Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Ghid gratuit de călătorie: Chengdu 2024 (actualizare și sfaturi!)

Kristina Perunicic Actualizat la 15 feb,2024 Director editorial

Capitala provinciei Sichuan, Chengdu este un loc important de vizitat pentru orice călător în China. Are o istorie fascinantă ca și Capitală a Shu, care a fost unul dintre cele trei regate ale Chinei Antice și este încă un oraș important pentru comerțul din China. Chiar dacă s-a abătut puțin de la drum, Chengdu devine rapid un hotspot pentru turiști și oameni de afaceri în China. Să ne uităm de ce.

O metropolă îndelungată, cu o lungă și vastă istorie, Greater Chengdu găzduiește peste 14 milioane de oameni, ceea ce îl face chiar mai mare decât Istanbulul sau Londra. Pentru a face lucrurile și mai bune, Chengdu se maturizează acum într-o destinație turistică grozavă, deci acum este momentul să mergi dacă dorești să vezi atât vechiul, cât și noul.

Ca și în orice oraș mare, există nenumărate lucruri de făcut. Iată câteva din atracțiile turistice atât în ​​orașul Chengdu, cât și în regiunea Greater Chengdu.

 1. Piața Tianfu

Piața Tianfu este cea mai mare piață publică din Chengdu și sud-vestul Chinei. Ca atare, este un loc ideal pentru a începe explorarea Chengdu. De fapt, multe atracții turistice, cum ar fi Moscheea Imperială și Muzeul Chengdu, se află la câțiva pași. Dacă ai doar o zi în Chengdu, asigură-te că vei vizita Piața Tianfu. Nu vei regreta.

Tianfu Square

Piața Tianfu

 1. Moscheea Imperială

În timp ce Islamul nu este primul lucru pe care mulți îl au în minte când se gândesc la China, Moscheea Imperială din Chengdu este una dintre cele mai uimitoare moschei din toată Asia. În timp ce moscheea inițială datează din 1666, versiunea curentă a fost construită mai recent și în același mod ca și originalul. Musulmanii au fost de-a lungul istoriei cetățeni și comercianți proeminenți în Chengdu, iar astăzi lucrurile nu s-au schimbat.

 1. Teatrul Sichuan

Nici o excursie în China nu este completă fără un spectacol tradițional Sichuanez, care este de fapt puțin diferit de performanța obișnuită a Operei Chineze. Unul dintre cele mai bune locuri pentru a viziona unul este la Teatrul de Operă Sichuan din Chengdu care este situat într-o clădire istorică din centrul Chengdu. Este o experiență "o dată în viață" și cu siguranță trebuie să mergi dacă ai șansa.

Sichuan Opera Theater

Teatrul Sichuan

 1. Templul Wuhouci

Să mergi la un templu local este o modalitate excelentă de a experimenta cultura chineză. În Chengdu, unul dintre cele mai bune locuri pentru a face acest lucru este Templul Wuhouci, care a fost construit în memoria lui Zhuge Liang, un mare ministru al guvernului din Era Celor 3 Regate. Ceea ce face cu adevărat Templul Wuhouci special sunt Grădinile, care sunt unele dintre cele mai frumoase din Chengdu.

 1. Site-ul arheologic Jinsha

Ca țară cu un trecut și o cultură vastă, nu este surprinzător faptul că chinezii își onorează cu adevărat istoria. Acest lucru este evident prin numărul de locuri arheologice pe care le găsești în jurul Chinei. Chengdu nu este diferit. Unul dintre cele mai bune locuri pe care le poți vizita în timp ce ești acolo este locul arheologic Jinsha. De fapt, a fost descoperit acum câțiva ani accidental, iar relicvele datează din urmă cu peste 1000 de ani. Dacă ai timp, mergi și fă-i o vizită.

 1. Orașul vechi Liujiang

Deși nu se află pe teritoriul Chengdu, o excursie la orașul vechi Liujiang este un must-do dacă dorești să vezi cum era viața în China înainte de a începe să ridice zgârie-norii masivi pe care îi vezi astăzi. O excursie la Liujiang este o călătorie înapoi în timp, și ca unul dintre cele mai mari orașe din provincia Sichuan, Liujiang este un loc minunat de a învăța despre cultura Sichuan și de a savura mâncăruri uimitoare. Nu este un loc pe care ar trebui să-l ratezi.

Liujiang Old Town

Orașul vechi Liujiang

 1. Mausoleurile Prinților Shu din dinastia Ming

Există multe locuri pentru a vedea morminte tradiționale chinezești, dar dacă te afli în Chengdu, ar fi bine să mergi să arunci o privire la Mausoleurile Prinților Shu din dinastia Ming. Acesta este unul dintre cele mai fascinante locuri pe care le poți vedea în Chengdu, care la un moment dat a fost de fapt capitala Regatului Shu, una dintre faimoasele 3 Regate ale Chinei Antice. Aruncă o privire.

 1. Cabana Du Fu

Fiecare societate apreciază autorii și intelectualii. Pentru englezi este William Shakespeare, dar pentru chinezi, este Du Fu. Du Fu este considerat unul dintre cei mai mari scriitori chinezi din toate timpurile și și-a petrecut o mare parte din viață în Chengdu. De fapt, casa în care a trăit este încă în picioare după peste 1000 de ani și are grădini minunate. Este cu siguranță o atracție pentru oricine interesat de cultura și literatura chineză.

Du Fu Cottage

Du Fu Cottage

 1. Grădina Botanică din Chengdu

Chinezii au unele dintre cele mai frumoase grădini din lume. Oriunde mergi, de la cele mai mici sate până la cele mai mari orașe, vei găsi o grădină botanică. Chengdu nu este diferit, și ca unul dintre cele mai mari și mai importante orașe din toată China, gradina sa este, de asemenea, una dintre cele mai frumoase pe care o poți vizita. Dacă ai nevoie de ceva timp să te gândești dacă dorești doar să mergi să vezi florile, cu siguranță trebuie să îi acorzi o șansă.

Chengdu Botanical Garden

Grădina Botanică Chengdu

 1. Muzeul Chengdu

Situat chiar lângă Piața Tianfu, Muzeul Chengdu este un loc minunat de vizitat dacă dorești să aflii mai multe despre istoria orașului Chengdu, dar ești presat de timp. Petrece câteva ore aici și vei învăța cu siguranță mai multe informații despre Chengdu și provincia Sichuan. Este posibil să petreci accidental întreaga zi aici, deci planifică corespunzător.

 1. Templul Qingyang

Ca și în orice oraș din China, există întotdeauna mai multe temple. În timp ce Templul Wuhouci este renumit pentru grădinile sale, Templul Qingyang este unul dintre cele mai vechi și mai celebre temple taoiste din China și a fost construit pentru prima dată în dinastia Tang. Acest lucru înseamnă că are peste 1000 de ani. Numai asta ar trebui să fie un motiv care să te facă să îl vizitezi. Templul Qingyang este situat în orașul Chengdu, astfel încât să fie mai ușor să ajungi la el decât în ​​unele din celelalte locuri din această listă.

 1. Strada Antică Jinli

Dacă dorești să achiziționezi câteva suveniruri sau doar să te plimbi, strada antică Jinli este un loc pe care nu îți poți permite să o ratezi. Poți cumpăra cu ușurință niște chilipiruri extraordinare drept cadouri pentru prieteni și familie sau poți să te relaxezi și să încerci câteva mâncăruri străine din orașul Chengdu sau chiar Starbucks dacă asta e ceea ce îți place, strada Jinli are de toate. Este bine cunoscută în Chengdu ca un loc minunat pentru a cumpăra broderii tradiționale Shu și găsești monstre foarte bune aici.

 1. Templul Wenshu

Următorul în turul templelor din Chengdu este Templul și Mănăstirea Wenshu. Este una dintre cele mai frumoase mănăstiri budiste din toată China și are o statuie impresionantă Buddha. Dacă ești interesat de budism, acesta este un loc pe care ar trebui să-l vezi deoarece Chengdu nu este la fel de turistic ca Beijing sau Shanghai, astfel încât vei obține o viziune mai autentică asupra buddhismul chinez.

 1. Orașul vechi Luodai

Dacă ești în Chengdu și dorești să vezi un sat autentic Hakka, nu ar trebui să cauți mai departe de orașul vechi Luodai. Cunoscut ca unul dintre cele mai autentice sate Hakka din toată provincia Sichuan, Orașul Ancient Loudai este situat la 20 de minute de centrul Chengdu și este atât de faimos pentru arhitectura sa, încât oamenii din toată China, și chiar și în străinătate, vin pentru a arunca o privire. Este un loc must-see dacă te afli în Chengdu.

Luodai Ancient Town

Orașul vechi Luodai

 1. Baza de Cercetare pentru Panda din Chengdu

Unul dintre principalele motive pentru care oamenii vin în China este să vadă viața sălbatică. Pentru majoritatea oamenilor, acest lucru înseamnă ursul Panda. Din păcate, mulți dintre ei nu sunt lăsați în sălbăticie, dar unul dintre cele mai bune locuri de vizitat este la Chengdu Panda Research Base, care este unul dintre cele mai importante centre de cercetare și dezvoltare ale acestor creaturi fascinante. Este, de asemenea, unul dintre singurele locuri din lume în care turiștii se pot juca cu panda și pot fi fotografiați în timp ce îi țin. Este punctul culminant al excursiei pentru mulți dintre cei care vizitează China.

Chengdu Panda Research Base

Baza de Cercetare pentru Panda Chengdu

Unde să mănânci

Renumit pentru mâncare, în special Chengdu Hotpot, există multe tipuri diferite de alimente pe care le poți mânca în Chengdu. Există literalmente ceva pentru toată lumea, inclusiv pentru vegetarieni, precum și câteva restaurante bune occidentale. Iată câteva dintre sugestiile noastre preferate.

 1. Restaurantul Vegetarian din Templul Wenshu

Situat în Templul istoric Wenshu, dacă dorești să obții o masă vegetariană bună și sănătoasă, acesta este cu siguranță locul unde poți merge. Condus de călugării templului, aici vei găsi mâncăruri vegetariene ieftine și bune. Este un loc minunat de a mânca după o zi lungă de vizitat templul și nu ar trebui ratat.

 1. Chen Mapo

Poate că cel mai renumit restaurant din Chengdu, Chen Mapo, se zvonește că a fost deschis în 1862. Asta înseamnă că are aproape 200 de ani, ceea ce este uimitor pentru orice restaurant. Este cunoscut ca locul de naștere al Mapo Tofu, și este un loc unde trebuie să mănânci cel puțin o dată în călătoria în Chengdu. Pentru cei cărora nu le place tofu, Chen Mapo servește, de asemenea, o varietate de feluri de mâncare de carne de vită, de pui și carne de porc, ceea ce înseamnă că toată lumea va pleca atât satisfăcută, cât și fericită.

 1. Restaurantul Veranda Bridge

Unul dintre cele mai tari locuri de a mânca în Chengdu este la Restaurantul Veranda Bridge, care este de fapt situat pe un pod. De asemenea, este considerat unul dintre cele mai bune restaurante din Chengdu. Există chiar și o șansă să vezi o parte din elită locală în timp ce mănânci. Este locul perfect pentru a experimenta mâncăruri chinezești autentice, în timp ce te afli în Chengdu.

 1. Chengdu Bookworm

Un alt loc minunat pentru a mânca este Chengdu Bookworm. În plus față de a fi o cafenea și un restaurant, Chengdu Bookworm este, de asemenea, o librărie complet funcțională, astfel încât poți cumpăra unele cărți în timp ce mănanci. Chengdu Bookworm este unul dintre cele mai bune locuri pentru a achiziționa cărți în limba engleză și limba străină în timp ce te afli în Chengdu. Poți petrece ore întregi aici doar în căutarea cărților.

 1. Dave's Oasis

Fiecare oraș chinez are un loc unde se află expați. În Chengdu, acel loc nu este altul decât Dave’s Oasis. Având cei mai buni burgeri din Chengdu, nu e de mirare că expații și străinii se întorc aici. Dave’s Oasis primește câteva puncte bonus pentru turneele de poker, jocurile de poker și este unul dintre locurile din Chengdu unde poți viziona meciuri NFL. Când te duci, asigură-te că încerci Tater Tots adânc prajiți, unul dintre cele mai bune feluri de mâncare din meniu.

 1. Peter's Tex-Mex

Dacă dorești să îți primești porția săptămânală de burrito, nu căuta mai departe de Peter’s Tex-Mex, care este cunoscut pentru cei mai buni burritos din provincia Sichuan. În cazul în care nu îți plac burritos, nu-ți face griji pentru că Peter's Tex-Mex servește și o înghețată de casă și are ceva pentru toate gusturile.

Când să mergi

Primăvara și toamna sunt cele mai bune momente pentru a vizita Chengdu. Nu este prea fierbinte și nici prea rece. Călătorii ar trebui să știe că iernile sunt foarte reci, iar veriile sunt foarte calde. Probabil că nu este o idee minunată să vizitezi Chengdu în acele vremuri.

VPN-urile în China

Este important să ai o rețea VPN în China din mai multe motive. Există o supraveghere guvernamentală constantă pe internet, iar multe site-uri străine sunt blocate (Gmail, Youtube etc.). Pentru majoritatea călătorilor aceasta este o problemă. Din când în când, nu ți se pare o idee bună să vizionați Netflix sau să verifici Facebook? Aici este lista noastră cu cele mai bune VPN-uri pentru China. Reține că nu poți descărca o rețea VPN din interiorul țării. Trebuie să faci asta înainte să călătorești.

Important! În China, doar VPN-urile aprobate de guvern sunt permise din punct de vedere legal. Cu toate acestea, nu sunt cunoscute cazuri de turiști care să fi suferit repercusiuni legale din partea autorităților chineze pentru utilizarea VPN-urilor neaprobate. Așadar, este prudent să studiați legile relevante înainte de călătorie și să vă asigurați că înțelegeți poziția Chinei cu privire la această chestiune.

Acestea sunt cele mai bune VPN-uri pentru China:

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 84%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Kristina Perunicic a lucrat ca Editor pentru vpnMentor. Este expertă în securitate cibernetică și are un interes puternic pentru VPN-uri și importanța acestora în peisajul confidențialității digitale.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.