Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cum Să Îți Securizezi Datele Dacă Îți Cade Conexiunea VPN

Daniel Krohn Cercetător în domeniul securității cibernetice

Ok, deci dacă încă ești în căutarea unei ferestre de cumpărături pentru VPN-ul ideal sau deja folosești unul de ceva timp, vei ști că există o caracteristică vitală de "make sau break" pe care o căutăm cu toții: o conexiune stabilă.

Chiar dacă nu ai mai folosit vreodată o rețea VPN, cu siguranță nu ești străin în fața unei conexiuni WiFi instabile – ce determină abandonarea și întreruperea fluxului de lucru. S-a întâmplat. Cu toate acestea, pierderea conexiunii VPN este o chestiune diferită. La urma urmei, ce întrebuințare mai are un VPN atunci când conexiunea scade - redirecționarea datelor prețioase și private înapoi prin ISP? Ar fi ca și cum nu ai avut niciodată un VPN.

Vei fi ușurat să știi că există mai multe metode prin care să te protejezi și să te asiguri că acest scenariu este aproape inevitabil. Deci, înainte de a alinia mai multe Torrente sau de a urmări Netflix, va trebui să te asiguri că dacă sau când VPN-ul tău cedează, fluxul de date se oprește - în loc să se întoarcă în mâinile ISP.

Indiferent dacă utilizezi Windows, Mac sau Linux, iată câteva soluții:

 1. Alege un VPN care include un "Kill Switch" (comutator de închidere).

  Acesta este un instrument trimis de Dumnezeu pentru un novice sau un utilizator non-tech care preferă să evite o sarcină potențial consumatoare de timp pentru ajustarea setărilor de pe computer. "Kill Switch"-ul, odată o caracteristică practic inexistentă, este astăzi una dintre cele mai sofisticate caracteristici ale furnizorilor de VPN.

Fiind pre-construit în mai multe programe VPN, "Kill Switch"-ul este la fel de simplu ca și verificarea unei cutii - câteodată îi este dat și alt nume (cum a făcut Mullvad, mai sus). Îți oferă o liniște sufletească absolută, indiferent de ce se întâmplă, și garanția că traficul nu va evada din computerul tău, în cazul în care VPN-ul cedează. Unele programe vor încerca chiar și în mod automat să se reconecteze - o facilitate bonus utilă dacă intenționezi să fii departe de computerul tău pentru o perioadă lungă de timp.

Deci, dacă VPN-ul tău actual nu cuprinde această facilitate, atunci poate că este timpul să parcurgi următorul pas și să sari la o altă companie care știe cum să aibă grijă de clienții săi.

Iată o listă de companii de top care au implementat un "kill switch" în software-ul lor:

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!

Utilizatorii de Torrent ar trebui să utilizeze VUZE (Windows, OSX)

Acest client Torrent prietenos VPN are capacitatea de a se restabili dacă utilizezi o rețea VPN. Vuze are atât de mare grijă încât îți va oferi chiar și un mesaj de avertizare care îți oferă șansa de a utiliza clientul prin VPN. Mulțumiri Vuze.

Făcând clic pe da, ar trebui să configureze automat acest lucru. Dacă nu, atunci nu te panica - este ușor de setat manual.

 • Accesează opțiunile Instrumente >> Opțiuni. Fă clic pe "Avansat" la rubrica: "Competență utilizator"
 • Apoi fă clic pe Conexiune >> Setări avansate de rețea

 • Scanează lista din partea dreaptă și alege adresa IP care corespunde VPN-ului tău.
 • Copiază și inserează numele interfeței în "Adaugă adresa IP locală sau interfața"
 • Acum fă clic pe "Implică legăturile IP..."

Vei ști dacă traficul Torrent este direcționat prin VPN atunci când pictograma de rutare, din partea dreaptă jos, se colorează în VERDE. Când conexiunea VPN se oprește, toate procesele se opresc. Pfiu. Este posibil ca pictogramei să îi ia câteva secunde pentru a deveni verde, dar stai liniștit, datele nu vor evada atunci când VPN-ul se oprește.

 1. Descarcă VPNetMon - numai pentru utilizatorii Windows

Dacă furnizorul tău actual de VPN sau cel pe care îl dorești, nu are un "kill switch", nu dispera. VPNetMon este o aplicație software gratuită, numai pentru utilizatorii de Windows, proiectată să închidă automat programele care accesează internetul când VPN-ul conectat este pierdut. Deși va trebui să configurezi manual acest lucru, este foarte simplu.

Să demonstrăm cum funcționează acest lucru:

 • Descarcă VPNetMon de aici: extrage și execută.
 • Apoi fă clic pe opt. Apoi poți selecta exact ce programe să se închidă atunci când se pierde conexiunea VPN (A).
 • Introdu primele două numere ale adresei IP (găsite sub "IPV4 căsuțe de adrese") în caseta "VPN IP Start" (B).

 • Fă o testare prin deconectarea manuală de la VPN. Dacă vezi că toate programele se închid, atunci felicitări, ți-ai creat propriul kill switch personalizat.
 • Asigură-te că lansezi fiecare program pe care dorești să-l utilizezi prin intermediul programului VPNetMon.
 • Acum, când te conectezi la VPN-ul tău, vei vedea că adresa IP apare VERDE într-una din casetele inferioare "Adresele IPV4" (C).
 1. Încearcă verificarea VPN - Windows și Linux

Un alt program de monitorizare - de data aceasta, utilizatorii Linux sunt invitați la petrecere. Mai mult decât VPNetMon, acest software simplu dar eficient se asigură că toate programele (de exemplu, BitTorrent) se vor închide automat atunci când conexiunea VPN scade.

Este un software autonom care poate fi folosit alături de alte programe VPN, dar funcționează cel mai bine atunci când utilizează OpenVPN cu furnizori care nu oferă propriul "kill switch".

 • Descarcă gratuit versiunea pro de aici [http://www.guavi.com/vpncheck_free.html]. Odată descărcat și deschis, fă clic pe "config". Dacă utilizezi Windows, poți introduce numele de utilizator VPN și parola pentru a te conecta cu un cont existent.

 • Alege programele care dorești să se închidă dacă VPN-ul tău se deconectează făcând clic pe "Ciclul IP Task". Vei putea alege să oprești aceste programe sau chiar să întrerupi întreaga conexiune la Internet dacă VPN-ul nu reușește.

"Timp buclă (sec)" este frecvența cu care dorești ca programul să verifice dacă conexiunea VPN este activă. Imaginea arată "2", astfel că programul va verifica conexiunea la fiecare 2 secunde.

În Concluzie

Oricare ar fi activitățile tale online - torrenting, streaming, descărcare - aceasta este o zonă pe care nu îți permiți să o ignori și, cu aceste metode libere și variate, nu există nici un motiv pentru a-ți lăsa datele să se întoarcă la ISP.

Implementarea propriului "kill switch" poate necesita muncă manuală, însă o soluție complexă este mai bună decât nici o soluție. Este o ușurare că furnizorii VPN oferă acum acest lucru ca un mecanism încorporat - economisind timp, bani și stres. "Kill switch"-ul este într-adevăr un scut excelent pentru războinicii de confidențialitate din zilele noastre.

Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

 • Daniel Krohn
 • Daniel Krohn Cercetător în domeniul securității cibernetice

Scriitor de tehnică cu pasiune pentru intimitatea mediului online.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.