Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cum accelerați Torrentele & Blocați Limitarea – Ghid pas cu pas

Kanishk Jain Informație verificată de Eric Raue Cercetător științific

Ați experimentat vreodată un scenariu în care internetul dvs. pare să funcționeze bine în timp ce utilizați o mulțime de aplicații, dar este frustrant de lent atunci când vine vorba de descărcarea torrentelor? Nu sunteți singurul.

O mulțime de furnizori de servicii de Internet (ISP) blochează în mod deliberat conexiunile peer-to-peer. Peer to Peer (P2P) permit două sau mai multe dispozitive de calculator să partajeze fișiere și resurse, fără a avea nevoie de un calculator de server separat.

ISP-urile configurează cantitatea de lățime de bandă pe care o puteți utiliza, ceea ce împiedică descărcarea uriașă de torrente sau streaming-ul video de înaltă definiție online.

Această tehnică, care sortează traficul web în mai multe categorii și apoi o încetinește în funcție de sursă, este cunoscută sub numele de Throttling. Uneori, se mai numește și "bandwidth shaping".

De ce ISP-urile limitează lățimea de bandă?

Există o mulțime de motive pentru care ISP-urile vă îngreunează lățimea de bandă. În general, este pentru a reduce congestionarea rețelei și a reduce cantitatea de date procesată de sistem simultan.

Prin această abordare, nu trebuie să-și actualizeze echipamentele existente pentru a răspunde creșterii cererii de date. Cu toate acestea, de cele mai multe ori, ISP-urile blochează traficul numai din anumite surse, în special torrentele.

Torrentele utilizează o cantitate mare de lățime de bandă în rețeaua lor; în jur de 40% din traficul total de internet în anul 2004 a provenit doar din torrente. Chiar și astăzi, torentele contribuie la peste 6% din traficul global pe internet.

Fișierele Torrent pot fi enorme (40 GB sau mai mult) și sunt mult mai mari decât alte fișiere pe care le descărcați în general. Prin reducerea vitezei, furnizorii de servicii de Internet reduc povara pe capacitatea lor de bandă fixă.

Din păcate, există o mulțime de oameni care descarcă materiale protejate prin drepturi de autor pe torrente. Ca rezultat, multe grupuri juridice - cum ar fi Asociația Industriei de înregistrare din America (RIAA) și Asociația cinematografică a Americii (MPAA) - au exercitat presiuni asupra ISP-urilor pentru a bloca activitățile torrent. Astfel, prin controlarea lățimii de bandă, Furnizorii de servicii de Internet pot percepe taxe pentru planuri mai mari, fără a fi blocate.

Cum funcționează limitarea lățimii de bandă?

Fiecare bit de date pe care îl trimiteți și primiți trece prin ISP. Au acces direct la toate datele pe care le transmiteți. Apoi, folosind o tehnologie numită Deep Packet Inspection, analizează pachetele individuale ale datelor.

Cu Deep Packet Inspection pot determina unde se desfășoară datele, tipul lor și site-ul de care aparțin. Pe baza tipurilor de date, ISP-urile selectează datele și le sortează în diferite categorii.

Odată ce ISP-urile inspectează comportamentul de pe internet, acestea încetinesc anumite tipuri de date cum ar fi torrente sau streaming-ul video de înaltă definiție.

Cum să opriți blocarea lățimii de bandă și să grăbiți torrentele

Combateți Limitarea ISP pe Windows

 1. Faceți clic pe meniul Start și deschideți promptul de comandă (cmd). Acest lucru va deschide "Local Group Policy Editor".
 2. Conectați acest model: Configurație Calculator > Șabloane de administrare > Network > Planificator de pachete QoS > Limitați lățimea de bandă rezervată.
 3. Setați Limita de lățime de bandă (%) la 0 și apoi faceți clic pe "OK".
 4. Faceți clic pe "Modificați setările adaptorului" din meniul din stânga. Apoi dați clic dreapta pe "Local Area Connection" și deschideți proprietățile.
 5. Verificați Versiunea 4 a protocolului intern.
 6. Faceți clic pe Proprietăți și apoi faceți clic pe fila General. Acum, modificați setările serverului DNS după cum se arată mai jos.

Server preferat DNS: 8.8.8.8

Server alternativ DNS: 8.8.4.4

După aceasta, veți vedea o creștere considerabilă a vitezei dvs. de internet.

Una dintre cele mai populare moduri de a bloca ISP-urile de la reducerea lățimii de bandă este utilizarea unei rețele VPN. VPN-urile criptează toate datele care merg către și de pe computerul dvs., ceea ce face ca datele să nu poată fi citite de ISP-uri. Dacă sunteți în căutarea unui VPN, asigurați-vă că:

 • Furnizorul dvs. de servicii Internet nu păstrează jurnalele activității VPN
 • VPN-ul dvs. ar trebui să vă ofere un comutator de închidere care va reduce conexiunea la Internet în cazul în care VPN cedează.

(Aici sunt opt alte lucruri pe care ar trebui să le căutați într-o rețea VPN).

Dezactivați ISP-ul pe iPhone/Android

Cea mai bună opțiune pentru depășirea limitei de bandă pe smartphone-uri este utilizarea unui serviciu VPN. Acasta dezactivează orice restricție pe care ISP-ul o pune pe viteza dvs. de internet și îngrădește conexiunea la rețea. Puteți urma pașii următori pentru a vă îmbunătăți viteza de internet.

 1. Alegeți un serviciu VPN care este sigur. Puteți vedea lista noastră de VPN-uri recomandate de top aici.
 2. Vizitați site-ul oficial VPN și înscrieți-vă la serviciile lor.
 3. Descărcați aplicația pe dispozitivul iPhone/Android.
 4. Apoi conectați-vă la serverul VPN corespunzător.

De asemenea, dispozitivele Android vă oferă o opțiune pentru a activa modul "Mod de economisire a datelor", ceea ce va reduce utilizarea lățimii de bandă globală, iar la rândul său, va crește viteza internetului.

Pentru a activa acest lucru, urmați acești pași:

 • Deschideți browserul dvs. și faceți clic pe "Settings" (Setări)
 • Găsiți opțiunea "Data Saver" și activați-o

Utilizarea VPN-urilor este una dintre cele mai simple și eficiente metode de a depăși problema torrentelor limitate.

Multe ISP-uri controlează activitatea de navigare pentru beneficii, ceea ce este incorect din punct de vedere moral și reprezintă o preocupare majoră pentru o mulțime de utilizatori de internet. Prin urmare, avem câteva modalități de a combate limitarea lățimii de bandă cu VPN-uri și de a vă recâștiga viteza de internet.

Pe scurt, cele mai bune VPN-uri pentru torrenting sunt...

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 84%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Kanishk este blogger cu jumătate de normă și tocilar full-time în tehnologie, căruia îi place să scrie despre domeniul tehnic.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.