Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cum Să Creezi o Parolă Puternică - 7 Reguli de Aur

Daniel Krohn Cercetător în domeniul securității cibernetice

- Ai nevoie de parole diferite pentru diferite servicii - Actualizarea parolelor este o necesitate - Folosirea unei fraze (amuzante) este sugerată ca o modalitate de a crea parole. - Ia în considerare utilizarea verificării în doi pași

Pare prea mult mumbo jumbo?

Îți vom explica de ce crearea unei parolă puternice te poate proteja de tot felul de prădători online.

Înainte de a începe să investighez acest subiect mai riguros, am fost destul de derutat de ce ar vrea cineva să se hrănească din lumea mea online. La urma urmei, sunt mai degrabă neinteresant; Cu siguranță nu lucrez ca agent sub acoperire; De fapt, nu sunt chiar material pentru un stalker.

Adevărul este că nu contează cine sunt. Din orice motiv, există oameni care exploatează informațiile altor persoane.
După ce am cercetat extensiv subiectul și am vorbit cu diverse surse, mi-am dat seama că sunt o țintă la fel ca oricine altcineva. O parte din problema cu lumea online este că noi, ca utilizatori, pur și simplu nu ne dăm seama de potențialul a ceea ce introducem în acest ecran. Pe măsură ce internetul devine mai avansat, la fel și profesioniștii care știu cum să spargă, să hackuiască și să funcționeze în jurul problemelor noastre.

Hackerii vin sub toate formele, pentru a fi exact. Există 3 tipuri de hackeri și motivații specifice pentru fiecare:

1. În primul rând sunt hackerii cu pălărie albă – băieții buni care ne protejează de hackerii cu pălărie neagră care sunt plătiți pentru a crea viruși de computer sau a intra în sisteme. Alți hackeri includ hackeri cu pălărie verde, hackeri cu pălărie gri, hackeri spioni, teroriști cibernetici.

2. Lăsând deoparte hackerii, mai este și guvernul ce trebuie luat în considerare atunci când vine vorba de securitatea ta. NSA, printre alte guverne din întreaga lume, dorește să planteze o legislație care să le permită accesul la e-mailurile personale, la apelurile telefonice, la pagina web vizitată. Aceasta este cu siguranță o încălcare enormă a drepturilor. La urma urmei, de ce ar vrea NSA să afle despre fotografiile mele de pe Facebook. Încă nu sunt sigur.

3. În cele din urmă, există agenții de publiitate. Chiar dacă s-ar putea să nu faci nimic ce merită spionat sau criminal atunci când ești online, s-ar putea fi doar ținta unor reclame serios de enervante implantate în browser-ul tău web.

Deci, indiferent dacă ești subiect de publicitate sau ești prins într-o conspirație de hacking, cel mai bun sfat este să îți schimbi periodic parolele.
După ce am trecut prin sute de informații și am discutat cu experți, am elaborat cele 7 reguli de aur pentru a te proteja de toți barbarii de pe internet.

1. Creează parole diferite pentru diferite servicii:

Imaginează-ți dacă aceeași cheie îți deschis ușa mașinii, casa, biroul. Logica este destul de evidentă. Dacă un hacker reușește să ajungă într-un singur loc, el sau ea poate intra în altul și altul. Este esențial să ai o cheie diferită pentru o blocare diferită.

2. Schimbă parolele în mod regulat:

Se aplică aceeași logică. Păstrarea aceluiași lacăt pe ușă ani și ani este o invitație pentru un hoț. La un moment dat, lacătul este alterat; Codul este spart. Schimbă parolele în mod regulat. Unele aplicații au setări pentru a-ți reaminti să schimbi frecvent parolele. De exemplu, dacă utilizezi Windows, poți opta să schimbi frecvent parola de conectare Windows utilizând opțiunile de parolă din Politica de Securitate Locală. Pur și simplu selectează Politica Parolei din Politica Contului. Fă dublu clic pe vârsta maximă a parolei din panoul din partea dreaptă, introdu numărul de zile pe care îl dorești între parole și fă clic pe OK. Acum ai un memento inteligent.

3. Alege parola potrivită:

Parolele trebuie să aibă o lungime de cel puțin 16 caractere și să conțină o combinație de numere, simboluri, litere mari, litere mici și un spațiu. Nu ar trebui să fie repetiții, nici să fie un cuvânt real sau o identitate.

Sună destul de complicat, nu? Nu numai crearea lor este foarte enervantă, dar și amintirea lor.

O modalitate de a crea o parolă mumbo jumbo pe care să ți-o poți aminti este să o extragi dintr-o expresie: de exemplu “Am 3 capre roz și 5 pisici în casă.” Password generated: A3crș5pîc. Deci, în timp ce inventezi noi parole, este posibil să te și distrezi.

4. Optează pentru verificarea în doi pași:

Gmail, alături de Facebook, oferă această modalitate de a păstra securitatea intactă. Când te conectezi, ți se va cere pur și simplu să introduci un cod pe care ți-l trimite pe telefon. Rapid, inteligent și funcțional.

Google2steps

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5: Dezactivează completarea automată a numelor de utilizatori și a parolelor:

În mod esențial, dezactivând autocompletarea, te deconectezi atunci când ești departe de computer. Desigur, este enervant atunci când ești în mod constant îndemnat să introduci parola complicată atunci când părăsești computerul pentru câteva minute, dar este esențial atunci când folosești un computer public sau când îl împărtășești cu alții.

Pentru a dezactiva funcția în Internet Explorer, fă clic pe Instrumente > Opțiuni Internet > Conținut și alege butonul Setări din secțiunea Completare automată. Debifează numele de utilizator și parolele pe formulare. Fă clic pe OK, apoi selectați fila General și fă clic pe Ștergere > Ștergere Parole. Fă clic pe Închidere și pe OK. Debifează numele de utilizator și parolele pe formularele din caseta de dialog Setări de AutoCompletare.

În Firefox, fă clic pe Instrumente > Ștergeți datele private (sau apăsați pe Ctrl-Shift-Delete), verifică toate elementele și fă clic pe Ștergeți datele private acum.

În Google Chrome, fă clic pe butonul din meniul Chrome > Derulează până la sfârșitul paginii de setări și fă clic pe Afișați setările avansate > Derulează în jos și găsește secțiunea Parole și formulare > Debifează marca de lângă opțiunea Enable Autofill...

chrome_password
6: Echipează-te cu un manager de parole:

Există o mulțime de administratori de parole care stochează pur și simplu toate ghicitorile tale și completează intrările. Este ca și cum ai avea un pic de memorie cu tine. Unele opțiuni excelente includ 1Password, LastPass, Roboform. Tot ce trebuie să îți amintești este parola principală pentru a te conecta la managerul de parole.

Lastpass
Manager de parole LastPass

7: Nu trimite parola prin e-mail sau prin telefon:

Asta e destul de evident, dar nu știi niciodată când ai putea avea nevoie de un reminder.
Sfatul nostru: nu uita.

Deci, asta este tot. Ghidul nostru esențial în crearea unor parole puternice.

Imaginează-ți casa - cuibul tuturor posesiunilor, amintirilor, comorilor. Acum, imaginează-ți dacă tocmai ai lăsat ușa deblocată pentru orice trecător.

Parolele online sunt ca și cheile pentru casa ta. Indiferent de ce s-ar întampla, trebuie să te asiguri că lumea ta este în siguranță.

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

  • Daniel Krohn
  • Daniel Krohn Cercetător în domeniul securității cibernetice

Scriitor de tehnică cu pasiune pentru intimitatea mediului online.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.