Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cum să urmărești Amazon Prime Video Online cu un VPN (2024)

Kate Veale Actualizat la 11 mar,2024 Informație verificată de Emma Browne Editor senior

VPN-urile poate fi utile pentru a viziona conținutul Amazon Prime Video în mai multe moduri. De exemplu, dacă furnizorul tău de internet îți limitează viteza când detectează că intri pe APV, aceste instrumente te pot ajuta prin ascunderea activităților tale online, astfel încât ISP-ul să nu poată vedea că faci streaming.

De asemenea, VPN-urile pot fi folosite în teorie și pentru a urmări conținut Amazon Prime Video dintr-o altă regiune. Acest lucru este posibil pentru că VPN-ul îți poate oferi o adresă IP dintr-o altă țară (ceea ce înseamnă că poți folosi biblioteca APV din acea țară). Totuși, accesarea conținutului în acest mod contravine termenilor Amazon și poate duce la închiderea contului. De asemenea, poate constitui o încălcare a drepturilor de autor, așa că nu îți recomandăm să o faci.

Pentru vizionarea serialelor și filmelor la cea mai bună calitate, ExpressVPN este cea mai bună alegere pentru APV. Este cel mai rapid VPN pe care l-am testat, oferindu-ți optime viteze pentru Full HD sau chiar 4K. De asemenea, poți testa ExpressVPN fără niciun risc — dacă nu ești complet mulțumit, ți se oferă o garanție de rambursare a banilor de 30 zile, pe care te poți baza.

Vizionează Prime Video astăzi

Ghid rapid: Cum să vizionezi Amazon Prime Video cu un VPN în 3 pași simpli

 1. Descarcă un VPN. Pentru streaming Ultra HD fără întreruperi pe Amazon Prime Video, îți recomand ExpressVPN.
 2. Conectează-te la un server local. Alege un server din țara ta pentru a obține cele mai bune viteze. Acest lucru te ajută să-ți folosești în continuare contul Amazon Prime Video cu biblioteca regională.
 3. Începe să urmărești Amazon Prime Video. Doar conectează-te la contul tău de APV ca de obicei și ești gata de streaming. Dar, dacă acest lucru nu funcționează, consultă ghidul detaliat de mai jos și vezi câteva sfaturi suplimentare.

Cele mai bune VPN-uri pentru Amazon Prime Video în 2024

1. ExpressVPN — Cel mai bun VPN pentru APV cu viteze optime pentru Ultra HD

 • Cea mai bună alegere pentru APV cu cele mai rapide viteze pentru imagini 4K / UHD
 • 3.000 servere în 105 țări (inclusiv în România), așadar este aproape garantat că vei găsi unul potrivit pentru locația ta
 • Funcționează cu: APV SUA, UK, DE și JP
 • Compatibil cu: Windows, Mac, iOS, Android, Linux, Chrome, Firestick, televizoare smart și altele

ExpressVPN a avut cele mai rapide viteze în testele mele, fiind ideal pentru streaming Ultra HD pe APV. Colegul meu din SUA a reușit să se conecteze la un server american și să se bucure de serialele Amazon Prime Video US pe contul său, la cea mai înaltă calitate și fără lag. De exemplu, nu a întâmpinat nicio întrerupere când a vizionat The Marvelous Mrs. Maisel în Ultra HD.

Acest VPN funcționează foarte bine și cu Amazon Prime Video. Cu alte VPN-uri, de obicei pierzi timp căutând servere funcționale, dar cu acesta nu a fost cazul. În timpul testelor, colegul meu american a configurat ExpressVPN și a început să vizioneze APV în mai puțin de 2 minute. De asemenea, am avut colegi din diferite țări care au testat VPN-ul cu regiunile lor de Amazon Prime Video și niciunul nu a întâmpinat probleme.

Image showing the ExpressVPN app connected to a server in Germany over a browser streaming Champions League footballColegul meu din Germania a obținut viteze excelente cu ExpressVPN

De asemenea, ExpressVPN îți permite să vizionezi APV pe gadgeturi care nu suportă aplicații VPN în mod nativ. De exemplu, funcția MediaStreamer este compatibilă cu televizoarele inteligente, consolele de jocuri și Apple TV. Colegul meu din SUA l-a configurat pe televizorul său LG introducând o un DNS în setările de rețea. Într-un interval scurt, el sa putut viziona fără probleme Jack Ryan pe APV US. Cu toate acestea, este important să reții că MediaStreamer nu este o soluție VPN completă și, ca atare, este o funcție concepută pentru a funcționa doar cu conținut din SUA sau Marea Britanie..

Un mic dezavantaj al ExpressVPN este faptul că nu este cel mai ieftin de pe lista mea – abonamentele sale încep de la €6,29/lună. Cu toate acestea, serviciul oferă reduceri tot timpul. Când m-am abonat, am primit încă 3 luni de serviciu gratis. Când am calculat costul lunar, a fost mai mic decât abonamentul meu Prime.

Poți încerca ExpressVPN cu APV fără riscuri, deoarece vine cu o garanție de rambursare a banilor de 30 de zile. Dacă îți dai seama că nu este pentru tine, este ușor să îți recuperezi toți banii. Am testat personal această garanție apelând la serviciul de chatul live 24/7 pentru a-mi cere banii înapoi. Am primit un răspuns instantaneu, iar agentul nici măcar nu m-a întrebat de ce doresc anularea. Banii mi-au apărut în cont 5 zile mai târziu.

Ofertă ExpressVPN Iulie 2024: Pentru o perioadă limitată, puteți obține un abonament ExpressVPN cu până la 49% reducere! Nu ratați!

2. CyberGhost — Servere specializate pentru streaming ușor pe Prime Video

 • Servere optimizate pentru streaming pe APV
 • 11.690 servere în 100 țări (și în România), așadar aproape orice regiune este acoperită
 • Funcționează cu: APV US, UK, DE și JP
 • Compatibil cu: Windows, Mac, iOS, Android, Linux, Chrome, Firestick, smart TV-uri și altele

CyberGhost deține servere specializate adaptate pentru Amazon Prime Video și alte câteva platforme. Aceste servere, construite pentru a oferi o calitate premium pentru streaming, pot fi folosite pentru APV SUA, Marea Britanie, Germania, Japonia, Franța, Danemarca și Italia. Echipa noastră internațională de testare a încercat fiecare dintre aceste servere și niciunul dintre colegii mei nu a avut probleme cu accesarea APV sau streaming-ul la calitate înaltă.

Cu CyberGhost am avut o viteză de aproximativ 36 Mbps (aveți nevoie de numai 5 Mbps pentru streaming HD și de 25 Mbps pentru UHD). Cu o conexiune atât de rapidă, am putut să vizionez conținut fără pic de lag, iar episoadele următoare s-au încărcat în numai câteva secunde.

CyberGhost are un abonament lunar puțin mai scump, dar abonamentele sale mai lungi sunt destul de accesibile (puteți obține unul la prețul de numai $2,19/lună). Dacă alegeți un abonament de 6 luni (sau mai lung), beneficiați de o garanție de rambursare a banilor mai generoasă, de 45 de zile (abonamentul lunar oferă un interval de numai 14 zile).

Puteți folosi garanția de rambursare a banilor pentru a testa CyberGhost și, dacă nu vi se pare potrivit, puteți solicita înapoierea banilor prin serviciul de chat live non-stop (disponibil și în limba română). Procesul de rambursare este rapid și simplu. Am fost întrebat de motivul anulării, iar după numai 4 zile mi-am primit banii înapoi.

3. Private Internet Access (PIA) — Conexiuni Nelimitat, excelent pentru familiile numeroase de iubitori de Prime Video

 • Streaming pe Prime Video cu conexiuni nelimitate
 • Viteze de încredere pentru streaming APV în Ultra HD
 • Funcționează cu: APV US, UK și JP
 • Compatibil cu: Windows, Mac, iOS, Android, Linux, Chrome, Firestick, smart TV-uri și altele

PIA oferă conexiuni simultane nelimitate, ceea ce este excelent pentru fanii APV. De asemenea, este util pentru cei care dețin o mulțime de dispozitive. Mi-a plăcut că am putut viziona APV pe Macbook Pro, iMac, iPhone și 2 iPad-uri - totul fără să mă deconectez de la PIA. Vitezele au fost destul de mari pentru a viziona imagini HD pe toate dispozitivele simultan.

Acest VPN are servere optimizate pentru streaming în diferite regiuni, inclusiv SUA, Marea Britanie, Italia și Japonia – pentru a-ți fi mai ușor să folosești contul de Amazon dacă te afli în acele țări. Spre deosebire de CyberGhost, acestea sunt servere optimizate pentru streaming în general, nu special pentru APV. Cu toate acestea, sunt foarte utile deoarece poți sări de la Prime Video la Netflix fără a schimba serverele. Primești servere de streaming și în Islanda, Finlanda și Australia.

Când s-a conectat la locații din apropiere, testerul nostru din SUA a avut viteze de streaming impresionante. În timp ce testa PIA, s-a conectat la US West Streaming Optimized și a vizionat Birdman în Ultra HD. Filmul s-a încărcat imediat și a rulat fără lag. Alți colegi au raportat rezultate similare atunci când au testat serverele din regiunile lor.

Un lucru pe care colegii mei germani l-au remarcat este faptul că PIA nu are un server optimizat pentru streaming în Germania, dezavantajându-l în comparație cu ExpressVPN și CyberGhost. În consecință, nu funcționează cu Prime Video DE. Totuși, are o acoperire destul de bună, așadar este în continuare o alegere bună atâta timp cât nu te afli în Germania.

Poți încerca PIA cu APV folosind garanția de rambursare a banilor de 30 de zile. Eu am ales abonamentul pe termen lung, la prețul de $2,19/lună și am economisit 82% în comparație cu abonamentul mai scurt. În plus, am primit și câteva luni gratuite.

Când am testat garanția de rambursare a banilor, am contactat Serviciul de asistență pentru a solicita rambursarea. În urma unei scurte conversații, rambursarea mea a fost aprobată cu promptitudine. După cum mi s-a promis, mi-au fost înapoiați banii chiar a doua zi. Experiența a fost asemănătoare cu cea avută cu livrarea serviciului la Prime.

Aceste VPN-uri nu funcționează cu Amazon Prime Video: HMA, VyprVPN, Surfshark, NordVPN, și SaferVPN. Am testat mai multe servere ale fiecăruia dinte aceste VPN-uri (contactând chiar și serviciile lor de asistență) și niciunul nu a funcționat.

Întrebări frecvente despre vizionarea Amazon Prime Video cu un VPN

Cum vizionez serialele Prime Video care nu sunt disponibile în locația mea?

În teorie, cu un VPN — dar nu este recomandat. VPN-urile te pot ajuta să „împrumuți” un IP dintr-o altă țară, astfel încât să poți utiliza biblioteca APV din acea regiune. Totuși, acest lucru contravine Termenilor de serviciu Amazon și poate chiar să constituie o încălcare a drepturilor de autor. Deci, cel mai bine este să folosești un VPN doar pentru streaming UHD securizat pe Amazon Prime Video local.

Pot folosi un VPN pentru a viziona Prime Video pe Firestick sau Fire TV?

Da. Multe VPN-uri oferă aplicații native pentru dispozitivele Fire. Pentru a le instala, trebuie doar să accesezi Amazon Appstore pe dispozitivul tău Fire și să descarci aplicația. Dacă VPN-ul tău nu are o aplicație nativă pentru dispozitivele Fire, atunci o soluție este să conectezi dispozitivele FireStick sau Fire TV la un hotspot compatibil cu VPN. Pur și simplu conectezi VPN-ul la computer și creezi un hotspot WiFi, apoi conectezi dispozitivul Fire la acesta.

Pot viziona gratuit Prime Video?

Da. Deși APV este un serviciu pe bază de abonament, acesta oferă conținut gratuit susținut prin reclame pe canalul său Freevee. Trebuie doar să reții că Freevee este disponibil numai în SUA, Marea Britanie, Germania și Austria. Poți folosi un VPN pentru a viziona Freevee (și conținutul APV premium) în HD.

Ce se întâmplă dacă Amazon Prime Video îmi detectează VPN-ul și nu mai funcționează?

În primul rând, asigură-te că VPN-ul tău funcționează cu APV. Aceste VPN-uri au fost testate și confirmate, dar chiar și cele mai bune VPN-uri pot avea uneori probleme cu restricțiile avansate ale Amazon.

Alte trucuri pe care le poți încerca sunt:

 • Schimbă serverele. APV blochează în mod activ unele adrese IP ale VPN-urilor. Încearcă o locație diferită din aceeași țară pentru a găsi un IP funcțional pentru regiunea ta.
 • Reglează setările VPN-ului. Recomand să folosești un VPN cu un protocol premium precum Lightway sau WireGuard pentru vizionarea APV. OpenVPN standard este mai lent și mult mai ușor de blocat.
 • Folosește o altă metodă de vizualizare. De exemplu, dacă folosești aplicația Amazon, încearcă să te conectezi printr-un browser. De asemenea, poți încerca să te conectezi pe alt dispozitiv.
 • Contactează asistența. Serviciul de asistență pentru clienți al VPN-ului poate sugera o soluție sau poți raporta problema pentru a putea fi rezolvată.

Este legal să accesez Amazon Prime Video din altă țară?

Este o încălcare a contractului și poate fi considerată și o încălcare a drepturilor de autor. Deblocarea bibliotecilor Prime Video poate avea consecințe legale grave și poate duce la desființarea contului. Cu toate acestea, este legal să folosești un VPN cu Amazon Prime Video pentru a obține cele mai bune viteze de streaming - atâta timp cât vizionezi conținut care este disponibil în regiunea ta.

Vizionați conținutul Prime Video acum

Chiar și cele mai bune VPN-uri pot avea probleme în funcționarea cu Prime Video. Împreună cu echipa mea, am testat toate VPN-urile de top pentru a le găsi pe cele care îți permit să vizionezi Amazon Prime Video la cea mai bună calitate. Toate recomandările mele funcționează în mod fiabil cu această platformă și au viteze grozave pentru streaming în HD.

ExpressVPN este cea mai bună recomandare a mea pentru vizionarea Amazon Prime Video. Este ușor de utilizat și permite streaming fără întreruperi, chiar și în 4k. Poți încerca ExpressVPN fără niciun risc, deoarece vine cu o garanție de rambursare a banilor de 30 de zile.

În concluzie, cele mai bune VPN-uri pentru Amazon Prime Video sunt...

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.5 /10
9.5 Scorul nostru
Economisiți 82%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Kate scrie și editează pentru vpnMentor din 2018. Pasiunea ei este să ajute utilizatorii să se protejeze de amenințările online.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.