Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Ghid de călătorie în Beijing China – Gratuit și Actualizat în 2024

Emma Ayres Cercetător în securitate cibernetică

Nu numai că Beijingul este capitala Republicii Populare Chineze, dar este și una dintre cele mai populare destinații de călătorie din lume. Cu 140 de milioane de turiști chinezi și 4.4 de turiști internaționali în fiecare an, orașul integral al istoriei țării are numeroase lucruri de făcut și de văzut.

Așa cum sunt descrise de Lonely Planet și de multe alte ghiduri de călătorie faimoase, atracțiile de top atunci când vizitezi Beijing-ul includ:

 1. Marele Zid
  Acest zid legendar a fost construit pe durata a trei dinastii. În timp ce Marele Zid nu a jucat niciodată un rol eficient în păzirea poporului împotriva barbarilor, a angajat mii, a prevenit deformarea, a proclamat acel pământ și a dovedit puterea împăratului. Secțiunile construite de dinastia Ming sunt cel mai ușor de vizitat în Beijing, iar Marele Zid este deschis în această zonă pe tot parcursul anului.The Great Wall

  Marele Zid

  Alegerea secțiunii potrivite a zidului este extrem de importantă deoarece este extrem de lung (21196 km). Pentru cei care nu au prea mult timp la dispoziție sau merg într-un week-end sau vacanță, Marele Zid Juyonggaun este cel mai potrivit. Cu toate acestea, secțiunea cea mai populară și restaurată din Beijing este Marele Zid Badaling. Pentru o priveliște mai verde, vizitează Marele Zid Mutianyu. Dacă ceea ce căuți este o jumătate restaurată, o secțiune mai veche a zidului, locurile de vizitare includ Marele Zid Simatai, Marele Zid Gubeiko, Marele Zid Shixiangan sau Marele Zid Huanghuacheng. În timp ce toate secțiunile menționate sunt opțiuni extraordinare pentru a experimenta Marele Zid, este o idee bună să te informezi înainte de a ajunge la zid. În acest fel, ești sigur că vei avea experiența pentru care ai călătorit atât de departe.

 2. Orașul Interzis
  Orașul interzis este unul dintre cele mai renumite muzee din țară. A fost deschisă publicului în 1925 și a devenit un sit al patrimoniului mondial UNESCO în 1987. Deoarece acesta este unul dintre cele mai vizitate muzee din unul dintre cele mai vizitate orașe ale lumii, este important să mergi mai devreme sau mai târziu. Orașul interzis se deschide la ora 8:30 și se închide la ora 16:00. Nu uita să ai apă și îmbrăcăminte confortabilă fiind foarte recomandată pentru a îndura străzile pietruite și căldura.Forbidden City

  Orașul Interzis

  Cel mai bun itinerariu este de a călători de-a lungul axei centrale, însă va fi și cel mai aglomerat. De asemenea, este recomandat fie să participi la un tur sau să închiriezi un ghid audio. Acesta este un loc cu o istorie atât de vastă încât pur și simplu mersul pe jos nu va cuprinde tot farmecul pe care atracția îl poate oferi.

 3. Templul Paradisului
  Această combinație minunată dintre un templu și un parc imens atrage nu numai turiști, ci și localnici. Dacă te trezești destul de devreme, înainte ca templul să se deschidă, este normal să vezi localnici care fac multe activități fizice. Experiența acumulată este complet diferită înainte și după ora 9:30, așa că ar fi benefic să le experimentezi pe amândouă.Temple of Heaven Park

  Templul Paradisului

  În plus, în parc există câteva clădiri istorice care nu ar trebui ratate. Trei dintre aceste clădiri includ Sala de Rugăciune pentru Recoltă Bună, Vaful Imperial al Cerului și Altarul Circular. Fiecare dintre aceste clădiri este un nou loc minunat de închinare. Din nou, trebuie subliniată importanța îmbrăcămintei confortabile aici, deoarece te așteaptă mult mers pe jos în acest parc imens.

 4. Districtul de Artă 798
  Această zonă minunată include multe instilații de artă, magazine, cafenele și restaurante. Situat în colțul de nord-est al Beijingului, Districtul de Artă 798 acoperă o suprafață de 143 de pogoane. A devenit centrul de expoziții de artă și cultură din China. Această zonă deține adesea importante expoziții și activități de artă, precum și spectacole de modă. Festivalurile de artă se desfășoară de la sfârșitul lunii aprilie până la sfârșitul lunii mai și de la sfârșitul lunii septembrie până la sfârșitul lunii octombrie.
 5. Templul Lama
  Șase săli principale și șapte curți cuprind acest palat construit pentru împăratul Yongzheng când era încă un prinț. Succesorul său a transformat palatul într-un templu lama din 1744. Astăzi, Templul Lama este cel mai mare altar al budismului tibetan. Cele trei lucrări de artă care nu trebuie ratate includ cele trei statui de bronz Buddha celor trei vârste, Five-Hundred-Arhat-Hill și o statuie din lemn de santal alb de 26 de metri a Buddha Maitreya.Lama Temple

  Templul Lama

  Atracțiile din jur, dacă ai un timp suplimentar, includ Academia Imperială, Parcul Ditan, Gui Street și templul Confucius.

 6. Piața Tiān’ānmén
  Cea mai mare piață publică din lume este plină de clădiri în stilul sovietic din anii 1950 și este înconjurată de un gard alb. Ceva diferit de văzut poate include ceremonia de ridicare a steagului efectuată de o parte din Armata Populară de Eliberare. Acesta este centrul simbolic al lumii chineze, așa cum a fost inițial creat de Mao pentru a dovedi măreția Partidului Comunist.Tiān’ānmén Square

  Piața Tiān’ānmén

  Acesta este un spațiu foarte securizat, cu camere de televiziune, polițiști și ofițeri deghizați. Du-te să admiri ceremonia de ridicare sau coborâre a steagului (la răsăritul soarelui și, respectiv, apusul soarelui) și continuă să explorezi restul minunatului oraș Beijing.

 7. Turnuri cu Tobe și Clopote
  26 de scări înalte te conduc către ceasurile construite în 1272. În partea de sus a Turnului Cu Tobe, există o expoziție de instrumente de măsurare a timpului, folosită în multe dinastii din China. De asemenea, există un spectacol din tambur și clopot care permite vizitatorilor să asculte sunetele create între cei doi munți. Dintre cele două turnuri, se remarcă adesea că Turnul Cu Tobe este cel mai interesant. Dacă ai timp doar pentru unul, vizitează-l pe cel cu Tobe.
 8. Lacurile Hôuhāi
  Poți să te plimbi sau să faci înconjurul acestor lacuri superbe, pentru a te bucura de priveliște și de oameni. Zona plăcută și populară atât pentru turiști, cât și pentru localnici este plină de restaurante și cafenele. Mediul seren este foarte recomandat pe timp de noapte pentru a savura o băutură și pentru a asculta muzică live. Este o zonă minunată de văzut pentru o seară pe apă.Houhai Lakes

  Lacurile Hôuhāi

Unul dintre cele mai importante aspecte ale călătoriei este să te imersezi într-o bucătărie nouă. Aici sunt cele mai bune locuri de încercat în Beijing pentru a experimenta bucătăria cea mai autentică:

 1. 4Corners
  Un loc relaxat, în aer liber, care servește feluri de mâncare vietnameze și unele thailandeze.
 2. Zuō Lín Yòu Shè
  Bucătărie tradițională din Beijing. Fără kitchuri. Doar autenticitate.
 3. Nàjiā Xiaoguan
  Un restaurant chinezesc excelent, cu un vag aspect de ceainărie veche din China.
 4. Dōnghuámén Night Market
  O experiență incredibilă, piața de noapte îți va oferi gustul mâncării de stradă din Beijing.

Când să merg:

Cel mai bun climat și cel mai colorat peisaj îl întâlnești între martie și mai și între septembrie și octombrie. Acestea sunt luni care evită temperaturile fierbinți ale verii și temperaturile scăzute ale iernii. De asemenea, este important de menționat că numeroase locuri istorice și sacre devin inundate atât de localnici, cât și de turiști în timpul sărbătorilor naționale. În ciuda acestui fapt, Beijingul este un loc minunat de vizitat în orice perioadă a anului. Atâta timp cât ai pălăria, protecția solară, hainele, mănușile sau orice altceva necesar pentru a te simți confortabil, există multă cultura și frumusețe de experimentat.

Fii în siguranță și conectat:

Mergi în China pentru muncă, studiu sau distracție? Nu contează motivul sau durata șederii tale, politica existentă legată de internet din China te va împiedica să accesezi un sortiment de site-uri media sociale, motoare de căutare și instrumente de lucru. Prin urmare, este extrem de important să fii conștient și pregătit să utilizezi un VPN înainte de sosirea în țară. Asta dacă dorești să poți împărtăși experiențele minunate cu prietenii și familia ta, precum și să rămâi conectat. Nu numai că este importantă folosirea unei rețele VPN pentru menținerea securității online într-un moment în care crima cibernetică este la vârf, dar permite și accesul la site-urile care sunt interzise de firewall-ul chinez.

Este esențial ca un VPN să fie descărcat înainte de a intra în China deoarece, de multe ori, site-urile VPN sunt adesea blocate. De aici se descarcă software-ul. În timp ce furnizorii VPN utilizează adesea o adresă URL "oglindă" pentru a ocoli situația specială în care descărcarea este blocată, este mult mai simplu să descarci VPN-ul înainte de a intra în avion.

Acestea sunt cele mai bune VPN-uri pentru China

Asigură-te că l-ai cumpărat înainte de a ajunge în China. Nu vei putea obține unul atunci când ești în China, neavând acces la Facebook, Gmail, YouTube etc.

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 77%!
3
9.5 /10
9.5 Scorul nostru
Economisiți 84%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

 • Emma Ayres
 • Emma Ayres Cercetător în securitate cibernetică

Emma Ayres este redactor și editor profesionist, specializată în software și securitate cibernetică. Ea este pasionată de relația dintre comportamentul uman și tehnologie și, în special, de modul în care tehnologia afectează confidențialitatea online.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback