Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Ghid gratuit de călătorie: Shanghai 2024 (actualizare și sfaturi!)

Emma Ayres Cercetător în securitate cibernetică

Mai multe lumi într-un singur oraș

Estul se întâlnește cu Occidentul în metropola Shanghai, unde clădirile antice se cuibăresc în umbra formidabililor sky-scraperi. În timp ce luminile puternice domină străzile orașului Bund, rătăcirea este cel mai bun mod de transport atât în ​​Orașul Vechi, cât și în fosta Concesie Franceză. Stilul de artă deco arhitecturală futuristă este juxtapus cu rețelele tradiționale de lilong de clădiri de joasă înălțime, în timp ce bulevardul cu arbori al fostei concesii franceze imersează vizitatorul într-o atmosferă unică europeană.

Shanghai architecture

Contrastul în arhitectură se reflectă în aproape toate celelalte aspecte ale Shanghai-ului, unde poți sări de la un magazin de lux internațional la o farmacie tradițională de o sută de ani; Bucură-te de un castron de Yan Du Xian, o celebră supă Shanghaineză, la colțul străzii, sau lasă-te încântat de cele mai recente arome internaționale fuzionate în cele mai exotice restaurante. Este un oraș de contrast în care stilurilor conflictuale reflectă pasajul său tumultuos prin istorie.

Tunelul spre viitor - sau undeva

În ceea ce privește pasajele confuze, una dintre cele mai ciudate atracții din această colocare a unui oraș este tunelul turistic Bund. Fără niciun motiv aparent, această atracție deosebită este o remiză majoră, deși nu oferă nici o experiență de vizitare a obiectivelor turistice. Cei care se îmbarcă pe această experiență ciudată se urcă în mașini feroviare inovatoare și trec printr-un tunel în timp ce sunt bombardați cu lumini pulsatoare cu o coloana sonoră pe fundal cu sunete stranii și amenințătoare și intonații ocazionale în engleză. Este rar pentru oricine să se întoarcă pentru o a doua călătorie, dar nu este neobișnuit ca vizitatorii să-și sfârșească călătoria, bulversați, puțin înspăimântați și complet derutați.

Bund tunnelArhitectură obscură

Concentrându-se acum pe ciudățenia Shanghai-ului, mai degrabă decât pe Bund și pe buticurile sale, o colaborare între designeri britanici și dezvoltatori chinezi a produs un edificiu extraordinar de excentricitate Escher-esque. Se numește "Abatorul" și este ultima clădire rămasă a acestui design din lume. Această construcție idiosincratică a fost concepută pentru a canaliza pasajul bovinelor în timp ce se îndreaptă spre sacrificare. Pânza de interconexiune a scărilor, podurilor și trecerilor este împodobită cu motive Art Deco și toate ferestrele se îndreaptă spre vest spre pământul divin budist, facilitând astfel călătoria bovinelor spre reîncarnare.

Ultimul buy-in

În întreaga China, Shanghainezii sunt cunoscuți sub numele de 小资 (xiǎozī - "mici capitaliști"), astfel încât nu este surprinzător că oportunitățile de cumpărături din oraș sunt atât de cuprinzătoare, acoperind totul, de la Prada la perle. În timp ce un cunoscător ar putea să se sustragă de la prețurile capcană din Hongqiao Pearl Market, pentru mulți vizitatori, aceasta este o experiență de cumpărături unică care merită cheltuiala. La fel ca în cazul degustării de ceai, achiziția de perle nu este ceva ce faci într-un minut și este nevoie de o deducere echitabilă, de navigare și de negoț pentru a ieși cu o adevărată perlă de înțelepciune. Nu numai arcadele turistice și magazinele înseși oferă terapie incredibilă pentru comerț - agitația piețelor radiază viața, produsele tradiționale și proiectele noi.

Fereastra Chinei asupra lumii

Din punct de vedere istoric, Shanghai a fost cunoscut drept poarta de acces între Est și Vest, și acționează ca fereastra Chinei asupra lumii. Aceasta nu înseamnă însă că există o fereastră virtuală care este deschisă către lumea occidentală. Politica chineză privind internetul este una dintre cele mai restrictive din lume, împiedicând accesul la multe dintre motoarele de căutare și site-urile de social media, printre altele. Acest lucru nu este bun pentru călătorii care doresc să împărtășească experiențele lor pe Facebook sau care speră ca Google să găsească cel mai bun restaurant aproape de cazarea lor. Din fericire, există o cale în jurul acestei blocări de securitate. VPN-urile sau rețele personale virtuale, folosesc un tunel securizat prin care poți naviga liber și anonim pe internet și poți accesa site-urile preferate.

Ulterior, așa cum este importantă asigurarea de călătorie, la fel este și instalarea și utilizarea unei rețele VPN (Virtual Personal Network) pe orice dispozitiv cu care vei călători înainte de plecare. Dacă lași instalarea până la sosirea în Shànghǎi, vei găsi multe dintre site-urile web blocate, ceea ce va face descărcarea unui VPN dificilă.

De asemenea, este important să reții că nu toate rețelele VPN pot securiza un tunel prin Marele Firewall al Chinei. VPN-ul de top pentru China este în prezent Express VPN, urmat îndeaproape de Astrill VPN. Ambele pot oferi un mediu sigur de navigare. Având opțiuni de plată lunare disponibile, îți oferă șansa să instalezi un VPN doar pentru aventura ta din China, chiar dacă nu utilizezi un VPN acasă.

Cele mai bune VPN-uri pentru Shanghai

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
5.3 /10
5.3 Scorul nostru
Economisiți 59%!
3
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 85%!

Tot ceaiul din China

După ce ai folosit VPN-ul pentru a încărca cele mai recente fotografii din vacanță pe Facebook, probabil meriți o ceașcă de ceai și nu există nicăieri în lume un loc care să vândă mai mult ceai decât Tian Shan Tea. Cuprinzând trei etaje de abundență palatină, 150 de vânzători independenți oferă o varietate de stiluri și arome, deși nu vorbim de Lipton sau fructe! Ceaiul din China este ca și vinul în Franța - fiecare frunză produce o aromă și un caracter diferit, toate pe care le poți explora la Tian Shan. O tabelă de degustări este creată pentru ca vizitatorii să experimenteze procesul elaborat de ceai gongfu, care implică o mulțime de stropiri și clătiri și ape, până când se produce un minunat ceai de savurat. La fel ca degustătorii de vin, fanii vor mirosi, vor sorbi și vor ține monologuri. Pentru adevăratul sorbitor de ceai, cel mai bună ceai este "ceaiul din gură" care este făcut din frunzele de ceai preluate de gurile de fecioare - da, într-adevăr! Legenda din spatele acestei practici bizare este că frunzele, după ce au fost luate de buzele fecioarei zorilor, ar elibera aceste zâne în cer după ce apa fiartă a fost turnată peste frunze. Se crede că acest ceai are un parfum și o aromă unică, precum și proprietăți distinctive de vindecare.

Scoaterea găluștelor

Odată renumit pentru reputația chelnerilor și tăvile cu alimente tradiționale, Shanghai oferă acum o experiență gastronomică la nivel mondial. De la gastronomie franceză până la fuziune, al fresco la al dente, orașul oferă mai mult decât găluște, deși tariful tradițional este la fel de variat cât este de delicios. Alimentele reprezintă o parte vitală a vieții sociale chinezești și simt afișate pe Yunnan Nan Lu, principala stradă din oraș, unde poți savura delicii locale, cum ar fi xiaolongbao, care sunt găluște aburite cu piele subțire, umplute cu carne și bulion.

Dormitul și Plecarea

Unele dintre cele mai populare locații de cazare din Shanghai sunt situate în faimosul său zgârie-nori, oferindu-ți vederi panoramice asupra orașului. Alternativ, poți căuta un loc în fosta concesie franceză, unde vei găsi vile autentice care datează de la începutul anilor 1920. Dacă ești în căutarea unui aer tradițional cu un lux absolut, nu căuta mai departe de Le Sun Chine, care a fost restaurat la strălucirea sa anterioară de artă deco, ca un tribut adus trecutului cultural haotic al Shanghai-ului. Dacă dorești să experimentezi un stil de viață mai tradițional, Casa Veche este minim mobilată cu articole tradiționale, ceea ce face o experiență unică cu puțin mai mult farmec decât unele dintre lanțurile hoteliere.

Skyscrapers

Se spune că dacă vrei să evadezi din zona ta de confort, poți să încerci scuba diving sau bungee jumping, dar dacă vrei să uiți de existența zonei tale de confort, trebuie să vizitezi Shanghai. Desigur, cu un VPN fiabil, poți să accesezi în continuare zona de confort printr-un tunel de securitate în realitatea virtuală, ceea ce ar putea ajuta la echilibrarea lucrurilor. Odată cu coliziunea culturilor, aglomerația gastronomică și haosul construcțiilor, este posibil să nu te poți bucura la maxim de Shanghai, să nu mai vorbim că nu vei știi în ce direcție să mergi. Așadar, pune-ți centura, aruncă-ți prejudecățile culturale și bucură-te de călătoria în Shanghai!

Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

  • Emma Ayres
  • Emma Ayres Cercetător în securitate cibernetică

Emma Ayres este redactor și editor profesionist, specializată în software și securitate cibernetică. Ea este pasionată de relația dintre comportamentul uman și tehnologie și, în special, de modul în care tehnologia afectează confidențialitatea online.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.