Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

0 lucruri pe care să le cauți când cumperi un VPN

Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Te gândești să folosești un VPN de ceva timp, dar încă ești indecis pe care? Este normal, deoarece nu există nicio lipsă de servicii și îți poți paria ultimul tău dolar, că mulți dintre ei vor omite cu tact orice dezavantaje în favoarea "avantajelor uimitoare" pe care le oferă sau cel puțin pretind că le oferă. Simți că ai nevoie de mai multe informații înainte de a te angaja la VPN-ul ideal pentru tine? Am acoperit o listă concisă, dar detaliată, a celor mai importanți 10 factori pe care trebuie să îi consideri înainte de a te decide asupra unui serviciu VPN.

1. Viteză

Vom începe cu aspectele esențiale care separă VPN-urile mari de cele mediocre. Viteza este unul dintre acestea. Nimănui nu-i place o conexiune lentă - desigur, există mai multe variabile externe care permit accesul stabil și rapid. În ceea ce privește VPN-ul în sine, ar trebui să căuți unul care oferă diferite opțiuni. Diferite configurații pentru diferite scopuri te asigură că ai întotdeauna o viteză versatilă de partea ta, indiferent dacă vei utiliza VPN-ul pentru streaming, activități peer-to-peer sau altele.

2. Securitate

Deși este imperativ, conectivitatea rapidă nu ar trebui să fie singura prioritate pe listă. La urma urmei, una dintre trăsăturile decisive ale unui VPN este o conexiune sigură cu risc minim, sau așa ar trebui să fie. Fii sigur că ești în căutarea unor caracteristici care să contribuie la securitatea garantată - politicile fără semne și de anonimat, cu mecanisme de protecție cum ar fi dispozitivele de ascundere și de închidere a IP-urilor, merg foarte departe în asigurarea experienței VPN fără probleme.

3. Accessibilitate

La ce bun este un serviciu VPN dacă este foarte limitat? Dacă îl utilizezi drept o soluție pentru a accesa conținut care poate fi blocat în locația ta curentă dintr-un motiv sau altul, îți recomandăm să acorzi atenție disponibilității unui VPN în funcție de țară. Acest lucru este deosebit de important dacă călătorești mult - o rețea VPN de înaltă calitate va fi un plus pentru a te asigura că te poți conecta la serviciile la care ești abonat la domiciliu, indiferent unde te afli.

4. Criptare fiabilă

Tehnologia de criptare poate crea sau distruge un VPN. Confidențialitatea este prețioasă - un serviciu excelent va face tot ce este necesar pentru a o păstra în condiții impecabile. Mecanismele de criptare depline vor trimite traficul pe Internet prin mai multe servere, în loc de unul singur. Acest lucru este deosebit de important în cazurile în care trebuie menținut un nivel ridicat de anonimat. Desigur - optarea pentru serverul standard VPN - destinația este suficientă în situații de bază, dar o varietate de moduri de criptare reprezintă o notă distinctivă a unui serviciu VPN excepțional în sine.

5. Ușurința în utilizare

Orice VPN care îți cere să devii un expert în tehnologie este unul care nu merită timpul tău. Atunci când alegi serviciul ideal, nu trebuie să faci compromisuri în experiența utilizatorului. Contrar credinței populare, tehnologia avansată, precum rețelele virtuale private, poate fi intuitivă și fără probleme. Dacă nu poți obține ceea ce dorești dintr-o rețea VPN în câteva minute, nu te mai deranja. Există mult prea multe produse bune care vor face acest lucru pentru tine în timp ce livrează fiecare parametru.

6. Versatilitate

Un alt factor important care ar trebui să fie acoperit este asigurarea că VPN-ul tău suportă o gamă largă de platforme și sisteme de operare. Caută disponibilitate pe mai multe dispozitive - un VPN perfect va oferi conexiune simultană cu laptopul, PC-ul și smartphone-ul tău, chiar și pentru mai multe dispozitive. Te sfătuim să nu te limitezi la o singură platformă sau sistem de operare. În zilele noastre nu știi niciodată când sau cum vei avea nevoie de accesul VPN, astfel încât serviciile versatile sunt foarte benefice pentru tine.

7. IP Static

Să ai o adresă IP dedicată în timp ce utilizezi o rețea VPN este atât de important, încât merită un loc separat pe lista noastră. Nu putem sublinia importanța unui IP suficient de mult - folosirea unei adrese atribuite este esențială dacă dorești să beneficiezi de cât mai multă accesibilitate și securitate, precum și de cazuri speciale în care IP-ul static este obligatoriu. Este posibil să nu ai nevoie de el în orice moment, dar pur și simplu opțiunea de a achiziționa o adresă IP dedicată va contribui foarte mult la pacea sufletească și la o experiență globală mai bună a VPN-ului.

8. Funcționalitate P2P

Comunicațiile peer-to-peer (sau P2P) sunt de cele mai multe ori îngrozite de furnizorii ISP și VPN. Deși într-o oarecare măsură se află într-o zonă gri, P2P este foarte bine folosit și extrem de eficient într-o serie de cazuri. Atunci când cauți un serviciu VPN excelent, asigură-te că nu te limitezi în acest departament - limitarea lățimii de bandă este un mod obișnuit de a împiedica utilizatorii P2P. Un furnizor de servicii VPN care merită va oferi praguri de lățime de bandă în general, dar cei mai buni se vor asigura că nu există obstacole în P2P, oferindu-ți capabilități excepționale de partajare a fișierelor, în loc să le restricționeze sever.

9. Asistență tehnică

Calitățile unui serviciu VPN nu se termină cu oportunitățile pe care le oferă - știind că pentru orice întrebare pe care o ai vei primi un răspuns este la fel de important, mai ales dacă nu ești bine pregătit în acest domeniu. Serviciul pentru clienți util și ușor accesibil este greu de găsit, dar ar trebui să îl cauți indiferent de situație. O secțiune completă a întrebărilor frecvente și specialiști dedicați reprezintă semnele lămuritoare ale unui furnizor de servicii VPN care oferă nu numai produse de cinci stele, dar își și prețuiește clienții.

10. Preț

Nu în ultimul rând, costul VPN-ului ar trebui să fie un factor important în decizia ta, mai ales dacă dezbați dacă ar trebui să utilizezi un serviciu gratuit sau nu. Vom juca aici avocatul diavolului, doar pentru a ne impune punctul de vedere cât mai clar posibil - singurul avantaj al unui VPN gratuit este că nu plătești bani pentru el. După cum se spune, nimic nu este gratuit în această lume. Ce salvezi în portofel, plătești altfel, mai ales când vine vorba de o rețea VPN. Alegerea unui serviciu gratuit este un compromis care nu merită, deoarece nu știi ce se întâmplă cu confidențialitatea, securitatea și performanța generală. Mai mult, vei pierde multe funcții excelente. Există o multitudine de rețele VPN remarcabile care sunt, de asemenea, la prețuri accesibile, deci îți recomandăm să nu cazi în capcana că serviciile gratuite sunt bune - riscul este prea mare și calitatea nu este garantată.

Cum știu că am făcut alegerea potrivită?

Lista noastră este o colecție de calități esențiale și caracteristici care alcătuiesc un VPN remarcabil. Alegerea finală, totuși, depinde în întregime de tine. Pentru a te asigura că ai optat pentru produsul ideal, cercetarea este vitală și astfel îți evaluezi situația și nevoile individuale. Amintește-ți: un VPN superior îți va oferi varietate. Recomandările noastre pentru tine sunt ExpressVPN și IPVanish – ambii sunt lideri în produsele și serviciile VPN. Datorită funcțiilor și caracteristicilor extinse, indiferent de situație, îți oferă performanțe ridicate, fiabilitate, securitate și confidențialitate, fără restricții la lățimea de bandă sau orice alte limitări care contează. Efectuarea unei alegeri corecte este mai ușoară atunci când te uiți la reputație și feedback - ExpressVPN și IPVanish verifică toate punctele și ambii sunt candidați excelenți pentru experiența VPN ulterioară.

Consultă cele mai recomandate rețele VPN mai jos.

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
2
9.2 /10
9.2 Scorul nostru
Economisiți 83%!
3
9.7 /10
9.7 Scorul nostru
Economisiți 83%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

  • Guy Fawkes
  • Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Experți anonimi care scriu pentru vpnMentor, dar își păstrează identitatea secretă.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.