Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cele mai rapide VPN-uri pentru 2024 (Testate de Noi)

Ditsa Keren Actualizat la 15 feb,2024 Informație verificată de Kristina Joshevska Cercetător în tehnologie

Încercarea de a alege un serviciu VPN pentru a-ți asigura conexiunea la internet poate fi o sarcină descurajantă. Cu atât de mulți furnizori susținând că sunt cei mai buni și cei mai rapizi, cum poți să te asiguri că vei găsi într-adevăr soluția potrivită nevoilor tale?

Mulți care au cercetat VPN-urile deja știu că, pentru a câștiga protecția unui VPN, trebuie făcut un anumit nivel de compromis cu privire la viteză și performanță, dar în ce măsură? În acest articol, am încercat să răspundem la această întrebare prin testarea vitezei unora dintre cei mai importanți furnizori de VPN din lume, astfel încât să poți face o alegere înțeleaptă și educată.

De ce viteza reprezintă o problemă pentru o rețea VPN?

În timp ce utilizarea unui VPN îmbunătățește serios securitatea online, criptarea va încetini de obicei viteza de conectare. Este posibil să nu observi o diferență majoră atunci când navighezi pe web, dar dacă intenționezi să descarci torrente sau să urmărești streaming live, cum ar fi Netflix sau Hulu, viteza de descărcare este cu siguranță ceva ce ar trebui luat în considerare.

Cum se măsoară viteza VPN-urilor

  • Viteza de descărcare indică cât de rapid pot fi extrase datele de pe server către tine. Deoarece majoritatea activităților online – cum ar fi încărcarea de pagini web sau clipuri video – constau în descărcări, cele mai multe conexiuni sunt proiectate să se descarce mult mai repede decât se încarcă. Viteza de download este măsurată în megabiți pe secundă (Mbps) și, în general, cu cât numărul este mai mare cu atât conexiunea este mai rapidă.
  • Viteza de încărcare indică cât de repede sunt trimise datele altor persoane. Încărcarea este necesară pentru trimiterea fișierelor mari prin e-mail sau pentru utilizarea software-ului de chat video, cum ar fi skype (deoarece trebuie să trimiți feed-ul video). De asemenea, viteza de încărcare este măsurată în megabiți pe secundă (Mbps).
  • Ping este timpul de reacție al conexiunii tale, indicând cât de repede primești un răspuns după ce trimiți o cerere. Un ping rapid înseamnă o conexiune mai receptivă, mai ales în aplicațiile în care timpul este totul, cum ar fi jocurile video. Ping-ul este măsurat în milisecunde (ms).

La ce să te gândești atunci când testezi viteza unui VPN

Locația serverului

Locația serverului are un efect major asupra vitezei de conectare. Majoritatea furnizorilor VPN au o locație recomandată a serverului, care este, în general, determinată de locația ta reală, de datele privind ratele de succes ale conexiunilor, de utilizarea clienților și de viteză.

Acestea fiind spuse, diferențele de utilizare îți pot impune să te conectezi prin locații specifice, de exemplu, dacă dorești să vizionezi un anumit canal TV disponibil numai în SUA sau dacă încerci să ocolești cenzura.

Viteza ISP

Viteza de conectare furnizată de ISP (furnizorul de servicii de internet) va afecta de asemenea viteza unei conexiuni VPN. Cele mai multe conexiuni de mare viteză se situează între 10 Mbps și 1 Gbps. În aceste cazuri, viteza VPN nu va fi mult afectată. Dar orice altceva decât acest lucru, așa cum este furnizat de conexiunile dial-up sau 3G, poate cauza probleme de conectivitate VPN.

Interconectarea între ISP și VPN

În mod ironic, în multe cazuri, cu cât este mai rapidă conexiunea la internet standard, cu atât viteza pe care o pierzi este mai mare în procent. Chiar dacă ai o conexiune de 50 Mbps și această interconectare este slabă, probabil că nu vei putea să ai cele mai bune rezultate din serviciul VPN. De exemplu, dacă ai o conexiune de 5 Mbps, vei pierde doar 10-20% din lățimea de bandă, dar dacă ai 100 Mbps, conectarea la o rețea VPN te poate face să pierzi mai mult de jumătate din viteză.

Pentru a asigura un test fiabil, am folosit același ISP și computer pentru toate testele și am setat toate VPN-urile în aceeași locație (Regatul Unit). Am folosit trei servicii diferite de testare a vitezei pe toate VPN-urile: speedtest.net, fast.com și broadbandspeedchecker.co.uk. Pe măsură ce citești, vei vedea o diferență majoră între rezultatele diferitelor instrumente de testare. Deci, pentru a determina care este cel mai rapid VPN, am făcut o medie a tuturor rezultatelor într-o singură cifră per VPN.

Înainte de a începe testarea VPN-urilor, să aruncăm o privire la viteza ISP normală fără VPN activ, surprinzător mult mai scăzută decât mă așteptam.

Viteza medie fără VPN

internet speed test

Vitezele mele cu un VPN

ExpressVPN PureVPN CyberGhost Pro
Viteza medie de descărcare 11.88 mbps 6.98 mbps 2.47 mbps
Viteza medie de încărcare 9.56 mbps 4.49 mbps 2.09 mbps
Ping mediu 248.5 ms  320 ms 290 ms

După cum poți vedea, ExpressVPN este de departe cel mai rapid în fiecare măsură. PureVPN a ajuns pe locul 2 după ce a depășit ExpressVPN. (Deși ultima dată când am verificat, a fost exact opusul.) Cyberghost părea că are cele mai lente rezultate atunci când venea vorba de încărcare și descărcare, dar a depășit atât Pure cât și ExpressVPN la factorul Ping.

Să aruncăm o privire mai atentă:

Am ales 3 dintre cei mai populari furnizori VPN conform recomandărilor cititorilor noștri, pentru a testa viteza.

1. ExpressVPN - VPN de calitate cu funcții utile

ExpressVPN are o interfață cu un singur clic care îți permite să alegi între mai mult de 145 de locații de server VPN. Testând viteza, rezultatele au arătat o medie de 11,88 Mb pe secundă, care este dublă, dacă nu triplă față de viteza celor mai multe VPN-uri. Dacă intenționezi să vizionezi fluxuri video live sau să descarci Torrente, aceasta ar fi cea mai bună alegere.

ExpressVPN speed test- fastest vpn ever

Ofertă ExpressVPN Iunie 2024: Pentru o perioadă limitată, puteți obține un abonament ExpressVPN cu până la 49% reducere! Nu ratați!

2. CyberGhost - Viteze super rapide și conexiuni optimizate

  • Viteze impresionante pentru navigare rapidă și neîntreruptă
  • 11.690 de servere pentru ocolirea geo-restricțiilor din întreaga lume
  • 7 conexiuni simultane de dispozitive
  • Garanție de rambursare a banilor de 45 de zile
  • Poate debloca: Netflix, BBC iPlayer, Hulu, HBO Go, Showtime, Amazon Prime Video și multe altele
  • Compatibil cu Mac, Windows, Linux, Android, iOS, Roku, console de jocuri și multe altele

Vitezele înregistrate de CyberGhost sunt foarte rapide, după cum se vede și în rezultatele testului meu de viteză. Am început prin testarea unuia dintre serverele americane din New York. Chiar dacă mă aflam la peste 5.000 km distanță, viteza mi-a scăzut cu doar 23%, până la o medie de 179,8 Mbps.

Conexiune Ping Media vitezei de descărcare Media vitezei de încărcare Distanță Scădere medie de viteză
Viteza inițială - Olanda 25 232.5 Mbps 30.9 Mbps -- --
Conectare rapidă - server SUA 104 179.8 Mbps 30.7 Mbps 5,290 km 23 %
Conectare manuală - server SUA 171 231.9 Mbps 26.7 Mbps 8,690 km 9 %
Conectare rapidă - server Marea Britanie 22 162.3 Mbps 36.5 Mbps 420 km 13 %
Conectare manuală - server din Marea Britanie 26 218.8 Mbps 36.8 Mbps 690 km 2 %
Conectare rapidă - server AU 260 180.9 Mbps 9.45 Mbps 16,500 km 46 %
Conectare rapidă - server FR 24 236.5 Mbps 36.8 Mbps 513 km 0 %
Conectare rapidă - Server BR 235 186.7 Mbps 12.87Mbps 9,700 km 39%

De asemenea, am testat și serverele din Marea Britanie, țară care este destul de aproape de locația mea. Scăderea medie a vitezei a fost de 7%, calculată cu serverele din Londra și Manchester. Această viteză mi-a permis să navighez și să vizionez serialele mele preferate la calitate Full HD, fără lag sau întârzieri.

Chiar și cu serverele din Australia și Brazilia, CyberGhost nu m-a dezamăgit. Acestea au înregistrat o scădere de 46%, ceea ce este de înțeles, deoarece eram la 16.000 km distanță de locația serverului. Viteza medie de descărcare a depășit cu mult 100 Mbps, ceea ce a fost perfect.

CyberGhost are 11.690 de servere în 100 de țări, așadar nu veți experimenta încetiniri din cauza supraaglomerării. Astfel, puteți naviga și reda seriale întreruperi enervante sau picări ale conexiunii.

Acest VPN are și servere specializate pentru streaming, deci nu veți avea probleme în ocolirea geo-restricțiilor și vizionarea filmele și serialelor preferate. Cu un singur clic, puteți debloca instantaneu Amazon Prime Video, Hulu, BBC iPlayer, Netflix și multe alte servicii. Îl puteți utiliza pentru a accesa platforme geo-restricționate din SUA, Marea Britanie, Italia, Franța, Germania, etc.

Pentru o securitate mai bună, acest serviciu folosește criptarea AES pe 256 de biți, care este cea mai puternică din industrie. Astfel, veți fi protejați pe deplin chiar și atunci când descărcați torrente folosind serverele specializate pentru P2P. Deoarece nu păstrează niciun log al conexiuni, nu trebuie să vă faceți griji că ISP-ul sau autoritățile vă vor scotoci istoricul de navigare.

CyberGhost vă permite să vă conectați până la 7 dispozitive în același timp. Dacă întâmpinați probleme, puteți contacta echipa de asistență prin intermediul serviciului de chat live disponibil 24/7. În plus, acesta oferă o garanție de rambursare a banilor de 45 de zile cu toate abonamentele sale, pentru a-l putea testa fără riscuri înainte de a achiziționa un abonament.

Dacă doriți să aflați mai multe, aruncați o privire la recenzia completă și vedeți tot ce puteți face cu CyberGhost.

Ofertă Iunie 2024: CyberGhost vine cu o reducere de 83% la cel mai popular abonament! Profitați de această ofertă acum și economisiți mai mult la abonamentul CyberGhost.

3. PureVPN - Opțiune de streaming cu viteze rapide

PureVPN are o opțiune de streaming, care îți permite să redai secvențe video live cu viteză rapidă utilizând un DNS. Deoarece rezultatele rapide sunt ceea ce căutăm aici, am testat-o ​​cu această opțiune activată. În mod surprinzător, viteza de conectare a fost mai rapidă decât majoritatea VPN-urilor, cu o viteză medie de descărcare de 6.98Mb pe secundă.

PureVPN speed test- fastest vpn everTestul de viteză pentru PureVPN

Deci, care este cel mai rapid VPN?

ExpressVPN este câștigătorul când vine vorba de viteză, dar factorii care îți afectează viteza sunt ISP, locația și conectivitatea.

Există, de asemenea, o diferență majoră între vitezele de încărcare și descărcare, care merită luate în considerare în funcție de modul în care utilizezi în mod normal Internetul. Înainte de a achiziționa o rețea VPN, trebuie să acorzi ceva timp, citind opțiunile VPN de top ale cititorilor noștri.

În concluzie, cele mai rapide VPN-uri din 2024 sunt...

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
7.7 /10
7.7 Scorul nostru
Economisiți 84%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Ditsa Keren este expertă în securitatea cibernetică, cu un interes deosebit pentru intimitatea digitală și tehnologie.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.