Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cum Să Accepți Plăți Bitcoin cu BitcoinPay

Ditsa Keren Cercetător în tehnologie

Bitcoin, moneda epocii moderne, s-a evidențiat timp îndelungat pentru a schimba jocul sistemelor noastre financiare. Este un sistem de plăți criptate, de tip peer-to-peer, care nu are autoritate centrală și nu se bazează pe instituții financiare vechi ca băncile. În schimb, oferă o soluție complet anonimă pentru tranzacționarea bunurilor și serviciilor, contribuind în același timp la creșterea economiei de biți. În acest articol vom trece în revistă pașii necesari pentru deschiderea unui cont de comerciant bitcoin, care îți va permite să accepți plăți de la clienții tăi în Bitcoin, indiferent dacă ai sau nu un site web.

Înainte de a începe cu partea tehnică a lucrurilor, iată o scurtă introducere pentru a te ajuta să întelegi la ce referă Bitcoin.

Cu un bitcoin, fiecare tranzacție face ca moneda să fie mai puternică. La fel ca și internetul, bitcoinul poate fi folosit și dincolo de frontiere, ocolind restricțiile de țară și reglementările locale.

Cu toate acestea, ca sistem de plată electronică, bitcoinul este utilizat preponderent online și necesită o instalare inițială din partea celor care doresc să îl utilizeze.

În momentul în care ai terminat de citit acest articol, vei putea să accepți BitCoin ca un gateway de plată în magazinul tău de comerț electronic sau să-l încorporezi în magazinul brick-and-mortar.

Pentru a începe să accepți bitcoini:

Alege furnizorul de procesare a plăților de tip bitcoin (PSP) și deschide un cont bitcoin.

Există mai multe site-uri web care oferă servicii de gestionare a serviciilor de tip bitcoin, cum ar fi bitpay, coinify și bitcoinpay. Fiecare dintre aceste companii percepe taxe diferite și are caracteristici ușor diferite, așa că informează-te și găsește-l pe cel care ți se potrivește cel mai bine.

Revenind la bitcoinpay.com, configurarea contului este foarte ușoară. Pur și simplu fă clic pe butonul "Accept Bitcoin", introdu adresa de e-mail și asta este tot.

(Când am început să ne informăm pentru acest articol, am încercat să deschidem un cont pe bitpay dar, după completarea unor detalii, am aflat că bitpay nu acceptă conturile israeliene. În scopuri demonstrative, vom folosi butcoinpay.com)

Elimină restricțiile prin adăugarea detaliilor contului tău bancar

Deși tranzacțiile cu bitcoin sunt anonime, conturile noi sunt limitate la tranzacții în valoare de 1000 USD pe lună în mod implicit. Pentru a elimina această limitare, comercianții trebuie să furnizeze informațiile personale în scopul verificării. Acest lucru poate să includă o copie a actului de identitate sau a pașaportului, numele și adresele administratorilor companiei și adresa de înmatriculare.

Alege moneda

Odată ce-ți deschizi contul, ți se va cere să alegi moneda în care dorești să se convertească bitcoin în momentul în care se face plata în contul tău bancar. În timp ce comisioanele și cursurile de schimb sunt ușor diferite față de fiecare PSP, Bitcoinpay recomandă să lucrezi cu EUR, deoarece acest lucru va reduce dramatic sumele plătite pentru fiecare tranzacție.

În ceea ce privește stabilirea prețurilor, le poți cere clienților valoarea în USD și să fii plătit în continuare în EUR. Schimbul de la USD la EUR este oferit la cursul de schimb ACTUAL și nu implică niciun comision.

Acceptă plățile în bitcoin pentru punctul tău de vânzare

Acum că ai contul configurat, ești gata să începi să accepți plăți de tip bitcoin.

Pentru o afacere brick-and-mortar, cel mai simplu mod de a face acest lucru este prin trimiterea unui e-mail către clienți, care conține o legătură de plată. Alternativ, poți oferi clienților un cod QR unic, care poate fi generat pe site-ul BitcoinPay.

Desigur, clienții care doresc să plătească cu bitcoin ar trebui să aibă un portofel bitcoin prestabilit.

Acceptă plățile Bitcoin pe site-ul tău web

BitcoinPay oferă un API care poate fi integrat în majoritatea platformelor eCommerce de astăzi, inclusiv site-uri web și aplicații mobile. Probele de cod cu teste de server sunt disponibile în php, java, python, Ruby, Perl și multe altele. Au chiar un buton desemnat pentru generare pentru începători.

Aici vine cea mai bună parte: Dacă nu știi cum să codifici, poți integra bitcoinpay relativ ușor prin descărcarea unui plugin dedicat pentru opencart, magento, prestashop și woocommerce. Pur și simplu navighează la secțiunea Developer și descarcă plugin-ul necesar. Apoi încarcă-l în backend-ul site-ului tău web și configurează setările în funcție de nevoile tale.

Cum sunt trimise și primite plățile?

Pentru a-ți oferi o idee mai bună despre cum funcționează bitcoin-ul, aici sunt acțiunile care apar atunci când un client apasă butonul "Plătește cu bitcoin".

How to accept bitcoin payments with BitcoinPay

Ce e de facut in continuare?

După primirea plății bitcoin, ai mai multe opțiuni:

  • Păstrează bitcoinii în portofelul bitcoin pentru a-i utiliza pentru achizițiile tale proprii.
  • Convertește și depozitează automat bancnotele în contul bancar. Poți configura un anumit prag pentru depozite sau poți defini date de depozit recurente.
  • Opțiunea Split îți permite să definești cât de mult din câștigurile tale bitcoin ar trebui să fie depuse în bancă și cât de mult ar trebui să rămână în portofelul bitcoin.

Opțiunile de mai sus sunt câteva exemple foarte simple despre modul în care banii pot fi automatizați cu bitcoin. Există multe alte acțiuni care pot fi configurate și automatizate în funcție de nevoile tale de afaceri, cum ar fi plata salariilor angajaților, crearea de comenzi noi de la furnizori atunci când stocul este scăzut sau plata facturilor în țările care o permit. Urmărește acest videoclip inspirat de Andreas Antonolpoulos pentru o privire de ansamblu asupra unora dintre lucrurile pe care le poți face cu Bitcoin.

Pentru a rezuma lucrurile, în timp ce bitcoinul este încă în plină competiție cu sistemele financiare tradiționale, este clar că această monedă uimitor de flexibilă este aici pentru a rămâne și poate schimba viețile noastre pentru totdeauna. Sari în carusel prin înregistrarea unui cont de bitcoin astăzi.

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Ditsa Keren este expertă în securitatea cibernetică, cu un interes deosebit pentru intimitatea digitală și tehnologie.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.