Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Top 4 Servicii Proxy (testate și actualizate în Februarie 2024)

Daniel Krohn Informație verificată de Kate Veale Cercetător în domeniul securității cibernetice

În căutarea unui VPN, este posibil să fi întâlnit servere proxy. Serverele proxy sunt similare cu VPN-urile în modul în care funcționează, dar au diferențe care le fac foarte diferite în eficiența lor. Un VPN și un proxy se aseamănă în sensul că ambele îți permit să apari ca și când te-ai conecta la internet dintr-o altă locație. Modul în care îndeplinesc această sarcină, gradul de confidențialitate pe care îl oferă, criptarea și anonimatul, variază foarte mult.

Un server proxy acționează ca intermediar între computer (sau telefon, tabletă etc.) și Internet. Este similar cu un VPN prin faptul că modifică adresa IP. De exemplu, să zicem că locuiești în Anglia și dorești să accesezi un videoclip pe un site web situat în SUA; Ai putea folosi un server proxy pentru a-ți păstra poziția și pentru a accesa conținutul ca și cum ai fi situat în SUA. Aceasta este o situație cu risc scăzut, care într-adevăr nu necesită nici un fel de criptare. Un alt exemplu ar fi navigarea pe internet printr-un server dintr-o locație în care biletul de avion este mai ieftin (da, companiile aeriene fac acest lucru). De asemenea, este important să știi că aceste conexiuni ale serverului proxy sunt configurate diferit de la aplicație la aplicație, nu pe întregul computer, ceea ce înseamnă că trebuie să configurezi clientul de browser sau browserul separat pentru a accepta conexiunea proxy. Un VPN, pe de altă parte, criptează toate aplicațiile conectate la internet printr-o singură instalare; Este la nivel de computer.

Ce NU face un proxy este să cripteze conexiunea. Deși ascunde adevărata ta adresă IP, acesta nu îndepărtează informațiile de identificare de pe transmisiile tale; În esență, nu este construit niciun considerent de confidențialitate sau de securitate. Un server proxy, de exemplu, nu ar fi bun pentru cineva care încearcă să se protejeze în timp ce utilizează WiFi. În plus, atunci când utilizatorul întâlnește un script Flash sau Java, adresa IP reală poate fi ușor detectată. În plus, multe adrese IP proxy care sunt utilizate pe scară largă sunt cunoscute site-urilor web și, prin urmare, sunt blocate de acestea.

Există două tipuri diferite de protocoale de server proxy: HTTP și SOCKS.

Proxy-urile HTTP

Cele mai vechi dintre cele două tipuri de proxy, proxy-urile HTTP, funcționează numai pentru traficul web. Pentru a utiliza un proxy HTTP, conectează serverul proxy în fișierul de configurare al browserului tău web (sau utilizați o extensie a browserului dacă browserul nu suportă proxy-uri native) și tot traficul Web este direcționat prin proxy-ul de la distanță. Dacă utilizezi un proxy HTTP pentru a efectua activități care implică date sensibile, precum date bancare sau e-mail, trebuie să utilizezi un browser compatibil SSL și să te conectezi la un site web care acceptă criptarea SSL. Acest lucru se datorează faptului că, așa cum s-a menționat mai sus, proxy-urile nu criptează.

Proxy-urile SOCKS

Proxy-ul SOCKS este o extensie a sistemului proxy HTTP care este indiferent la tipul de trafic care trece prin el, ceea ce înseamnă că este util pentru mai mult decât traficul de browser web și se poate ocupa de lucruri precum Torrente. SOCKS, din păcate, este mai lent decât HTTP, ceea ce îl face deosebit de vizibil dacă îl folosești pentru a descărca Torrente.

Ultimul lucru pe care trebuie să-l menționăm este că, la fel ca VPN-urile, nu toate proxy-urile au fost create egal. Există mai multe servicii gratuite de proxy de care le poți profita, dar din experiența noastră, atunci când vine vorba de protejarea informațiilor…trebuie să plătești bine. Proxy-urile gratuite (și VPN-urile) sunt gratuite pentru un motiv; În general, au un timp de funcționare redus, sunt pline de reclame și sunt pline de pericole. Acestea sunt uneori conduse de hackeri care caută să îți fure informațiile (de ex. Așteaptă să îți utilizezi informațiile financiare, cum ar fi informații bancare sau cardul de credit).

Deci, ce proxy-uri îți recomandăm să utilizezi?

IPVanish include accesul la proxy-ul privat cu un abonament la VPN-ul lor. Totuși, aceștia oferă doar SOCKS5 și nu HTTP, deci va funcționa cu clienți Bittorent, cum ar fi Deluge și Utorrent, dar nu cu un browser web. Acest lucru este grozav pentru clienții Torrent, deoarece pot utiliza un proxy pentru clientul Torrent în timp ce încă utilizează VPN-ul IPVanish pentru alte aplicații. Acest lucru este bun, deoarece proxy-urile sunt mai rapide decât VPN-urile (datorită lipsei de criptare), iar Torrenting-ul este relativ sigur folosind un Proxy.

Vedeți Oferte

Spre deosebire de IPVanish, TorGuard oferă un abonament separat serviciului Proxy, pe lângă VPN. De asemenea, le poți achiziționa împreună pentru o sumă marginală mai mare decât costul VPN-ului. Torguard oferă o gamă largă de servere proxy - 2.000 de adrese IP în peste 50 de țări, cu servere SOCKS5 în 8 țări și oferă, de asemenea, până la 5 conexiuni simultane.

Vedeți Oferte

Ne place PIA pentru că oferă un serviciu foarte bun la un preț extrem de rezonabil. Ca și primii doi furnizori de pe lista noastră, PIA include un server proxy cu achiziția VPN-ului lor. Și ca și IPVanish, are disponibil doar un proxy SOCKS5, deci va funcționa doar cu clienții Torrent și nu cu browserele de internet. În timp ce PIA nu mai oferă suport chat pentru clienți, așa cum obișnuia - acesta fiind cu siguranță un dezavantaj – aceștia oferă, totuși, un bun suport pentru clienți și răspund destul de repede, dacă ai probleme.

Vedeți Oferte

Overplay este un furnizor SmartDNS și VPN. Un server proxy SmartDNS este folosit în mod specific pentru a permite utilizatorilor să acceseze conținut geografic restricționat, deși îl poți utiliza în alte scopuri, cum ar fi navigarea pe internet. În timp ce un VPN poate face acest lucru, SmartDNS este mai bun în acest scop, deoarece permite o conexiune mai rapidă datorită lipsei de criptare. În timp ce nu suntem încântați de faptul că nu există criptare, Overplay oferă servere DNS securizate la care să ne conectăm. Dacă dorești să utilizezi un proxy pentru a accesa conținutul geografic restricționat din categorii precum Netflix, Kodi, Hulu etc., recomandăm utilizarea Overplay.

Vedeți Oferte

Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

  • Daniel Krohn
  • Daniel Krohn Cercetător în domeniul securității cibernetice

Scriitor de tehnică cu pasiune pentru intimitatea mediului online.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback