Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cum să deblocați WhatsApp în China

Ronald Corker Actualizat la 15 feb,2024 Informație verificată de Eric Raue Cercetător în securitate cibernetică

Cenzura internetului în China nu este nimic nou. Marele Firewall din China îi împiedică pe cetățenii săi să acceseze orice conținut considerat a fi contrar principiilor partidului comunist. Recent, accentul guvernului chinez s-a schimbat ușor, iar țara blochează acum aplicația de mesagerie WhatsApp.

Până în prezent, WhatsApp a fost singurul produs deținut de Facebook, care era încă disponibil în China. Facebookul însuși și Instagram au fost blocate de-a lungul timpului în conformitate cu regulile actuale de cenzură.

Guvernul chinez nu este deranjat de faptul că WhatsApp permite comunicarea; mai degrabă, nu poate tolera faptul că nu este capabil să vadă ce se comunică. Tehnologia de criptare WhatsApp este făcută astfel încât nici proprietarii aplicației Facebook nu pot vedea conversațiile, citii mesajele text sau accesa fișierele trimise prin intermediul serviciului.

Blocarea WhatsApp nu a fost deloc ușoară pentru guvern, care a trebuit să adopte o abordare multiplă, care să îi permită să perturbe diferite părți ale serviciului înainte de a-l bloca complet.

Asta înseamnă că singura cale de acțiune pentru cei din China este să se mute la aplicația WeChat controlată de guvern, unde fiecare conversație poate fi ușor monitorizată?

Cum să ocoliți blocajul WhatsApp în China

Ca și în cazul oricărei alte forme de cenzură pe internet, există întotdeauna o modalitate de a o ocoli. În acest caz, o rețea VPN vă va permite să ocoliți blocajul. Un VPN îți schimbă adresa IP folosind un server adăugat și criptează și datele tale. Puteți citi mai multe despre VPN în ghidul nostru.

Aici, la vpnMentor, am testat temeinic numeroase servicii VPN, pe mai multe dispozitive diferite. Ca rezultat, oferim o listă a VPN-urilor de top din punct de vedere al fiabilității, eficacității, vitezei și securității.

Important. Utilizarea VPN-urilor în China este supusă unor reglementări stricte și poate fi ambiguă din punct de vedere juridic - sunt permise numai serviciile VPN aprobate de guvern. Cu toate acestea, nu există rapoarte publice de turiștii care să fi fost mustrați pentru că au folosit un alt VPN în China. Totuși, trebuie să studiați regulile de utilizare a unui VPN din zona în care vă aflați pentru a evita potențiale riscuri și consecințe legale. vpnMentor nu încurajează încălcarea legilor sau utilizarea unui VPN în scopuri ilegale.

Top VPN-uri pentru a accesa WhatsApp în China

Acestea sunt cele mai bune VPN-uri care au serviciu în China și deblochează cu succes Whatsapp.

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
5.3 /10
5.3 Scorul nostru
Economisiți 59%!
3
9.0 /10
9.0 Scorul nostru
Economisiți 50%!

Fiecare dintre primele 3 VPN-uri listate are propriile sale puncte forte, dar toate acestea sunt mai mult decât capabile să ocolească controalele instituite de guvernul chinez.

Pot găsi VPN-uri gratuite?

Desigur, puteți găsi servicii gratuite. Cu toate acestea, aceste servicii gratuite sau limitate nu sunt comparabile cu serviciul complet pe care îl primiți atunci când cumpărați acces la software. Acestea implică viteze mai mici, o lățime de bandă limitată, mai puține opțiuni de conectare și posibilitatea blocării. Pentru a obține cele mai bune rezultate dintr-un serviciu VPN, este întotdeauna cel mai bine să optați pentru un serviciu plătit.

Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Ronald este un redactor cu experiență interesat de securitatea cibernetică și confidențialitatea pe internet. El este pasionat de utilizarea scrisului pentru a-și educa și informa cititorii și pentru a-i ajuta să-și păstreze siguranța online.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.