Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cele mai bune VPN-uri pentru Linux în 2024

Matthew Amos Actualizat la 03 mar,2024 Informație verificată de Matthew Amos Senior Editor

Cinstit vorbind: Linux este un sistem preferat de pasionații de tehnologie, pentru un motiv. Ce ați prefera - sincronizarea intruzivă a datelor și colaborări dubioase cu NSA sau o platformă open-source creată de utilizatori pentru utilizatori?

Probabil ultima.

Cu toate acestea, găsirea unui VPN Linux care nu seamănă cu o versiune beta în comparație cu partenerii săi Windows/Mac poate fi o provocare. Indiferent dacă este performanța, utilizabilitatea globală sau o caracteristică crucială cu impact, sunt necesare cercetări serioase pentru a găsi cele mai bune VPN-uri pentru un dispozitiv Linux.

De aceea am decis să vă ajutăm - după nenumărate teste, am redus "acele din carul cu fan" care nu vor dezamăgi utilizatorii Linux care caută un furnizor de servicii VPN de încredere.

Uitați-vă la opțiunile de mai jos:

1. ExpressVPN

 • Incredibil de rapid – vă scapă de limitarea ISP-ului sau streaming/torrenting cu stil
 • Conectați-vă la orice parte a globului cu peste 105 de locații din care puteți alege
 • Intimitate absolută – zero jurnale păstrate
 • Client OpenVPN particularizat pentru distribuțiile Linux
 • Suport atent pentru clienți - disponibil 24/7
 • Obțineți banii înapoi în termen de 30 de zile de la abonare

Iată un furnizor care își face numele mândru - ExpressVPN vă va oferi cu adevărat fluxuri, torrenting și navigare cu viteze super-rapide.

Viteza este forța VPN-ului, dar această rețea VPN oferă mult mai mult decât atât. Peste 3.000 de servere, o politică dovedită care nu păstrează jurnalele de actiivtate și o serie de funcții avansate fac din ExpressVPN alegerea ideală pentru nevoile de bază și nevoile specifice ale utilizatorilor.

Acum, întrebarea reală este: care este tariful pentru Linux?

Clientul personalizat este simplu de instalat și executat, cu OpenVPN acceptat; dacă utilizați Ubuntu, puteți opta și pentru o configurație OpenVPN prin intermediul Network Manager. Configurarea PPTP este, de asemenea, posibilă, dar vă recomandăm să stați departe de acest protocol ca o regulă de bază.

Va trebui să faceți acest lucru fără caracteristica minunată a tunelului, dar majoritatea celorlalte funcții valoroase rămân prezente pe Linux - Dynamic DNS, protecție împotriva scurgerilor și suport P2P, printre altele.

În cele din urmă, dacă aveți probleme, ExpressVPN are ghiduri de instalare informative pentru orice distribuție Linux, atât în format text cât și video. Mai mult, aveți asistență atentă disponibilă 24 de ore din 24 pe chat live, pentru a vă ajuta personal.

Este inutil să mai spunem că, ExpressVPN vine cu o garanție de returnare a banilor (ca orice VPN de top). Încercați-l gratuit timp de 30 de zile!

Ofertă ExpressVPN Iunie 2024: Pentru o perioadă limitată, puteți obține un abonament ExpressVPN cu până la 49% reducere! Nu ratați!

2. AirVPN

 • Clientul Linux vine cu set complet de caracteristici
 • Comutatorul de închidere, protecția împotriva scurgerilor și diverse setări avansate sunt incluse
 • Forumuri excelente
 • Necesită competențe în materie de VPN pentru configurare și utilizare generală
 • Nu vă ține de mână
 • Garanție de returnare a banilor în 30 de zile și încercare gratuită disponibile

La fel ca Linux necesită un pic de expertiză și o abordare mai practică în comparație cu Microsoft/Apple, AirVPN se așteaptă ca utilizatorii să aibă o idee despre cum funcționează lucrurile.

Merită, însă - presupunând că știți ce faceți - AirVPN poate deveni rapid VPN-ul dvs. preferat pentru distribuția Linux. Pentru început, Eddie (da, clientul are propriul nume) este exact același pe toate platformele, însemnând că obțineți aceleași caracteristici și setări, indiferent dacă executați Windows, Mac sau un sistem de operare bazat pe Linux.

Apoi, există performanța reală. AirVPN are unele dintre cele mai puternice criptări, în plus față de o poziție anti înregistrare și un arsenal de caracteristici avansate (comutator de închidere, protecție DNS împotriva scurgerilor, VPN prin tuneluri SSL/SSH).

Pe scurt, VPN-ul oferă multe, cu o rețea de servere excelentă și viteze impresionante de încărcare. Acestea fiind spuse, veți aprecia doar cât de bun este AirVPN doar dacă îi acordați o șansă și vă obișnuiți cu clientul. Puteți vizita forumurile AirVPN (care, desigur, sunt un hub de informații uimitoare) - dar nu vă așteptați la alte îndrumări.

Din fericire, puteți vedea dacă sunteți suficient de confortabil cu AirVPN înainte de a vă angaja la un abonament, grație garanției de returnare a banilor și încercării gratuite.

3. Private Internet Access

 • Mii de servere în 91 de locații diferite
 • Ridicol de ieftin
 • Confidențialitate solidă
 • Comutatorul de închidere și protecția împotriva scurgerilor DNS apar standard pe clientul Linux nativ
 • Garanție de rambursare a banilor de 30 de zile

PIA este favoritul multor utilizatori VPN din diverse motive - iar clientul solid Linux este unul dintre ei.

Ușor de instalat și dornic să-și facă mândru numele, PIA oferă un serviciu surprinzător de bun pentru puțin mărunțis. După ce ați petrecut nu mai mult de 5 minute pentru a seta totul, obțineți protecția VPN incredibil de ieftină, cu un comutator de închidere, protecție împotriva scurgerilor DNS și 29.650 de servere în 91 de locații.

Cu toate că are sediul în SUA, PIA și-a dovedit angajamentul de a menține confidențialitatea utilizatorilor și de a nu păstra jurnalele sensbile de activitate, fapt ce le-a câștigat o bază uriașă de utilizatori loiali.

Există doar un singur avertisment - performanța tinde să cedeze de la server la server. Acest lucru poate fi de așteptat când aveți mii de oameni la dispoziție, dar cu unele cercetări și teste puteți ateriza pe opțiunea perfectă pentru streaming, deblocare sau torrenting. Și da, există servere P2P.

Forumurile foarte active ale PIA compensează într-o oarecare măsură pentru lipsa chat-ului live, dar nu vă așteptațo la niveluri înalte de suport pentru clienți. Dacă puteți să trăiți fără asta, încercați cu certitudine PIA pe distribuția dvs. Linux - este plină de caracteristici, este ușoară șa buzunar și vine cu o garanție de 30 zile de returnare a banilor!

4. Mullvad

 • Client nativ Linux
 • Unul dintre puținele VPN-uri care obține IPv6 corect
 • Gamă de servere decentă
 • Nicio garanție de returnare a banilor
 • Încercarea gratuită este prea scurtă

"Mullvad" înseamnă "cârtiță" în suedeză - și când vine vorba de VPN-uri, acesta este, fără îndoială, dedicat păstrării identității tale online sub pământ.

Pe Linux, obțineți un client nativ complet echipat cu propriul GUI. Protecția împotriva scurgerilor și comutatorul de închidere sunt caracteristici standard, și - aici este cea mai bună parte - Rutarea DNS a IPv6 este implementată corect. Aceasta este adesea o problemă care îi bântuie chiar și pe cei mai buni furnizori, dar Mullvad a rezolvat problema.

În ceea ce privește serverele, acest furnizor a avut o serie de omisiuni flagrante, dar a urcat recent în top, extindându-se la peste 666 de servere în 44 de țări (inclusiv Marea Britanie, Hong Kong și Israel, toate acestea fiind anterior indisponibile).

Cu criptare solidă, fără înregistrări stocate și o rețea de servere proaspăt actualizate, Mullvad funcționează excepțional de bine; clientul nativ împreună cu ghidurile concise vor face lucruri mult mai ușoare pentru utilizatorii Linux. Cu toate acestea, nu există nici o garanție de returnare a banilor, lăsându-vă doar cu o încercare de 3 ore pentru a vă hotărî.

VPN-ul pentru Linux nu trebuie să fie o soluție ulterioară

Aici le aveți - primele patru VPN-uri care trișează pe Linux. Fie că este vorba despre o protecție de bază sau o sarcină mai intensă pe care o urmați, vi se oferă garanția că veți găsi cel mai bun instrument în din lista noastră. Vânătoare plăcută!

Ați găsit acest articol util? Asigurați-vă că: l-ați distribuit cu prietenii dvs. iubitori de Linux - apreciem!

Doriți să beneficiați de protecție VPN pe dispozitivele mobile? Consultați cele mai bune (și cele mai proaste) VPN-uri pentru dispozitivele Android și iOS.

În concluzie, acestea sunt cele mai bune VPN-uri pentru Linux...

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
7.0 /10
7.0 Scorul nostru
Economisiți 60%!
3
9.5 /10
9.5 Scorul nostru
Economisiți 82%!
4
7.4 /10
7.4 Scorul nostru
Economisiți 0%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

Matthew Amos a fost pasionat toată viața de tehnologie și colaborează cu noi din Boise, Idaho. El a lucrat înainte ca redactor principal de marketing pentru Universitatea of Montana Western. Acum lucrează ca freelancer și creează conținut în principal despre tehnologie și securitate cibernetică.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.