Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Nu lăsați guvernul SUA să vă urmărească. NU modificării art.41

Kristina Perunicic Director editorial

Guvernul SUA vrea să folosească o procedură obscură - modificând legea federală cunoscută ca articolul 41 - pentru a extinde radical autoritatea lor de a pătrunde fără autorizație în alte calculatoare. Modificările la articolul 41 ar face mai ușor pentru ei să pătrundă în computerele noastre, să ia date și să se angajeze în supraveghere de la distanță. Aceste modificări ar putea afecta orice persoană care utilizează un calculator cu acces la Internet, oriunde în lume. Cu toate acestea, ele vor avea un impact disproporționat asupra oamenilor care folosesc tehnologii de confidențialitate și de protecție, inclusiv Tor și VPN-uri. Congresul SUA are doar până la 1 decembrie să oprească schimbările. Trebuie să acționăm. Distribuiți acest post prietenilor și pe bloguri. Creșteți gradul de conștientizare a schimbărilor articolului 41!

Ce este articolul 41 și cum te afectează, chiar dacă trăiești în afara S.U.A.?

Articolul 41 autorizează judecătorii federali și magistrații să emită mandate de percheziție pentru aplicarea legii și confiscări. Dar conține o limitare importantă: ea cere guvernului să obțină un mandat de la un judecător în jurisdicția în care se dorește a se efectua căutarea, cu excepția unor cazuri în anumite circumstanțe limitate. Amendamentele la articolul 41 ar evapora această restricție, permițând guvernului să solicite mandate într-o jurisdicție pentru a efectua căutări la distanță în calculatoarele aflate într-o altă locație. S-ar aplica modificările:

  1. Atunci când cineva folosește "mijloace tehnologice" pentru a ascunde locația computerului său; sau
  2. Atunci când investighează botnet, în cazul în care computerele afectate sunt situate în 5 sau mai multe districte.

50 de organizații - inclusiv grupuri de interes public, furnizorii de instrumente de confidențialitate și companii de Internet - s-au unit pentru a vorbi împotriva modificărilor la articolul 41. vpnMentor, în coordonare cu noglobalwarrants.org, conduce eforturile globale de revocare a modificărilor propuse la legea 41. În timp ce noglobalwarrants.org este axat pe cetățenii americani, încurajându-i să contacteze reprezentanții lor din congres, există o mare importanță a gradului de conștientizare la nivel mondial al acestei legi, din moment ce guvernul Statelor Unite va avea, de asemenea, posibilitatea de a penetra calculatoarele utilizatorilor de oriunde în lume, la nivel global, folosind un browser VPN sau Tor. Acesta este motivul pentru care am tradus îndemnul original la acțiune în 26 de limbi și facem mari eforturi pentru a o împărtăși la nivel global.

reject rule 41 changes

Ce este atât de greșit cu modificările la articolul 41?

Schimbările acestei legi ar putea crește dramatic frecvența organelor de aplicare a legii care ar putea pătrunde în calculatoarele utilizatorilor pe ascuns. Asta pentru că modificările vor autoriza aproape orice judecător federal sau magistrat din țară să emită aceste mandate. Organele de aplicare a legii pot căuta extrem de mult, până vor găsi magistratul sau judecătorul prietenos cu aceste activități, sau necunoscător din punct de vedere tehnic, putând fi manipulat să să semneze aceste mandate periculoase - în Statele Unite.

În conformitate cu aceste modificări ale legii, judecătorii din aproape orice district al SUA ar putea autoriza organele legii să caute la distanță și să penetreze calculatoarele oamenilor, în cazurile în care tehnologia lor de confidențialitate și de protecție ascunde localizarea calculatorului lor. Acest lucru înseamnă că cei mai preocupați de confidențialitate sunt susceptibili de a fi afectați în mod disproporționat de această schimbare de lege.

În multe cazuri, judecătorii și magistrații ar fi probabil în necunoștință de cauză de foarte multe ori și ar putea semna mandate pentru calculatoare localizate peste tot în lume, nu doar în Statele Unite, indiferent de protecția juridică a altor țări.

Schimbările de lege invită, de asemenea, organele de control să obțină un singur mandat pentru a căuta la distanță în mii de calculatoare, încălcând protecțiile din Al Patrulea Amendament al Constituției SUA și legea internațională a drepturilor omului.

Așa numitul hacking, penetrarea printr-un mod ascuns în calculatoare, copierea datelor, ștergerea de date, sau executarea de cod poate avea consecințe grave pentru utilizatori și dispozitivele lor. Un agent guvernamental ar putea face, de fapt, mai multe pagube calculatoarelor utilizatorilor nevinovați, în timpul unei investigații botnet decât botnet-ul în sine. În cazul în care Congresul va autoriza vreodată hacking-ul guvernamental, aceasta trebuie să aibă limite stricte pentru atunci când este permisă o astfel de acțiune și protecții puternice pentru utilizatori, în concordanță cu Constituția SUA și drepturile internaționale ale omului.

În cazul în care Congresul SUA nu acționează, această nouă actualizare a legii va intra în vigoare, pur și simplu, la data de 1 decembrie 2016. De aceea, noi trebuie să acționăm și această schimbare de regulă trebuie modificată. Distribuie acest post pe rețelele sociale și pe blogul tău. Distribuie pe Facebook! sau trimite un Tweet!

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 84%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Kristina Perunicic a lucrat ca Editor pentru vpnMentor. Este expertă în securitate cibernetică și are un interes puternic pentru VPN-uri și importanța acestora în peisajul confidențialității digitale.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.