Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Shadowsocks vs. VPNs — Tot ce trebuie să știți

Kristina Perunicic Director editorial

Dacă ați fost vreodată interesat de Marele Firewall din China, probabil că ați auzit de Shadowsocks. Este adesea confundată cu o tehnologie bazată pe VPN - dar, în timp ce unele dintre funcții se suprapun, Shadowsocks și VPN-urile sunt două lucruri complet diferite.

Acest articol vă va ajuta să înțelegeți aspectele diferite ale celor două tehnologii. Vă vom oferi, de asemenea, o descriere a beneficiilor fiecăruia, însoțite de scenarii în care Shadowsocks ar putea fi mai potrivite decât VPN-uri și invers.

Ce este Shadowsocks?

Un proiect proxy bazat pe SOCKS5 open-source, Shadowsocks este un intermediar care este proiectat în principal pentru ocolirea cenzurii. A fost lansat pentru prima data în 2012 de creatorul ei, un programator chinez sub pseudonimul "clowwindy".

În 2015, programatorul a anunțat că se retrage din proiect din cauza contactării de către poliție. De atunci, Shadowsocks a fost dezvoltat și întreținut de numeroși colaboratori.

Cum diferă Shadowsocks de VPN?

O similitudine majoră între VPN și Shadowsocks - capacitatea lor de a vă conecta la anumite site-uri care în mod normal sunt dezactivate din cauza cenzurii guvernamentale, sau în alt fel.

Având în vedere obiectivul inițial de ocolire a Marelui Firewall din China, Shadowsocks se concentrează pe eludarea restricțiilor de trafic. Utilizează HTTPS, deghizând astfel traficul astfel încât să poată trece peste măsurile de cenzură existente.

Spre deosebire de VPN, Shadowsocks nu este conceput pentru confidențialitate și anonimat. În timp ce VPN criptează tot traficul atâta timp cât este activat, pachetele din Shadowsocks sunt "goale" - adică sunt necriptate. Ideea principală din spatele acestui lucru este de a face datele dvs. să pară mai mult ca traficul HTTPS, astfel încât să se poată deplasa ca nerestricționate.

Din cauza utilizării proxy-urilor SOCKS5, Shadowsocks nu trimite întregul dvs. trafic printr-un server, spre deosebire de VPN. Și spre deosebire de proxy-urile ssh SOCKS5 tradiționale, Shadowsocks funcționează cu mai multe conexiuni TCP. Rezultatul este o viteză mult mai mare comparativ cu alternativele.
Beneficiile Shadowsocks

Cel mai mare avantaj al Shadowsocks este configurarea ușoară. Tehnologia este un proxy simplu și capabil, care nu durează mult timp și este perfect pentru accesarea conținutului restricționat.

Un alt beneficiu al Shadowsocks îl reprezintă deghizarea selectivă a traficului. Puteți alege care parte din trafic este afectată de Shadowsocks - acest lucru face posibilă accesarea conținutului restricționat atât în interiorul, cât și în afara locației dvs.

Iată, de exemplu, următorul scenariu: sunteți în China și doriți să accesați Gmail. Folosind Shadowsocks, puteți alege traficul Gmail să fie "camuflat", ocolind blocajul guvernului chinez.

Cu toate acestea, veți putea totuși să accesați site-urile Web numai pentru China. Prin contrast, un VPN ar cripta tot traficul către serverul ales, făcând ca site-urile exclusive din China să nu fie disponibile pe același dispozitiv.

Nu în ultimul rând, Shadowsocks este foarte dificil - dacă nu chiar imposibil – de detectat și blocat. Mascarea traficului pentru a face ca acesta să apară ca HTTPS este principalul motiv pentru acest lucru.

Pe de altă parte, modulul de operare VPN și popularitatea sa imensă au făcut mai ușoară sarcina guvernelor și platformelor să blocheze tehnologia sau să forțeze corporațiile importante să elimine produsele VPN din magazinele lor (de exemplu, Apple a eliminat aplicațiile VPN din App Store China).

Înțelegerea modelului de amenințare

În timp ce Shadowsocks este o tehnologie excelentă pentru ocolirea restricțiilor de conținut, funcționalitatea acesteia este limitată. Ca atare, acest superproxy este o opțiune viabilă numai dacă se potrivește unui anumit model de amenințare - ISP-ul dvs.

Ce este un model de amenințare? Pur și simplu, este motivul pentru care căutați un proxy, VPN, VPS sau DNS în primul rând. Există multe aspecte ale Internetului care pot necesita un nivel mai ridicat de securitate - exemple de modele de amenințare sunt hotspoturi publice Wi-Fi, probleme legate de ISP, cum ar fi monitorizarea și logarea datelor, păstrarea identității dvs. online ascunse etc.

Deoarece Shadowsocks nu vă ajută la confidențialitatea și securitatea online, este o idee bună să o utilizați numai dacă preocuparea dvs. principală este de a lucra în jurul cenzurii.

Alte modele de amenințare, care implică păstrarea identității dvs. bine ascunse pe Internet, sunt zone în care Shadowsocks nu se încadrează. S-ar putea argumenta că nu a fost concepută pentru o astfel de funcționalitate și suntem de acord. Acesta este locul în care VPN-ul întrece Shadowsocks.

Când este VPN cea mai bună alegere?

În comparație cu Shadowsocks, VPN este tehnologia "mainstream". Este răspândită și eficacitatea acesteia este bine documentată și indiscutabilă.

Dacă sunteți în căutarea unei soluții care să vă protejeze identitatea online în timp ce șterge complet amprenta dvs. digitală, VPN este instrumentul dvs. de accesare. Este de la sine înțeles că nu fiecare VPN este perfect - numărul mare de furnizori este o dovadă clară că există atât VPN serioase, cât și proaste.

Cu toate acestea, cu unele cercetări vă puteți asigura că alegeți corect. Am analizat unele dintre cele mai bune VPN-uri disponibile în prezent și am făcut o listă cu cei mai fiabili furnizori pentru a vă asigura confidențialitatea, securitatea și accesibilitatea pe Internet.

Concluzia este că, un VPN de calitate vă va oferi tot ceea ce aveți nevoie pentru navigarea pe Internet în condiții de siguranță, anonim și fără restricții.

În timp ce blocajele VPN încă există (și nu vor dispărea în viitorul apropiat), există mai mulți furnizori care au dovedit că vor continua să găsească modalități de a oferi utilizatorilor din întreaga lume ceea ce doresc, indiferent dacă este vorba de acces la platforme geografice limitate, cum ar fi Netflix, HBO și BBC, sau o soluție pentru cenzura guvernelor în țări precum China și Rusia.

Dacă doriți să aflați mai multe despre capabilitățile extinse ale unui VPN, vă recomandăm să citiți ghidul nostru pentru începători .

Pentru a rezuma, Shadowsocks este o modalitate foarte bună de ocolire a cenzurii digitale. A fost creată într-o țară unde cenzura reprezintă o problemă destul de mare, dar astăzi s-a extins la nivel global datorită naturii sale open source și ușurinței de utilizare.

Pe termen lung, cu toate acestea, VPN este o opțiune mult mai potrivită pentru dvs. dacă protecția identității și anonimatul de pe Internet se află în fruntea listei de priorități.

În concluzie, acestea sunt cele mai bune VPN-uri din 2024...

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 84%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Kristina Perunicic a lucrat ca Editor pentru vpnMentor. Este expertă în securitate cibernetică și are un interes puternic pentru VPN-uri și importanța acestora în peisajul confidențialității digitale.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.