Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

5 Top VPN-uri de care nu ai auzit în 2024

Guy Fawkes Actualizat la 11 mar,2024 Informație verificată de Kate Veale Expert anonimi în securitatea cibernetică

Faceți o căutare simplă online pentru cele mai bune VPN-uri și veți găsi anumite servicii VPN listate pe aproape toate site-urile și blogurile de revizuire.

În timp ce oferă servicii excelente, adevărul este că au propriile programe de afiliere pentru a vă asigura că sunt comercializate pe toate locurile potrivite. Pentru a deveni un furnizor de servicii de top, trebuie să oferiți cele mai bune servicii și să vă comercializați bine. Și aceste VPN-uri fac totul.

Dar ce se întâmplă cu VPN-urile care furnizează servicii bune, dar nu plătesc pentru marketing - cele care sunt ascunse de ochii publicului? Există câteva VPN-uri bune care merită să fie recunoscute, dar deoarece nu plătesc pentru programele de afiliere, nu mulți au auzit de ele.

Iată primele 5 VPN-uri care nu plătesc comision.

1. Proton VPN 

Cu o lățime de bandă nelimitată, suport P2P, servere 10Gbit, capacitatea de a conecta până la 10 dispozitive și suport profesionist, Proton oferă ceea ce oferă băieții mari.

Proton era cunoscut pentru furnizarea celui mai mare serviciu de e-mail securizat din lume, iar acum are și propriul serviciu VPN.

ProtonMail a fost lansat în 2014 de o echipă de oameni de știință și ingineri care s-au întâlnit și au discutat probleme de securitate la MIT și CERT. E-mail-ul lor a devenit rapid popular printre milioane, inclusiv jurnaliști, activiști și oameni de afaceri.

Echipa Proton este dedicată luptei împotriva cenzurii, a supravegherii în masă și a amenințărilor la adresa securității online.

 

Când vă conectați la Proton VPN, traficul dvs. este direcționat către mai multe servere de bază securizate înainte de a părăsi rețeaua privată, ceea ce face imposibilă urmărirea datelor utilizatorilor individuali. Aceste servere sunt situate în Suedia, Islanda și Elveția, unde există legi puternice de confidențialitate, astfel încât guvernul să nu poată cere detalii.

De asemenea, de fiecare dată când creați o sesiune, primiți o nouă cheie de criptare, deci chiar dacă o cheie este compromisă, aceasta nu poate fi utilizată pentru a decripta alt trafic din sesiunile anterioare. De asemenea, au criptarea bitului AES-256, schimbul de chei RSA pe 2048-biți și autentificarea mesajelor HMAC-SHA256.

Există însă unele dezavantaje la Proton VPN - au servere în doar 14 țări și suportă doar OpenVPN. Nu puteți folosi Proton VPN cu PPTP și L2TP. Acest lucru are loc pentru a se asigura că rețeaua este complet privată, deoarece OpenVPN este cel mai sigur. Acest lucru nu este întotdeauna convenabil, dar cu siguranță este sigur.

Gratuit: Da
Viteza: bună (limitată pentru versiunea gratuită)
P2P/Torrent: Da

2. Betternet

Betternet este un serviciu gratuit VPN și nu trebuie nici măcar să vă înregistrați. Are ceva ce nu ați găsi în alte VPN-uri de top. Funcționează pe mai multe dispozitive și nu afișează anunțuri ca alte rețele VPN gratuite.

Au un mod foarte diferit și unic de a câștiga bani. Când instalați aplicația mobilă, va apărea cu butonul "instalați o aplicație". Când faceți clic pe acel buton, acesta vă va afișa recomandări pentru aplicații. Când instalați una dintre aplicațiile recomandate, ei vor face bani. Și dacă nu doriți să instalați o aplicație, puteți face clic pe butonul "Vizionați un videoclip și conectați". Acesta va reda un scurt videoclip pe telefon. De fiecare dată când redați un videoclip, Betternet câștigă bani.

Aceasta este o situație win-win - nu plătiți bani sau vedeți anunțuri pop-up iritante.

Ei au, de asemenea, un model premium. Deoarece modelul gratuit poate genera doar suficienți bani pentru a menține serverele în funcțiune, au venit cu o aplicație premium pentru a acoperi cheltuielile cu resursele umane, locațiile noi și serverele dedicate.

Betternet are aplicații pentru mai multe platforme importante. Viteza oferită utilizatorilor gratuiți este decentă. Dacă doriți o conexiune rapidă, va trebui să treceți la contul Premium. În ansamblu, este o rețea virtuală gratuită care nu afișează anunțuri pop-up plictisitoare și anunțuri în pagină pentru utilizatorii săi.

Gratuit: Da
Viteza: Decentă
P2P/Torrent: Da

3. Opera 

Opera vine ca o ușurare pentru cei care nu vor să folosească Chrome deținut de Google. Browser-ul Opera vine cu propriul VPN încorporat, care este gratuit și nelimitat de utilizat.

Nu este nevoie să descărcați nicio extensie pentru acest lucru. Tot ce trebuie să faceți este să accesați setările și să selectați opțiunea Activare VPN. Sau puteți deschide o fereastră privată și selectați opțiunea Activare VPN afișată în partea stângă a barei de adrese. Opera vă permite să selectați o locație din șase țări. Sau vă puteți conecta la o locație optimă selectată de dvs. pe baza locației.

Deși este un bun serviciu de bază VPN, nu este bine ca serviciile precum Netflix și Hulu să aibă controale strict VPN. De asemenea, deoarece este doar pentru traficul pe care îl trimiteți prin Opera, nu îl puteți folosi pentru torrenting. Cu toate acestea, este foarte convenabil și este mai bine decât să nu folosiți deloc un VPN.

Opera utilizează serviciile VPN de la SurfEasy pe care le-a cumpărat în 2015. SurfEasy VPN este localizat în Canada și păstrează înregistrări de utilizare temporară și lățime de bandă.

Gratuit: Da
Viteza: Bună
P2P/Torrent: Nu

4. Private Tunnel 

Private Tunnel este creatia OpenVPN și este mai degrabă o inițiativă de confidențialitate decât un furnizor de VPN obițnuit. Deoarece este asociat cu OpenVPN, este considerat un VPN fiabil și demn de încredere.

A fost cunoscut pentru tarifarea bazată pe utilizarea de date, dar și-a schimbat acum planurile de prețuri. Acum oferă două planuri - fixe și flexibile, iar diferența dintre ele constă în numărul de dispozitive pe care doriți să le conectați.

 

Când vă abonați, obțineți tuneluri private într-un număr de țări. Acestea au criptare AES GCM pe 128 biți și permit schimbarea nelimitată a serverului. De asemenea, oferă o viteză nelimitată și o politică de înregistrare zero.

Oferă aplicații pentru mai multe platforme importante. Deși nu există nicio aplicație pentru Linux, aceasta poate fi setată manual. De asemenea, îl puteți încerca gratuit timp de 7 zile.

Gratuit: Nu, dar există o ofertă de încercare de 7 zile
Viteza: Decentă
P2P/Torrent: Da

5. Lantern 

Lantern este un serviciu gratuit cu o viteză limitată. Obiectivul său este să vă permită accesul la conținut blocat. Lanternul devine activ numai atunci când vede un site blocat. Nu ascunde IP-ul dvs. pentru site-urile web obișnuite. Dacă IP-ul dvs. a blocat anumite site-uri, Lantern vă va permite să le vizitați fără nici o cenzură. Acesta acționează ca un server proxy și vă rutează conexiunea printr-un server diferit. Conexiunile proxy sunt securizate cu HTTPS (TLS). Dacă doriți să fiți anonim în timpul navigării pe Internet, trebuie să luați în considerare utilizarea Tor.

Instrumentul Lantern este extrem de ușor și poate fi descărcat rapid chiar și pe conexiuni lente. Cu un cont gratuit, primiți 500MB de utilizare lunară gratuită a datelor. Trebuie să obțineți un cont Pro pentru a obține viteză rapidă și date nelimitate.

Conexiunea Pro va primi de asemenea conexiuni HTTPS criptate când deschideți un site proxy. În afară de aceasta, Pro va bloca toate anunțurile, va oferi o utilizare nelimitată a datelor și vă va permite să vă conectați simultan la trei dispozitive. Vă permite să vizitați internetul și să ocoliți firewall-urile și cenzura.

Gratuit: Da
Viteza: Bună (limitată pentru versiunea gratuită)
P2P/Torrent: Da

Concluzie

În timp ce ați putea găsi doar câteva nume VPN menționate pe tot Internetul, adevărul este că există multe companii VPN bune care funcționează fără a fi auzit de ele. Încercați unele dintre VPN-urile menționate aici – v-ar putea plăcea.

Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

  • Guy Fawkes
  • Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Experți anonimi care scriu pentru vpnMentor, dar își păstrează identitatea secretă.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.