Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cum să testați securitatea unui VPN

Kanishk Jain Cercetător științific

Scopul principal al utilizării oricărui serviciu VPN este securitatea datelor. Dar cum puteți să vă asigurați că un VPN vă protejează cu adevăratt? Există câțiva pași implicați în timpul setării unei rețele VPN care lasă posibilitatea unor erori care ar putea să vă expună datele și adresa IP, chiar dacă sunteți conectat la o rețea VPN.

În acest articol, vă vom ghida prin diferite instrumente care pot fi utilizate pentru a verifica conexiunile VPN pentru diferite tipuri de expuneri. Toate diferitele instrumente de testare menționate vă vor anunța dacă VPN-ul vă protejează sau nu.

 1. Testul de expunere DNS

DNS nu este altceva decât sistemul de nume de domeniu. Este utilizat pentru a oferi un acces mai ușor la site-uri prin traducerea numelor de domenii la adresele IP corespunzătoare. De exemplu, vpnmentor.com a primit o adresă IP 104.25.7.109. Puteți să verificați adresa IP utilizând acest instrument.

În cazurile generale, serviciul de traducere a numelor de domenii la adresele IP corespunzătoare este realizat de furnizorul dvs. de servicii Internet (ISP). Cu toate acestea, atunci când utilizați o rețea VPN, adresa dvs. IP reală este mascată, împiedicând alți oameni să vă urmărească locația.

Uneori, cererile de traducere se scurg din tunelul VPN. Din această cauză, adresa IP și locația furnizorului de servicii de internet sunt expuse lumii exterioare. Pentru a rula un test de expunere DNS, conectați-vă la o rețea VPN al cărei server este situat în afara țării dvs. Apoi puteți utiliza anumite instrumente, cum ar fi dnsleaktest.com. Dacă adresa IP, locația și alte detalii se potrivesc cu cea a furnizorului dvs. de servicii de internet, DNS dvs. este expus.

Rețineți că expunerile DNS nu expun adresa dvs. IP. Expun adresa IP și locația furnizorului dvs. de servicii de Internet, care pot fi utilizate pentru a vă urmări cu ușurință adresa IP.

Pentru a preveni expunerile de date DNS, utilizați o rețea VPN care are propriul sistem DNS criptat.

 1. Testul de expunere a adresei IP

Majoritatea VPN-urilor pretind că vă protejează adresa IP, însă realitatea este destul de diferită. Conform unui studiu al aplicațiilor Android VPN, s-a constatat că 84% dintre VPN-urile expun adresa IP reală a utilizatorului.

Pentru a testa serviciul VPN pentru expuneri de adrese IP, utilizați instrumentul nostru de testare a expunerilor IP.

Trebuie să rețineți că, pentru a testa un serviciu VPN pentru expunerea adreselor IP, este necesar ca conexiunea VPN să fie activă, chiar și atunci când se află în faza de reconectare. Majoritatea VPN-urilor vă vor expune adresa IP în timp ce să reconectați după o conexiune abandonată.

În cazul în care conexiunea VPN scade, VPN-urile ar trebui să aibă un întrerupător, care blochează complet traficul pe Internet.

Pașii pentru a testa un VPN pentru expunerea adresei IP în faza de reconectare:

 1. Deconectați-vă de la Internet, menținând conexiunea VPN funcțională.
 2. După ce conexiunea a scăzut, reconectați și rulați rapid-fire Secvență de testare IP. Acest lucru se poate face prin deschiderea mai multor taburi ale paginii web de testare IP și apoi reîmprospătarea fiecăreia cât de repede posibil.
 3. Odată ce VPN-ul se reconectează, opriți reîmprospătarea și verificați rezultatele testului.
 4. Dacă adresa IP reală este văzută în câteva file, aveți o expunere la reconectare.

Pentru a preveni expunerea adresei IP, trebuie să vă asigurați că aveți o rețea VPN securizată. Puteți dezactiva manual conectivitatea IPv6 pe dispozitiv dacă aveți expuneri de IPv6. De asemenea, rețineți că dacă VPN-ul dvs. acceptă IPv6, obțineți automat o protecție împotriva IPv4.

 1. Test de expunere WebRTC

WebRTC este o definiție API văzută preponderent în browserele web, cum ar fi Firefox, Chrome și Opera, care permite partajarea de fișiere P2P împreună cu conversații vocale și video într-un browser web, fără a fi nevoie de pluginuri sau extensii externe. Există diverse plugin-uri disponibile pentru a adăuga suport WebRTC extern pentru Internet Explorer și alte browsere.

Atunci când adresa dvs. IP este expusă prin intermediul API-urilor WebRTC, se produce o expunere WebRTC. Puteți testa VPN-ul pentru expunerea WebRTC accesând site-ul web, Perfect Privacy WebRTC Test.

Puteți dezactiva WebRTC în browserul pe care îl utilizați pentru a preveni expunerea acestuia.

Testul vitezei VPN

Pe lângă confidențialitate și securitate, viteza este, de asemenea, unul dintre cele mai importante aspecte ale oricărui serviciu VPN. Există o mulțime de factori care afectează viteza VPN. Iată o listă a câtorva dintre ei.

 1. Limitările furnizorului dvs. de servicii de internet

Nu contează cât de rapid este VPN-ul dvs., viteza acestuia nu va fi niciodată mai mare decât viteza pe care o oferă furnizorul dvs. de servicii de internet. ISP controlează viteza globală a Internetului.

 1. Nivelul de criptare

Odată cu creșterea nivelului de criptare, viteza VPN începe să scadă. Protocolul L2PT este mai sigur decât protocolul PPTP, dar are o viteză semnificativ mai mică. Dacă majoritatea sarcinilor pe care le realizați pe internet nu au nevoie de un nivel ridicat de criptare, preferați să utilizați un nivel mai scăzut de criptare.

 1. Distanța fizică dintre utilizator și serverul VPN

Acesta este cel mai frecvent aspect care afectează viteza VPN. Dacă vă aflați în India și folosiți un server VPN aflat în Statele Unite, va trebui să acceptați viteze mai slabe pe internet. Alegerea unui serviciu VPN al cărui server se află în proximitatea dvs. va rezolva această problemă.

 1. Numărul de utilizatori activi pe serverul VPN

Mulți furnizori de servicii VPN populare au serverele lor supraîncărcate cu utilizatori care au ca rezultat viteze reduse. Înainte de a cumpăra un VPN, asigurați-vă că acesta oferă o pagină de stare a serverului cu informații privind lățimea de bandă în timp real.

 1. Setările pentru firewall

Setările de firewall nu trebuie să interfereze cu traficul VPN sau performanța procesorului, deoarece pot afecta în mare măsură viteza.

 1. Puterea de procesare a dispozitivului dvs.

Ori de câte ori o rețea VPN este activă pe computer sau pe dispozitivul mobil, dispozitivul funcționează în mod constant în fundal pentru a cripta și decripta pachete de informații. Aceasta utilizează o cantitate considerabilă de putere de procesare. Cu cât este mai rapidă viteza internetului, cu atât este nevoie de mai multă putere de procesare.

Deci, chiar dacă VPN-ul dvs. este rapid și aveți o conexiune la internet de înaltă calitate, CPU-ul dvs. ar putea să vă limiteze capacitatea de viteză maximă.

Pentru a testa VPN-ul pentru viteză, vizitați site-ul Speedof.me

Ce trebuie să faceți dacă aveți o expunere?

Dacă aveți expuneri de VPN, puteți contacta echipa de asistență VPN și încerca să remediați problema. În afară de aceasta, puteți trece la un serviciu VPN de înaltă calitate, care nu vă va pierde datele. Serviciile VPN vizează, în general, utilizatorii neexperimentați și îi atrag prin tehnicile de marketing.

Cu aceste instrumente, puteți să vă testați VPN-ul pentru a vă asigura că vă asigură datele și că nu vă expuninformațiile.

Iată o listă cu VPN-urile pe care le recomandăm.

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 77%!
3
9.5 /10
9.5 Scorul nostru
Economisiți 84%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Kanishk este blogger cu jumătate de normă și tocilar full-time în tehnologie, căruia îi place să scrie despre domeniul tehnic.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback