Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

16 Instrumente Online Gratuite pentru Confidențialitate

Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Deseori nu reușim să ne dăm seama de importanța păstrării anonimatului pe Internet.

Într-o epocă în care au loc atât de multe activități, de la comunicații la plăți, securitatea este din ce în ce mai importantă.

Menținerea confidențialității dvs. pe World Wide Web poate fi obositoare, astfel că am creat o listă completă cu cele mai bune 18 instrumente, care vă pot ajuta să rămâneți în siguranță pe web.

 1. OpenVPN

Sprijinind toate sistemele de operare importante, OpenVPN este un protocol gratuit de criptare open source folosit de majoritatea furnizorilor de servicii VPN. Este de cele mai multe ori cel mai bine suportat cu un server VPN care se conectează și oferă o securitate și o conexiune puternică. De asemenea, puteți crea propriul server VPN pentru a vă menține confidențialitatea în rețelele publice.

 1. Quickproxy

Un instrument gratuit de proxy web care nu necesită instalări,Quickproxy poate fi folosit doar prin introducerea unei adrese URL în bara de căutare. Veți accesa site-ul cu o adresă IP mascată și nu va trebui să instalați o rețea VPN. De asemenea, blochează anunțurile, ceea ce reprezintă un avantaj nemaipomenit.

 1. Panda

Panda este un antivirus ușor care vine cu câteva caracteristici extraordinare care nu sunt incluse în alte soluții antivirus. Programul conține eliminarea malware-ului, un instrument de criptare a fișierelor, protecție Wi-Fi, control parental și alte caracteristici pe care le puteți utiliza pe Mac, pe Windows PC sau pe telefonul iOS/Android.

 1. LastPass

Dacă doriți un manager de parole ușor de utilizat, LastPass este un plugin simplu și gratuit pentru browser care stochează toate parolele într-o bază de date criptată (AES-256). Este disponibil pentru aproape fiecare browser.

 1. iBackup

iBackup este un furnizor de stocare și de backup securizat, care oferă utilizatorilor un plan gratuit de 5 GB fără limite de timp. Serviciul gratuit este disponibil pe MacOSX, Windows, iOS, Android și Windows Phone.

 1. Guerrilla Mail

Guerrilla Mail este un instrument gratuit care nu necesită înregistrare și ajută utilizatorii generând adrese de e-mail false. Este un instrument convenabil atunci când un site web necesită abonament prin adresa de e-mail înainte de a continua și nu doriți să o oferiți pe cea reală.

 1. Testul de expunere IP al vpnMentor

Testul de expunere IP al vpnMentor este un instrument gratuit care vă ajută să vedeți dacă sunteți vulnerabil la o expunere IP WebRTC. WebRTC este un protocol care utilizează JavaScript și poate expune adresa IP chiar și cu un VPN.

 1. uBlock

uBlock este o extensie gratuită de blocare a anunțurilor pentru Firefox, Google Chrome și Safari, care este simplă și ușor de utilizat. Prin blocarea anunțurilor, extensia împiedică, de asemenea, software-ul de urmărire a anunțurilor să colecteze informații despre cine vede anunțurile.

 1. I2P

I2P funcționează prin trimiterea de date printr-o rețea de servere de retransmisie, astfel încât sursa unei solicitări web să fie ascunsă într-un mod similar cu un VPN. Serviciul este gratuit și este disponibil pe toate sistemele de operare importante, inclusiv Windows, Linux, Android și Mac OSX.

 1. Tor Browser

Tor, o rețea populară de anonimat, oferă toate funcțiile sub forma unui browser web independent. Când vizitați site-uri Web cu browserul Tor gratuit, toate interogările sunt direcționate automat prin cel mai apropiat server.

 1. StartPage

StartPage elimină orice informație care poate fi folosită pentru a vă urmări, este un instrument convenabil care nu include informații precum adrese IP sau alte activități online. Acesta poate fi setat ca pagină de căutare prestabilită în browsere.

 1. Pagina de comparație VPN a vpnMentor

Un simplu instrument de comparare care vă permite să comparați până la trei furnizori de servicii VPN pentru a decide care dintre acestea este cel mai potrivit pentru dvs. Pagina de comparație este instrumentul ideal pentru începători.

 1. GlassWire

Disponibil pentru utilizatorii de Windows și Android, GlassWire este o aplicație excelentă care vă monitorizează rețeaua, oferă un firewall decent și vă avertizează asupra oricăror intruziuni. Programul gratuit colectează o mulțime de informații utile prezentate utilizatorului la o simplă accesare.

 1. NoScript

Disponibil pe Firefox, NoScript există pentru a opri pluginurile să ruleze scripturi dacă nu aveți încredere în site. Instrumentul gratuit vă poate ajuta să preveniți atacurile malware ale unor astfel de scripturi, oferindu-vă o listă albă a site-urilor de încredere.

 1. Click&Clean

O extensie gratuită pentru Google Chrome, Click&Clean ajută la scanarea browserului pentru a vă asigura că datele dvs. sunt protejate. În plus, aceasta va scana automat computerul pentru malware și va șterge istoricul browser-ului dvs. de fiecare dată când ieșiți din Chrome.

 1. Testați Marele Firewall al Chinei cu vpnMentor

Acest instrument permite utilizatorilor să verifice gratuit, în timp real, dacă există site-uri blocate în China. Pagina vă cere doar să introduceți orice adresă URL care este apoi testată pentru a vedea dacă trece prin Marele Firewall al Chinei.

Aceste instrumente - toate GRATUITE - sunt unele dintre cele mai convenabile opțiuni de confidențialitate care există și cu siguranță vă îmbunătățesc confidențialitatea.

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a luat naștere în 2014 și s-a remarcat rapid ca un site independent care revizuiește servicii de VPN și tratează probleme legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, scriitori și editori în domeniul securității cibernetice ajută în continuare cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost și Private Internet Access - care pot fi evaluate și recenzate pe acest site. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare, care acordă prioritate analizelor independente, profesionale și oneste a expertului, ținând cont de capacitățile tehnice, calitățile și valoarea comercială a produsului pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele afiliate pe care le câștigăm pentru achiziții efectuate prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu analizăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

 • Guy Fawkes
 • Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Experți anonimi care scriu pentru vpnMentor, dar își păstrează identitatea secretă.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback