Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

6 Moduri de a vă Proteja de Legea CLOUD

Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Confidențialitatea online a suferit o lovitură majoră la sfârșitul lunii martie 2018, când a fost adăugat[ Legea de utilizare a datelor legale în străinătate (CLOUD) la sfârșitul unui proiect de lege de 2232 de pagini privind bugetul.

Legea CLOUD nu a fost niciodată votată de Congresul SUA și nici revizuită. În schimb, a fost strecurată la pagina 2.201 a unui proiect de lege de cheltuieli de 1,3 trilioane de dolari, votat ca o singură entitate.

Cu toate acestea, repercusiunile actului CLOUD modifică modul în care funcționarii guvernamentali pot obține datele dvs.. Oferă guvernelor americane și străine posibilitatea de a solicita date fără mandat.

Nu vă temeți, speranța nu este pierdută, la vpnMentor am venit cu o listă de lucruri pe care le puteți face pentru a vă menține confidențialitatea și puteți rămâne anonim online.

Ce este Legea CLOUD?

Deci, ce anume este această legislație care aduce prejudicii vieții private pe care Congresul a simțit nevoia să o strecoare într-un proiect de lege fără legătură, pentru a putea fi acceptată?

Totul a început acum câțiva ani, cu un proces care implica o anchetă penală în privința unui cetățean irlandez. Guvernul Statelor Unite a avut un mandat și a solicitat ca Microsoft să ofere datele stocate pe serverele lor irlandeze. Microsoft a refuzat să predea informațiile, susținând că serverele nu au sediul în Statele Unite și, prin urmare, nu aveau obligația de a respecta mandatul. Cazul se plimbă prin incinta judecătoriei de patru ani.

Revenind în prezent, în conformitate cu noul act CLOUD, guvernul Statelor Unite nu mai are nevoie de un mandat, iar Microsoft trebuie să respecte cererea și să predea datele. Microsoft este deja trecut în evidență spunând că nu este nevoie să continue lupta în acest caz și vor transmite datele către autorități.

Există două prevederi principale în proiectul de lege:

 1. Permisiunea este acordată oricărei instituții de aplicare a legii, de la poliția locală la agențiile federale, pentru a accesa "conținutul unui cablu sau a unei comunicări electronice și orice înregistrare sau altă informație" indiferent de locul unde sunt stocate datele. Cu condiția ca firma să aibă sediul SUA, aceștia vor fi obligați să predea datele, chiar dacă serverul se află într-o țară străină.
 2. Președintele Statelor Unite va putea încheia cu alte țări "acorduri executive", permițându-le accesul la date stocate în afara Statelor Unite, fără un proces adecvat. Aceste date pot fi apoi folosite pentru a implica cetățenii americani, chiar dacă au fost colectate fără un mandat.

Această lege este înfricoșătoare pentru cetățeni, deoarece încalcă dreptul dvs. la confidențialitate.

Imaginați-vă că un guvern străin investighează unul dintre cetățenii săi și solicită accesul la datele lor pe o rețea socială, cum ar fi Facebook. Facebook va fi obligată să predea toate informațiile și acestea ar putea include informații despre cetățenii americani.

Guvernul străin va putea apoi să transfere toate datele către omologii săi americani, fără a avea nevoie de un mandat.

Puteți citi întreaga lege CLOUD aici- doar derulați până la pagina 2.201

CLOUD Act

&Nbsp;

Ce puteți face?

Nu suntem gata să renunțăm la dreptul nostru la intimitate și sperăm că nici dvs. nu sunteți. Am adunat o listă de sfaturi care vă pot ajuta să vă protejați datele de diferite guverne. Această listă include alternative la site-urile și serviciile populare pe care vă recomandăm să le utilizați pentru a vă menține activitatea anonimă.

 1. Utilizați întotdeauna un VPN

  Primul pas pentru a vă proteja confidențialitatea este să cumpărați un VPN de calitate și să vă asigurați că este activat când navigați.

  Folosirea unui VPN este o piesă crucială a puzzle-ului atunci când vine vorba de protejarea confidențialității online, deoarece vă maschează adresa IP, ceea ce vă face să fiți invizibili online. De asemenea, va folosi protocoale de securitate diferite pentru a vă cripta datele, făcând imposibil ca guvernul să înțeleagă informațiile pe care le-ar putea aduna. Puteți citi mai multe despre ce poate face o rețea VPN aici.

  Nu toate VPN-urile sunt create egal, așa că asigurați-vă că VPN-ul pe care îl utilizați are protecție împotriva scurgerilor, o politică strictă fără înregistrări și se află într-o țară care nu face parte din Alianța Celor 5 Ochi (sau extinsă de 14 ochi). Vă recomandăm să utilizați ExpressVPN, care se află în Insulele Virgine Britanice sau CyberGhost, care are sediul în România. Ambii furnizori VPN au protocoale de securitate excelente și au dovedit că nu înregistrează date.

  Rang
  Furnizor
  Scorul nostru
  Reducere
  Vizitați site-ul
  1
  medal
  9.9 /10
  9.9 Scorul nostru
  Economisiți 49%!
  2
  9.2 /10
  9.2 Scorul nostru
  Economisiți 83%!
  3
  9.7 /10
  9.7 Scorul nostru
  Economisiți 83%!
 2. #ȘtergețiFacebook

  Credibilitatea Facebook a avut un succes uriaș în ultimele luni, pe măsură ce tot mai multe detalii despre scandalul Cambridge Analytica au ieșit la suprafață. Recent, s-a raportat că peste 87 de milioane de utilizatori Facebook aveau datele personale partajate necorespunzător.

  Datele de pe Facebook sunt o mină literală de aur pentru oficialii de aplicare a legii care doresc să găsească detalii murdare despre un potențial suspect. Ceea ce îi place, prieteni, grupuri, chat-uri și posturi pot fi cu siguranță folosite ca dovezi și pare logic ca anchetatorii să se adreseze pentru a solicita acest tip de date. Odată cu adoptarea Legii CLOUD, obținerea acestor informații va fi rapidă și ușoară. Singura soluție este să părăsiți gigantul social media și să vă ștergeți contul de Facebook cât mai repede posibil.

 3. Scăpați de Dropbox

  DropBox poate fi cel mai mare nume din spațiul de partajare a fișierelor, dar este departe de a fi cel mai sigur. Compania a fost afectată de câteva încălcări majore ale securității în ultimii ani.

  Dacă vă apreciați confidențialitatea, creați un cont la SpiderOak, care nu a fost aprobat de altcineva decât de Edward Snowden. În ciuda faptului că se află în SUA, utilizatorii SpiderOak nu au nici un motiv să se teamă că guvernul le va citi în curând documentele. Chiar dacă își transformă serverele, toate fișierele sunt criptate și numai utilizatorul controlează cheile pentru a debloca fișierele.

 4. Evitați stocarea în Cloud

  Cloud, care nu trebuie confundat cu legea CLOUD, are câteva caracteristici extraordinare. Acesta facilitează accesul la fișierele dvs. oriunde și pe mai multe dispozitive. Dezavantajul este că documentele, fotografiile sau datele personale pot fi accesate pe un număr de servere. Prin noul act CLOUD, orice autoritate de aplicare a legii poate obține aceste informații fără a solicita un mandat.

  Dacă trebuie să utilizați cloud-ul, găsiți un serviciu ca Tresorit care include criptare end-to-end și se află în afara Statelor Unite și într-o țară care nu face parte din Alianța Celor 5 Ochi. Dacă doriți să evitați cloud-ul, vă recomandăm să criptați documentele cu VeraCrypt, care creează copii de rezervă criptate pe un disc local pentru dvs.

 5. Înlocuiți contul Gmail cu ProtonMail

  Vă puteți imagina dacă primiți un e-mail de la un coleg vechi de facultate și din acest motiv toate e-mailurile sunt transmise guvernului pentru o lectură ușoară. Asta se poate întâmpla dacă folosiți Gmail, Yahoo Mail sau oricare dintre celelalte servicii de e-mail gratuite. ProtonMail este complet anonim; nu există informații personale necesare creării contului. Ei nu salvează adresele IP și toate adresele de e-mail sunt criptate prin criptare end-to-end.

  Cireașa de pe tort este că această companie se află în Elveția și, prin urmare, este protejată de legile stricte privind confidențialitatea elvețiene. Creatorii ProtonMail au dezvoltat, de asemenea, Proton VPN, care este un VPN solidă care se poate integra cu TOR și oferă un nivel foarte ridicat de anonimat. Citiți recenzia completă a Proton VPN aici.

 6. Evitați Căutarea pe Google

  Google, împreună cu Microsoft, Apple și Facebook, sunt mari susținători ai Legii CLOUD, ceea ce înseamnă că ei vor fi mai mult decât bucuroși să vă predea datele în cazul în care cererea ajunge pe birourile lor. Google probabil vă cunoaște mai bine decât vă cunoașteți dvs.. Cine știe ce lucruri nebunești ați căutat în timp ce erați sub ebrietate într-o seară? Chiar vreți ca informația să ajungă pe mâinile guvernului local?

  În timp ce Google rulează cu siguranță cel mai popular motor de căutare, există alternative de calitate, cum ar fi StartPage care vă va oferi rezultatele Google, dar cu straturi suplimentare de securitate și confidențialitate. DuckDuckGo, este o altă alternativă grozavă, deoarece nu stochează date de utilizator și, prin urmare, nu ar avea nimic de valoare pentru a preda dacă este avansată o cerere în acest sens.

Protejarea confidențialității este dificilă, dar posibilă

Este din ce în ce mai greu să rămâneți anonim online, dar cu o legislație precum Legea CLOUD devine și mai imperativ să vă acoperiți urmele.

Nu sugerăm să trăiți sub radar complet și să purtați folie de aluminiu pe cap, proverbial spus. Doar fiți precauți și luați măsurile de precauție necesare. Primul pas este să obțineți un VPN care să vă protejeze anonimatul și să vă ofere libertatea de a rămâne online, fără teama de a fi urmărit. Citiți recenziile și găsiți cel mai bun VPN pentru a vă proteja confidențialitatea.

Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

 • Guy Fawkes
 • Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Experți anonimi care scriu pentru vpnMentor, dar își păstrează identitatea secretă.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.