Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cum să previi atacurile cibernetice: Ghid pentru IMM-uri

Sarit Newman Cercetător în securitatea Internetului

Companiile mici și mijlocii, în general, nu se gândesc la securitatea cibernetică, iar dacă o fac, nu cred că li se va întâmpla lor. Potrivit unui studiu realizat de KPMG care a investigat 1000 de companii mici din Marea Britanie, 51% au spus că nu cred că li se va întâmpla lor un atac cibernetic. Cu toate acestea, 60% dintre companiile intervievate au fost deja victime ale unui atac cibernetic.

Un atac cibernetic reprezintă mai mult decât pierderea câtorva documente și poate avea un impact devastator asupra unei companii, mari sau mici. Mai jos, dezvăluim pașii unui atac cibernetic, repercusiunile și cum să-l împiedicăm fără a investi prea mult timp și bani.

Odată cu creșterea economiei, tot mai multe companii nu reușesc să-și protejeze în mod adecvat datele. În timp ce multe companii pretind că nu se protejează deoarece cred că sunt prea mici pentru a fi atacate, majoritatea nu doresc să-și petreacă timpul sau banii pe ceva ce nu cred că li se va întâmpla. Cu toate acestea, prevenirea unui atac în primul rând costă mult mai puțin decât reparația companiei după atac.

Ce este un atac cibernetic?

Un atac cibernetic este o încercare a hackerilor de a distruge rețeaua de calculatoare sau sistemul. Acesta constă, de obicei, dintr-o încălcare a datelor, care se întâmplă atunci când datele sensibile sau confidențiale au fost văzute, utilizate sau furate de către o persoană neautorizată. Un atac cibernetic poate fi sub forma furtului de identitate, virușilor, malware-ului, fraudei sau extorcării.

Cele mai frecvente atacuri cibernetice sunt atacurile de răscumpărare, care criptează datele care pot fi eliberate numai dacă sunt plătite. WannaCry și Petya sunt două exemple recente ale unui atac de răscumpărare.

O altă formă de atac cibernetic este un sniffer, destinat să colecteze traficul care circulă în și din computer. Deși ar putea părea inofensiv, acest atac cibernetic este capabil să exploateze companii.

Cum se întâmplă un atac cibernetic?

Există multe modalități prin care hackerii pot accesa rețeaua, dar multe atacuri din zilele noastre sunt subtile și silențioase, ceea ce le face greu de detectat.

Atacurile cibernetice apar de obicei prin e-mailuri, atacuri mobile sau deturnarea traficului. Recentul atac Petya a fost declanșat printr-o actualizare a unui sistem contabil pe care trebuie să îl utilizeze toate companiile care lucrează cu guvernul ucrainean. Există și o altă metodă de atac, denumită Distribuit Denial of Service (DDoS), care trimite cantități mari de trafic pentru a bate sistemul. Prin blocarea sistemului, acesta împiedică utilizatorii să acceseze site-ul sau serviciul. (Acest lucru s-a întâmplat cu Twitter, Spotify și Reddit în octombrie 2016). Dar pentru companiile mici, care nu au o bază de utilizatori prea mare, e-mailurile phishing sunt, de obicei, vinovate.

Mesajele de phishing sunt cea mai obișnuită metodă de a elibera un virus.

Deoarece e-mailurile phishing sunt concepute să arate ca e-mailuri sigure, este foarte greu să le detectezi. Potrivit lui Tim Bandos, directorul securității cibernetice de la Digital Guardian, cel mai bun mod de a preveni atacurile cibernetice de a-ți cripta și deteriora datele este prin educarea angajaților și prin formarea acestora pentru a afla cum arată un e-mail de phishing. Mesajele de e-mail de tip phishing prezintă de obicei un fel de urgență și includ o extensie de fișier. Unii hackeri vor petrece luni analizând o afacere înainte de a trimite un e-mail de phishing destinat să semene cu un e-mail intern. Deși este greu de detectat, cu educația adecvată, angajații vor ști cum să le identifice.

Care sunt repercusiunile?

În timp ce multe companii consideră că nu vor fi atacate, tot merită investiția. CSO a raportat în 2017 că costurile criminalității cibernetice se estimează că vor atinge 6 trilioane de dolari anual până în 2021. Este o amenințare gravă și nu ar trebui trecută cu vederea.

Potrivit unui articol din Digital Guardian, care a intervievat 44 de experți în securitate, "prevenirea atacurilor de răscumpărare, în primul rând, îți poate salva zeci de mii de dolari - sau poate milioane - pierderi cauzate de operațiuni întrerupte, pierderi de date și alte consecințe. "Pierderea datelor are un impact devastator asupra companiilor, atât din punct de vedere financiar, cât și din partea clientului. Chiar dacă un atac de răscumpărare ar putea cere doar 300 de dolari, companiile nu își pot permite să-și piardă reputația, iar acest lucru se întâmplă după un atac cibernetic. Dintre companiile care au fost victime ale serviciilor cibernetice în sondajul KPMG, 89% au declarat că le-a afectat foarte mult reputația. Clienții depind de tine să le păstrezi informațiile în siguranță și, dacă ești victima unui atac cibernetic, aceștia se vor gândi de două ori înainte de a-ți utiliza serviciile.

Care sunt modalitățile de prevenire a atacurilor cibernetice?

După cum am menționat mai sus, menținerea angajaților tăi la zi cu privire la atacurile cibernetice și educarea lor în ceea ce privește modul în care arată aceste atacuri reprezintă una dintre cele mai bune metode de a preveni atacurile. Cu toate acestea, este  important să iei măsuri de precauție suplimentare.

Instalează un program antivirus

Deși atacurile cibernetice sunt de obicei direcționate către companii, virușii se distribuie în mod aleatoriu și sunt mult mai des întâlniți. Deși un virus nu ar putea să îți cripteze datele, acesta ar putea să le fure și să-ți infecteze computerul, încetinindu-ți productivitatea. Cel mai bun program antivirus poate bloca adesea 99% din virușii cunoscuți. De asemenea, te poate proteja împotriva programelor spyware concepute pentru a examina acțiunile companiei tale și a-ți înregistra datele. Te protejează, de asemenea, de spam-ul nedorit, de care nimeni nu vrea să se ocupe. Găsește un bun software antivirus care rulează verificări zilnice și actualizări pentru a-ți păstra calculatoarele și datele protejate.

Folosește un Firewall

Un Firewall împiedică accesul virusilor la computer.

În timp ce software-ul antivirus poate detecta, de obicei, un virus și te scapă de el, un firewall îl împiedică să intre în calculator. Un Firewall este, în principiu, un paravan care se află între computer și internet. Pe măsură ce navighezi pe web, trimiți constant pachete de informații. Un firewall filtrează aceste pachete și acționează ca un scut pentru orice dăunător. Cu toate acestea, dacă un virus trece, un firewall nu îl va putea elimina.

Utilizează o rețea VPN

Dacă ai o companie mică sau medie, este posibil ca cel puțin unii dintre angajații tăi să lucreze de la distanță. Telefoanele și tabletele inteligente avansate facilitează productivitatea în afara biroului sau chiar în timpul unei călătorii. Dar dacă nu poți asigura angajaților o rețea securizată, este posibil ca compania să fie expusă riscului de hackeri. Mai ales dacă te afli pe o rețea WiFi publică, hackerii pot intercepta cu ușurință orice date pe care angajatul le trimite. Un VPN, care poate fi folosit oriunde și pe aproape orice dispozitiv, criptează datele, făcând interceptarea mult mai dificilă.

VPN-urile sau rețelele virtuale private au fost create inițial pentru companii mari și guverne astfel încât angajații care lucrează de la distanță să se poată conecta în siguranță la rețeaua companiei fără a periclita datele. Un VPN creează un tunel între dispozitivul lucrătorului și serverul companiei, protejându-l de hackeri sau de alții care ar putea dori să fure date. De asemenea, criptează datele, deci chiar dacă sunt furate, vor fi aproape imposibil de descifrat.

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 84%!

Deși există versiuni gratuite disponibile, este recomandabil să plătești pentru o rețea VPN. Indiferent dacă includ anunțuri pop-up, o conexiune lentă sau chiar îți urmăresc datele, serviciile VPN gratuite vin de obicei cu o defecțiune. Cu o versiune plătită, poți fi sigur că vei avea o conexiune securizată cu criptare de date de mare viteză și nu care nu va colecta datele. Majoritatea VPN-urilor oferă reduceri la prețuri accesibile. Pentru mai multe informații despre diferențele dintre VPN-urile gratuite și cele plătite, consultă articolul nostru despre VPN-uri gratuite.

Cum să începi

Nu este niciodată prea târziu să te protejezi împotriva atacurilor cibernetice, dar este mai bine să nu aștepți până când ești afectat de unul. Atacurile cibernetice se pot întâmpla oricărei companii, fie ea mare sau mică. Poți începe să cercetezi programele antivirus și să consulți VPN-urile noastre care se vor potrivi nevoilor companiei tale. Cel mai important este să te păstrezi pe tine și pe angajații tăi la curent cu atacurile cibernetice (acestea sunt cele mai bune bloguri pentru a urmări știrile despre securitatea online). Luarea de măsuri de precauție împotriva atacurilor cibernetice îți va menține afacerea fără probleme.

Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Sarit este un scriitor cu experiență în domeniul securității pe internet și un editor cu o obsesie pentru o gramatică adecvată. A scris pentru multe companii și a redactat numeroase texte, inclusiv manuscrise de 300 de pagini. Îi place să fie organizată și crede că toată lumea are dreptul la intimitatea online.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.