Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.
Declarație privind publicitatea

vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Cele mai bune VPN-uri pentru Cuba în 2024 – Rapide și ieftine

Guy Fawkes Informație verificată de Emma Browne Expert anonimi în securitatea cibernetică

La jumătatea lunii octombrie, Statele Unite și-au ridicat embargoul asupra Cubei, un embargo care a durat aproape 58 de ani. Sancțiunile impuse au făcut-o una dintre cele mai sărace țări din lume, dar și una dintre țările cu cel mai lent și mai limitat acces la internet din lume. Accesul la internet a fost controlat de către stat, care a avut o influență fermă asupra a ceea ce cetățenii săi au putut și nu au putut căuta pe internetul mondial. Acest lucru a fost în continuare împiedicat de Statele Unite, care au încurajat companiile și furnizorii de internet să adopte o filtrare inversă a Cubei ca parte a embargoului, ceea ce face mai dificil accesul cetățenilor la anumite site-uri web. Deci, pentru cei care călătoresc în Cuba, un VPN este o necesitate deoarece un site pe care îl utilizezi frecvent ar putea fi blocat în Cuba. Este, de asemenea, o idee bună să criptezi datele, astfel încât autoritățile să nu îți citească e-mailurile.

În 2012, înainte ca sancțiunile să fie parțial ridicate, doar aproximativ 5% din cubanezi au putut accesa internetul în casele lor, în timp ce numărul de persoane care au acces la internet într-o formă sau alta a fost de 25%. Adăugă la acest lucru faptul că Etecsa este singurul furnizor de internet al țării și este o companie de stat, îți dai ușor seama că Cuba poate controla atât de ușor conținutul ce poate fi vizualizat și citit de oameni. Și, în timp ce site-uri precum Facebook și Twitter sunt disponibile cubanezilor, site-urile opoziției continuă să fie blocate. Cuba monitorizează îndeaproape accesul activiștilor pentru drepturile omului la internet și alte forme de comunicare. Ascultarea activiștilor cubanezi pentru drepturile omului rămâne o sarcină complicată, mai ales atunci când guvernul continuă să aresteze persoane pe baza opiniilor lor politice.

Cubanezii au reușit să găsească o serie de modalități de a eluda restricțiile țării, în special prin utilizarea de dispozitive USB și VPN-uri, precum și prin alte metode pe care restul lumii nu trebuiau să se bazeze pentru a utiliza în mod liber internetul. Cei care au fost suficient de curajoși pentru a se opune guvernului au decis să-și construiască propria versiune a internetului, numită "net street". Acest sistem a fost construit folosind cabluri Ethernet și antene puternice Wi-Fi, care se întindeau peste mai multe orașe. Majoritatea oamenilor au folosit acest tip de internet, intranet, pentru a vorbi unii cu ceilalți și pentru a juca jocuri video online.

Aici intră în discuție VPN-urile sau rețele virtuale private. Acestea sunt soluția cea mai ieftină și cea mai flexibilănu doar pentru cubanezi, ci și pentru alte țări, pentru a obține acces nelimitat la internet. Cele mai multe dintre ele sunt ieftine, însă facturează mai mult pentru servicii și, la rândul lor, oferă caracteristici speciale care altfel ar fi indisponibile dacă ai utiliza doar furnizori de VPN gratuit. Cu toate acestea, în acest moment, nu există încă nicio modalitate de a ști în totalitate dacă serviciul VPN este filtrat, dar, ca în cazul Chinei, există modalități de a depăși acest tip de filtrare.

Furnizorii de VPN enumerați aici sunt disponibili pentru a fi utilizați de cubanezi pentru a avea acces complet la internet, deoarece se bazează pe plan internațional în loc de local, făcând internetul în cele din urmă nelimitat și privat.

Iată o listă cu furnizorii VPN de top pentru Cuba:

ExpressVPN este VPN-ul de top pentru Cuba și este folosit în cea mai mare parte a lumii. Serverele sale se află în Miami, iar altele sunt situate în Guatemala, Panama, Costa Rica și Venezuela, făcându-l cea mai bună alegere dacă ești un utilizator VPN și căuți un serviciu perfect. ExpressVPN oferă performanțe rapide atât pentru utilizatorii OSX, cât și pentru utilizatorii de Windows. Clienții au, de asemenea, acces la aplicații iOS și Android care vor proteja conexiunea la internet în timp ce se află în mișcare. Pe lângă accesul securizat, oferă și o garanție de rambursare de 30 de zile, oferind un motiv bun în plus pentru a-l încerca.

Gânduri Finale

Există acum multe modalități prin care cubanezii se pot bucura de internet, prin ridicarea sancțiunilor, făcându-i mai accesibili în lume și viceversa. Cu toate acestea, pentru a se bucura pe deplin și pentru a aprecia ceea ce oferă internetul, unii trebuie să se bazeze pe VPN-uri pentru a obține ceea ce caută. În timp ce unele companii percep prețuri rezonabile, cubanezii aleg să meargă pe soluții gratuite. Acest lucru nu se datorează faptului că cubanezii sunt ieftini sau pentru că doresc lucruri gratis, ci pentru că nu pot plăti pentru servicii online. Deci, problema nu este legată de bani, ci de metoda de plată. În plus, chiar dacă cubanezii posedă carduri de credit internaționale, guvernul american le va restricționa adesea sau le va bloca, făcând lucrurile și mai complicate.

Pe scurt, cele mai bune VPN-uri pentru Cuba sunt...

Rang
Furnizor
Scorul nostru
Reducere
Vizitați site-ul
1
medal
9.9 /10
9.9 Scorul nostru
Economisiți 49%!
Alertă de confidențialitate!

Datele tale sunt expuse la website-urile pe care le vizitezi!

Adresa IP:

Locația:

Furnizorul de Internet:

Informațiile de mai sus pot fi folosite pentru a fi urmărit, selectat pentru reclame direcționate și monitorizat în mediul online.

VPN-urile vă pot ajuta să vă ascundeți informațiile pentru a fi protejați în permanență. Vă recomandăm ExpressVPN — VPN-ul Nr.1 din peste 350 de furnizori pe care i-am testat. Are criptare de nivel militar și funcții de confidențialitate care vă vor păstra securitatea online. Mai mult, oferă o reducere de 49%.

Vizitați ExpressVPN

Recenzăm furnizorii pe baza unor teste și studii riguroase, dar luăm în considerare și feedback-ul vostru și comisionul de afiliat de la furnizori. Unele branduri sunt deținute de compania noastră-mamă.
Află mai multe
vpnMentor a fost înființat în 2014 și se ocupă cu recenzarea serviciilor de VPN și tratarea temelor legate de confidențialitate. Astăzi, echipa noastră formată din sute de cercetători, redactori și editori în domeniul securității cibernetice continuă să ajute cititorii să lupte pentru libertatea lor online în parteneriat cu Kape Technologies PLC, care deține și următoarele produse: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access și Intego, care pot fi recenzate pe acest website. Recenziile publicate pe vpnMentor sunt considerate a fi corecte la data publicării fiecărui articol și sunt scrise conform standardelor noastre stricte de recenzare care prioritizează analiza profesională și onestă a expertului, luând în considerare capabilitățile tehnice și calitățile produsului împreună cu valoarea sa comercială pentru utilizatori. Clasamentele și recenziile pe care le publicăm pot lua în considerare inclusiv proprietatea comună menționată mai sus și comisioanele de afilitat pe care le câștigăm pentru achiziții prin link-uri de pe site-ul nostru. Nu recenzăm toți furnizorii de VPN și se consideră că informațiile prezentate sunt corecte la data publicării fiecărui articol.

Despre autor

  • Guy Fawkes
  • Guy Fawkes Expert anonimi în securitatea cibernetică

Experți anonimi care scriu pentru vpnMentor, dar își păstrează identitatea secretă.

V-a plăcut acest articol? Acordați-i o notă!
Nu mi-a plăcut deloc Nu prea mi-a plăcut A fost ok Destul de bun! Mi-a plăcut mult!
din 10 - Votat de utilizatori
Vă mulțumim pentru feedback

Te rugăm să ne spui cum putem să îmbunătățim acest articol. Feedback-ul tău este important!

Lasă un comentariu

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Numele trebuie să conțină cel puțin 3 litere

Conținutul câmpului nu trebuie să depășească 80 litere

Ne pare rău, linkurile nu sunt permise în acest câmp!

Te rugăm să introduci o adresă de email validă

Mulțumim pentru comentariu, %%name%%!

Verificăm toate comentariile în 48 de ore pentru a ne asigura că sunt reale și nu sunt ofensatoare. Între timp, poți distribui acest articol.