aplicațiile locale într-o rețea la distanță, ca și cum ați fi acasă sau la birou.

VPN-urile permit conexiunile VNC către desktop-uri prin intermediul rețelelor la distanță și asigurându-se că serverele nu sunt expuse la internetul public. Acest lucru îmbunătățește foarte mult securitatea prin utilizarea unui VPN pentru conectarea la o rețea la distanță și utilizarea unui client VNC local pentru a accesa desktop-urile.

VPN-urile vă permit să transferați fișiere dintr-un dosar la distanță într-un director local și să imprimați documente pe un server de la distanță la imprimanta locală, în timp ce un VNC vă permite să accesați numai un computer la distanță.

Confidențialitatea este o preocupare principală în aceste zile, iar VPN-ul este o modalitate excelentă de a menține confidențialitatea și anonimatul. VPN-urile criptează tot traficul dintre computer și punctul de intrare VPN. Acestea pot fi, de asemenea, foarte utile atunci când evitați cenzura online sau când utilizați o adresă IP care nu este direct asociată cu dvs.

Când vine vorba de asta, un VNC este excelent pentru companii sau persoane fizice care doresc să acceseze un computer la distanță, dar VPN-ul este mai bun pentru cei care doresc să-și cripteze fișierele și să-și securizeze datele.

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Kanishk este blogger cu jumătate de normă și tocilar full-time în tehnologie, căruia îi place să scrie despre domeniul tehnic.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback